Reklama

Tutaj zima jest najpiękniejsza

Są punkty na mapie Polski, gdzie o tej porze roku można nie tylko szusować na nartach, lecz również zachwycić się widokiem.

Choć zima czasem potrafi dać się we znaki, to jednak też... wynagradza nam to, że musimy znosić mróz, zamiecie, trudne warunki drogowe... Ta nagroda to niezwykłe widoki: ośnieżone góry i leśne chaszcze, kry na rzekach, lodospady.

Warto poszukać takiego miejsca, jeśli wybieramy się na ferie. Zdjęcia tych, które pokazujemy, mówią same za siebie i dodatkowa reklama nie jest im potrzebna!

Tu na pewno odpoczniemy

Jeśli chcemy spokojniej spędzić zimowy urlop, warto wybrać się np. w Góry Izerskie. Polana Jakuszycka jest idealna na narty biegowe. Nie tylko jednak w górach czekają na nas zimowe atrakcje. Na przykład na Podlasiu (Puszcza Białowieska) w ciszy pospacerujemy po lasach i pojeździmy na nartach, unikając tłumów na stoku.

Reklama

W mieście też mogą być niezwykłe krajobrazy...

...gdy rzeki są skute lodem. Na przykład wody Wisły wskutek cofania się, piętrzą się w grube tafle lodu. Czasami to niebezpieczne i nie należy wychodzić na krę, tylko obserwować ją z pewnej odległości od brzegu.

Poprzez spiętrzenie wód rzeka często występuje z koryta, podchodząc blisko do wałów. Nad rzekami zimą można obserwować krążące kormorany, orła bielika, i oczywiście dzikie kaczki.

Puszcza Białowieska

To największa chroniona puszcza w Europie! Przyroda wygląda tu jak przed tysiącami lat (średni wiek drzew: ponad 120 lat!). W puszczy żyją wilki, sarny, rysie, wydry i, rzecz jasna, żubry (największe okazy ważą nawet około tony!).

Zimą zwierzynę można rozpoznać, tropiąc jej ślady pozostawione na śniegu. Ale zwierzęta żyjące w puszczy można oglądać również w specjalnym rezerwacie pokazowym – takie widoki pozostaną w pamięci na zawsze.

Szklarska Poręba: Lodospady

Na rzece Szklarka i potoku Kamieńczyk są malownicze wodospady, które robią niesamowite wrażenie, gdy częściowo zamarzają podczas dużych mrozów.

Na urwistych brzegach potoku znajdują się okazałe marmity – skały przez stulecia wyrzeźbione przez wodę.

Karpacz: Świątynia Wang

Położona jest w Karkonoszach na wysokości 885 m n.p.m. Przeniesiono ją tu z miejscowości Wang w Norwegii. Jej architektura łączy elementy sztuki romańskiej i nordyckiej.

Świątynia wykonana jest z sosny nasyconej żywicą, więc wykazuje niezwykłą trwałość. Uważana jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.

Śnieżka: Stacja meteorologiczna oraz kaplica

Na szczyt wjedziemy kolejką od czeskiej strony. Można też wspiąć się na górę w ciągu 2 godzin. I naprawdę warto, bo widok, jaki tam zastaniemy zimą, robi wrażenie!

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy – ma 1600 metrów. Na wierzchołku znajduje się kaplica, urząd pocztowy i stacja meteorologiczną, w której notowane są maksymalne prędkości wiatrów w Polsce. To właśnie one w mroźne dni nawiewają tu tak grubą, lecz piękną lodową szadź.

Jastarnia: zamarznięty Bałtyk

Podczas dużych mrozów zdarza się, że fale zamarzają i two rzą lodowy mur, który oddziela wodę od lądu. To potężne bryły lodu zamarznięte przy brzegu... jak lodowce.

Niesamowite zjawisko można zaobserwować na Półwyspie Helskim, gdy wieje i długo utrzymuje się niska temperatura.

Więcej o tych miejscach

Szklarska Poręba: oferty noclegów, kwater, pensjonatów znajdziesz na stronie: www.e-szklarska.com

Białowieża: dużo ciekawostek o Białowieskim Parku Narodowym znajdziemy na jego portalu: www.bpn.com.pl

Karpacz: o atrakcjach w mieście i okolicy dowiesz się na portalu miasta: www.karpacz.pl

Śnieżka: ciekawostki o górze: www.sniezka.karpacz.pl

Jastarnia: przewodnik po mieście oraz kalendarz imprez znajdziesz na stronie: www.jastarnia.pl

Tekst: Jerzy Sadownik, Marta Jaworska

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy