Wagon panoramiczny w Polsce. Podróż pociągiem z widokami

Jak poinformowała spółka Intercity w pociągu relacji Graz - Przemyśl pojawi się specjalny wagon panoramiczny ze Szwajcarii. Skład zostanie uzupełniony co prawda dopiero latem 2023, ale oznacza to, że polscy miłośnicy kolei będą mogli nacieszyć się pięknymi widokami w czasie podróży.

Nowoczesny sprzęt trafi do kolei. Tego w Polsce jeszcze nie było! (zdjęcie symboliczne)
Nowoczesny sprzęt trafi do kolei. Tego w Polsce jeszcze nie było! (zdjęcie symboliczne)Karolina MisztalEast News

Panoramiczny pokład

Jak informuje "Rynek Kolejowy" od 11 czerwca 2023 roku w składzie pociągu EC/IC 104 Porta Moravica, który kursuje pomiędzy austriackim miastem Graz a polskim Przemyślem, przez Wiedeń, Ostrawę, Katowice i Kraków, pojawią się trzy nowe wagony przekazane przez Szwajcarów.

Jednym z wagonów jest Apm61 Pano z pokładem panoramicznym. Pokład panoramiczny to specjalny układ okien, który pozwala pasażerom na oglądanie widoków z trasy w czasie jazdy.

Duże, wysokie i szerokie okna poprowadzone są praktycznie od podłogi aż po sam sufit. Jak powiedziała rzecznika szwajcarskich linii kolejowych w rozmowie z "RK" trzy przekazane wagony pochodzą ze składu kursującego na trasie Zurych - Graz.

Jak na razie takie rozwiązania były normą w kolejach szwajcarskich SBB, amerykańskich czy japońskich. Teraz panoramiczny pojazd będzie dostępny dla pasażerów transeuropejskiego połączenia pomiędzy Grazem a Przemyślem.

Niecodzienna pasja - hodowca sówŁukasz Piątek, Łukasz Piątek, Łukasz Piątek, Łukasz Piątek, Łukasz PiątekStyl.pl

Porta Moravica od granicy z Czechami

Oznacza to, że w Polsce szansę skorzystania z niecodziennych widoków będą miały osoby podróżujące pociągiem Porta Moravica od granicy z Czechami w Bohuminie przez Wodzisław Śląski, Rybnik, Katowice, Kraków, Tarnów, Dębicę czy Rzeszów.

Pociąg ten wszedł do użytku na tej trasie w tamtym roku i już oferuje pasażerom wysoki komfort jazdy. Zarówno Ministerstwo Infrastruktury, jak i Polskie Koleje Państwowe przyznają, że chcą przywrócić część dawnych połączeń międzynarodowych, rozszerzając ofertę dla osób podróżujących pociągami za granicę.

Przekazanie panoramicznego wagonu oraz dwóch kolejnych wysokiej klasy pojazdów było możliwe dzięki umowom pomiędzy Austriakami a Szwajcarami. Decyzja ta była konsultowana również z przedstawicielami kolei w krajach, przez które poprowadzona jest trasa Porta Moravica, czyli z Czechami i Polakami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas