Reklama

Ukochane Tatry Jana Pawła II

– Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, kontakt z przyrodą daje pogodę ducha – w tych krótkich słowach Ojciec Święty tłumaczył swoją wielką miłość do gór.

Karol Wojtyła po raz pierwszy zachwycił się tatrzańskim krajobrazem w 1932 roku, kiedy jako 12-latek, ze swoim bratem Edmundem wybrał się do Morskiego Oka.

Zanim został wybrany papieżem w 1978 roku, zdołał przejść wiele szlaków. Był też sprawnym narciarzem, a do jego ulubionych należały trasy na Nosalu, w okolicach Kasprowego Wierchu i Doliny Chochołowskiej.

Co ciekawe, to właśnie od  tej ostatniej rozpoczął swoją wędrówkę po górach w 1983 r., kiedy przyjechał do Polski już jako papież. Zatrzymał się przy tutejszej bacówce, a następnie ruszył w stronę Doliny Jarząbczej. Na pamiątkę tej wyprawy fragment czerwonego szlaku oznaczono kolorami biało-żółtymi i nazwano "Szlakiem papieskim". Jego cała trasa obejmuje znacznie więcej miejsc, które Jan Paweł II odwiedzał i liczy około 18 km. Wiedzie przez Dolinę Chochołowską, Ścieżkę nad Reglami, Kalatówki, Kuźnice, Jaszczurówkę, Toporową Cyrhlę, Wiktorówki, Palenicę Białczańską i Morskie Oko. 

Reklama

W kościele i pustelni

 W 1997 roku Jan Paweł II wrócił na Podhale i na kilka dni zatrzymał się w Zakopanem. Cieszył się widokiem Morskiego Oka, odwiedził siostry urszulanki, które zawsze były dla niego bardzo gościnne. Odprawił  mszę św. na Wielkiej Krokwi  w Zakopanem i konsekrował kościół w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Odbył też pielgrzymkę  do pustelni Brata Alberta na Kalatówkach i wjechał koleją linową na Kasprowy Wierch. 

Wzruszające pożegnanie

Ostatni raz Jan Paweł II podziwiał Tatry jedynie z samolotu. Wieść niesie, że w 2002 roku, kiedy wracał do Włoch z podkrakowskich Balic, nad górami poprosił pilota, by zniżył lot. Ten spełnił prośbę, by Ojciec Święty pożegnał się z ukochanymi górami.

AJ

Informator

 Tatrzański Park Narodowy

Opłata jest stała przez cały rok. Bilety jednorazowe ulgowe: 2,50 zł, normalne: 5,00 zł, 7-dniowe ulgowe 12,50 zł i normalne 25,00 zł. Wstęp dla grupy do 10 osób - ulgowe za 22,50 zł i normalne za 45,00 zł. Więcej informacji: www.tpn.pl

Kolej na Kasprowy Wierch:  Bilety można kupić w dolnej stacji kolejki w Kuźnicach, w górnej na Kasprowym Wierchu (tylko zjazd) w biletomatach lub przez intenet: www.sklep.pkl.pl Ceny na październik - ulgowy 53 zł i 63 zł normalny (w obie strony).

Kolej na Gubałówkę:  Jednorazowy wjazd góra - dół 18 zł ulgowy i 22 zł normalny.  

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy