Stworzone z miłości

Na walentynki możesz podarować dziewczynie kwiatek, pójść do kina albo wysłać życzenia z serduszkiem. Wielcy tego świata budowali ukochanym... pałace.

Poszukiwaczy walentynkowych inspiracji zachęcamy do poznawania romantycznych miejsc na mapie świata
Poszukiwaczy walentynkowych inspiracji zachęcamy do poznawania romantycznych miejsc na mapie świata123RF/PICSEL

Do Tadż Mahal w Indiach (ok. 200 kilometrów od Delhi), zmierzają zakochani z całego świata. Mauzoleum- grobowiec Mumtaz Mahal to najbardziej znana świątynia miłości. Według legendy, przeczuwając śmierć, żona Szahdżahana zobowiązała męża do spełnienia trzech obietnic: nigdy więcej się nie ożenić, zaopiekować się dziećmi oraz postawić na jej cześć budynek, który będzie ją upamiętniał. I tak się stało - wdowiec spełnił wszystkie prośby, a grobowiec został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata. Jego budowa trwała dwadzieścia dwa lata (1632-1654). Tadż Mahal zbudowano z marmuru pokrytego tysiącem kamieni szlachetnych i półszlachetnych.

Miłość po polsku


Symbolem wielkiej rodzimej miłości są dzieje małżeństwa Sobieskich. Otóż mała dziewczynka, Maria Kazimiera d’Arquien, przybywa z Francji do obcego kraju i rozkochuje w sobie starostę Jana Sobieskiego. Gdy on zostaje królem, ona królową. Razem wiją gniazdko w podwarszawskim wówczas Wilanowie. Pozostaje po nich legenda, romantyczne listy i jedna z najpiękniejszych rezydencji.

Brighton (Wlk. Brytania)
Royal Pavilion wzniósł książę regent, późniejszy król Jerzy IV. Powodem miała być chęć dyskretnego spotykania się z ukochaną, Marią Anne Fitzherbert (książę potem poślubił ją, lecz związek ten był nieważny z mocy prawa, bo Maria była katoliczką)

Royal Pavilion
Royal Pavilion123RF/PICSEL


Tadż Mahal (Indie)
Mauzoleum zwane świątynią miłości, wzniósł Szahdżahan z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę zmarłej ukochanej żony Mumtaz Mahal. Kobieta miała zaledwie 38 lat, a zmarła przy porodzie czternastego dziecka.

Tadż Mahal
Tadż Mahal123RF/PICSEL

Wersal (Francja)
Pałacyk Petit Trianon w ogrodach Wersalu powstał z rozkazu króla Francji Ludwika XV. Był przeznaczony dla metresy władcy, Madame de Pompadour (ryc.). Zmarła jednak przed ukończeniem budowli, więc ta dostała się kolejnej kochance, Madame du Barry. Ostatecznie otrzymała go żona Ludwika XVI - Maria Antonina.

Pałac w Wersalu
Pałac w Wersalu123RF/PICSEL

Warszawa (Polska)
Pałac w Wilanowie powstał w l. 1681-1696. Król Jan III Sobieski zamieszkał w nim ze swą ukochaną żoną Marią Kazimierą (Marysieńką). Małżeństwo przeszło do historii jako szczera i dozgonna miłość, a pałac jest jednym z najcenniejszych zabytków polskiej kultury.

Pałac w Wilanowie
Pałac w WilanowieAgencja FORUM

Bochotnica (Polska)
Według legendy Kazimierz Wielki zakochał się w Esterce, młodej Żydówce. Aby być blisko ukochanej, umieścił ją w zamku w Bochotnicy, dokąd przychodził z Kazimierza Dolnego (podobno podziemnym tunelem).

Ruiny zamku z Bochotnicy
Ruiny zamku z BochotnicyAgencja FORUM
Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas