Tutaj zima jest najpiękniejsza

Są punkty na mapie Polski, gdzie o tej porze roku można nie tylko szusować na nartach, lecz również zachwycić się widokiem.

Świątynia Wang w Karpaczu
Świątynia Wang w Karpaczu123RF/PICSEL

Choć zima czasem potrafi dać się we znaki, to jednak też... wynagradza nam to, że musimy znosić mróz, zamiecie, trudne warunki drogowe... Ta nagroda to niezwykłe widoki: ośnieżone góry i leśne chaszcze, kry na rzekach, lodospady.

Warto poszukać takiego miejsca, jeśli wybieramy się na ferie. Zdjęcia tych, które pokazujemy, mówią same za siebie i dodatkowa reklama nie jest im potrzebna!

Tu na pewno odpoczniemy

Jeśli chcemy spokojniej spędzić zimowy urlop, warto wybrać się np. w Góry Izerskie. Polana Jakuszycka jest idealna na narty biegowe. Nie tylko jednak w górach czekają na nas zimowe atrakcje. Na przykład na Podlasiu (Puszcza Białowieska) w ciszy pospacerujemy po lasach i pojeździmy na nartach, unikając tłumów na stoku.

W mieście też mogą być niezwykłe krajobrazy...

...gdy rzeki są skute lodem. Na przykład wody Wisły wskutek cofania się, piętrzą się w grube tafle lodu. Czasami to niebezpieczne i nie należy wychodzić na krę, tylko obserwować ją z pewnej odległości od brzegu.

Poprzez spiętrzenie wód rzeka często występuje z koryta, podchodząc blisko do wałów. Nad rzekami zimą można obserwować krążące kormorany, orła bielika, i oczywiście dzikie kaczki.

Puszcza Białowieska

To największa chroniona puszcza w Europie! Przyroda wygląda tu jak przed tysiącami lat (średni wiek drzew: ponad 120 lat!). W puszczy żyją wilki, sarny, rysie, wydry i, rzecz jasna, żubry (największe okazy ważą nawet około tony!).

Zimą zwierzynę można rozpoznać, tropiąc jej ślady pozostawione na śniegu. Ale zwierzęta żyjące w puszczy można oglądać również w specjalnym rezerwacie pokazowym – takie widoki pozostaną w pamięci na zawsze.

Szklarska Poręba: Lodospady

Na rzece Szklarka i potoku Kamieńczyk są malownicze wodospady, które robią niesamowite wrażenie, gdy częściowo zamarzają podczas dużych mrozów.

Na urwistych brzegach potoku znajdują się okazałe marmity – skały przez stulecia wyrzeźbione przez wodę.

Karpacz: Świątynia Wang

Położona jest w Karkonoszach na wysokości 885 m n.p.m. Przeniesiono ją tu z miejscowości Wang w Norwegii. Jej architektura łączy elementy sztuki romańskiej i nordyckiej.

Świątynia wykonana jest z sosny nasyconej żywicą, więc wykazuje niezwykłą trwałość. Uważana jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.

Śnieżka: Stacja meteorologiczna oraz kaplica

Na szczyt wjedziemy kolejką od czeskiej strony. Można też wspiąć się na górę w ciągu 2 godzin. I naprawdę warto, bo widok, jaki tam zastaniemy zimą, robi wrażenie!

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy – ma 1600 metrów. Na wierzchołku znajduje się kaplica, urząd pocztowy i stacja meteorologiczną, w której notowane są maksymalne prędkości wiatrów w Polsce. To właśnie one w mroźne dni nawiewają tu tak grubą, lecz piękną lodową szadź.

Jastarnia: zamarznięty Bałtyk

Podczas dużych mrozów zdarza się, że fale zamarzają i two rzą lodowy mur, który oddziela wodę od lądu. To potężne bryły lodu zamarznięte przy brzegu... jak lodowce.

Niesamowite zjawisko można zaobserwować na Półwyspie Helskim, gdy wieje i długo utrzymuje się niska temperatura.

Więcej o tych miejscach

Szklarska Poręba: oferty noclegów, kwater, pensjonatów znajdziesz na stronie: www.e-szklarska.com

Białowieża: dużo ciekawostek o Białowieskim Parku Narodowym znajdziemy na jego portalu: www.bpn.com.pl

Karpacz: o atrakcjach w mieście i okolicy dowiesz się na portalu miasta: www.karpacz.pl

Śnieżka: ciekawostki o górze: www.sniezka.karpacz.pl

Jastarnia: przewodnik po mieście oraz kalendarz imprez znajdziesz na stronie: www.jastarnia.pl

Tekst: Jerzy Sadownik, Marta Jaworska

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas