Spokojna i piękna Suwalszczyzna
Szukasz ciszy, dzikiej natury i krystalicznego powietrza? Musisz zawitać w te tajemnicze rejony – wciąż mało spenetrowane przez turystów i nadal zachwycające o każdej porze roku.
Kraina pagórków, jezior i lasów to najdalej na północny-wschód wysunięty kraniec Polski w województwie podlaskim. Dla niektórych koniec świata. Ale jeśli lubisz Bieszczady, pokochasz Suwalszczyznę.
To tutaj znajduje się największe zwarte skupisko zieleni w tej części Europy, czyli Puszcza Augustowska, oraz najstarszy obszar krajobrazowy z najgłębszym jeziorem Hańcza, czyli Suwalski Park Krajobrazowy. W skrócie – dużo lasów, wszędzie woda.
To trzeba zobaczyć
Najważniejsze miasta na Suwalszczyźnie to Augustów, Sejny i oczywiście Suwałki. W tym ostatnim urodziła się Maria Konopnicka. Jej bajkowe krasnoludki to teraz główna atrakcja w mieście i wielka rozrywka nie tylko dla dzieci.
Północno-wschodnia część Suwalszczyzny zamieszkana jest przez ludność narodowości litewskiej. Stolicą tej enklawy jest Puńsk. Przebywając tu, warto odwiedzić tę miejscowość i zapoznać się ze smaczną kuchnią litewską – kartacze i babka ziemniaczana to tylko niektóre jej specjały.
Tak można odpoczywać
Nie lubisz tłoku i nie przepadasz za ekskluzywnymi hotelami? Tu ci się spodoba. Zimą masz do dyspozycji wspaniałe tereny do poruszania się na nartach biegowych, natomiast latem możesz przejechać całą Suwalszczyznę na rowerze lub podziwiać okolicę z perspektywy kajaków. Stąd masz też niedaleko do Wilna. Nie będziesz się nudzić.
Informator
Suwalszczyzna. To ziemia pradawnego plemienia Jaćwingów – graniczy z Litwą, obwodem kaliningradzkim, a na południu z Białorusią. Jej zasięg od południa wyznacza rzeka Biebrza, od zachodu dolina Rospudy, zaś od północy i wschodu zamyka ją granica państwa. Pod względem geograficznym Suwalszczyzna stanowi fragment Pojezierza Litewskiego.
Dojazd. Najwygodniej – samochodem (z Warszawy to ok. 4 godzin jazdy). Do Suwałk i Augustowa dostaniesz się też autobusem lub z większych ośrodków – również pociągiem.
Noclegi. Głównie w kwaterach prywatnych – ceny zaczynają się od 15 zł od osoby za dobę.
Urozmaicone tereny
Zimą masz idealne warunki na spacery i do jazdy na biegówkach. Latem możesz przemierzać okolice na rowerze i spróbować swoich sił na kajaku.