Synaj
Jeśli planujesz wakacje w Egipcie, koniecznie wybierz się na wycieczkę w głąb półwyspu Synaj. Urzeknie cię atmosfera niezwykłych miejsc, znanych ze stron Biblii.
Z nadmorskich kurortów Egiptu do podnóża świętej Góry Synaj dojedziesz zaledwie w kilka godzin. Co dalej? Wyposażonych w latarki i sportowe buty turystów czeka kilkugodzinna wspinaczka do miejsca, gdzie Mojżesz otrzymał Tablice 10 Przykazań. Część trasy możesz przebyć na grzbiecie wynajętego wielbłąda, ale ostatni, dość mozolny odcinek, będziesz musiała pokonać na własnych nogach. To 750 kamiennych stopni, które nieznany z imienia mnich latami wykuwał w skale, by zadośćuczynić popełnionej zbrodni. Na szczycie Góry Synaj, zwanej też Górą Mojżesza, nieopodal jaskini, w której według Biblii miał się schronić prorok, znajdziesz niewielką kapliczkę. Przez całe stulecia teologowie, zakonnicy i pielgrzymi przybywali tu, by umocnić się w wierze lub szukać zbawienia dla swych grzesznych dusz. Dziś to miejsce odwiedzają przede wszystkim ludzie wierzący, ale nie tylko oni. Przyciąga turystów z najodleglejszych zakątków świata.
Wschód słońca, oglądany ze szczytu Góry Mojżesza, to zjawisko niemalże mistyczne - wielka czerwona kula wynurza się powoli znad wód Zatoki Akaba, a spowite mgłą góry przybierają barwę miedzi, tworząc majestatyczny, tajemniczy widok. Codziennie o wschodzie słońca z wierzchołka góry dobiegają modły i pieśni śpiewane nie tylko przez chrześcijan, ale również przez wyznawców Mojżesza i Mahometa. Trzy wielkie religie odnajdują tu wspólne korzenie. Schodząc z Góry Synaj, zwiedź Klasztor Świętej Katarzyny, najstarszy czynny monastyr chrześcijański. Jego początki sięgają roku 527, a nazwa pochodzi od zamordowanej w 395 r. Katarzyny, męczennicy z Aleksandrii. Na terenie klasztoru znajduje się... muzułmański meczet z IX wieku. Niegdyś służył nocującym w monastyrze Arabom, przemierzającym karawanami półwysep Synaj. Dziś jest atrakcją turystyczną i dowodem na to, że tak różne z pozoru religie jak islam i chrześcijaństwo mogą współegzystować.
Sytuacja polityczna na Synaju jest dziś na tyle stabilna, że ściągają tu setki turystów z całego świata. Południowa część półwyspu, z jej słynnymi nadmorskimi kurortami, Sharm El Sheik i Nuwajba, to istny raj dla amatorów nurkowania. Synaj północny i środkowy to z kolei atrakcja dla miłośników trekkingu i pustynnego safari. Przede wszystkim jednak zafascynuje Cię historia tego miejsca - zarówno ta zapisana w zwojach Tory, uwieczniona na kartach Starego Testamentu i stronicach Koranu, jak i dzieje współczesne. To tu Bóg objawił się Mojżeszowi. To właśnie przez masyw górski Synaju i bezkresne piaski Pustyni Tułaczej lud Izraela wędrował do Ziemi Obiecanej. Na Synaju krzyżowcy walczyli z muzułmanami, a Izraelici - z Arabami. Być w tym miejscu i nie odwiedzić Klasztoru Świętej Katarzyny, nie zdobyć Góry Mojżesza i nie wstąpić do Kaplicy Gorejącego Krzewu to podobno grzech - nawet dla tych, dla których opowieści z biblijnej Księgi Wyjścia są wyłącznie mitem.
Piotr Jaskólski