Toruń. Idealny na weekend

​Opowieść słynnym astronomie zaczyna się w Toruniu, bo tu się urodził. Ale większość życia mieszkał na Warmii, we Fromborku, gdzie można znaleźć najwięcej śladów jego działalności.

Toruń. Miasto leży nad Wisłą i Drwęcą
Toruń. Miasto leży nad Wisłą i Drwęcą123RF/PICSEL

Szlak kopernikowski - tak nazywa się trasa poprzez Warmię i Mazury, którą historycy polecają turystom zainteresowanym życiem Mikołaja Kopernika.

Wyprawę warto zacząć od Olsztyna, gdzie na zamku kapituły warmińskiej przez trzy lata pełnił funkcję administratora. Legenda mówi, że nawet dowodził obroną zamku przed Krzyżakami. Jego obecność upamiętnia tutejsze Muzeum Warmii i Mazur przy ul. Zamkowej 2, które szczyci się posiadaniem słonecznej tablicy astronomicznej, własnoręcznie wykonanej przez astronoma. A o tym, co na niebie zaobserwował, możemy dowiedzieć się w olsztyńskim planetarium.

Bazylika Katedralna. Toruń słynął z największego w średniowieczu dzwonu
Bazylika Katedralna. Toruń słynął z największego w średniowieczu dzwonu123RF/PICSEL

Powrót do początku 

Dalej szlak wiedzie przez Dobre Miasto, gdzie bywał przejazdem i Lidzbark Warmiński, w którym powstały jego pierwsze prace. Najważniejszym punktem jest Frombork. W katedrze pod ołtarzem św. Krzyża znajduje się grób polskiego astronoma.

W dawnym pałacu biskupim stworzono Muzeum Mikołaja Kopernika, gdzie można zwiedzać wieżę, w której mieszkał oraz obejrzeć zrekonstruowane przyrządy astronomiczne. Szlak kończy się w Elblągu. Jednak mówiąc o naszym słynnym naukowcu, nie można zapomnieć o Toruniu, gdzie się urodził. W Domu Mikołaja Kopernika mieści się muzeum, które m.in. w formie multimedialnej prezentuje dawne i współczesne odkrycia astronomiczne. 

Zobacz także:

Ameryka Express, pierwsze zdjecia z planu i oficjalny skład Styl.pl/materiały prasowe
Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas