Warszawa

Miasto nareszcie zwróciło się do Wisły. Tu powstaje wiele nowych atrakcji, tu znajdziemy knajpki z dobrą atmosferą i dobrym jedzeniem.

Panorama Warszawy
Panorama WarszawyPicsel123RF/PICSEL

Po praskiej stronie rzekę pozostawiono dziką, zarośniętą łoziną i starymi topolami. Tu  znajdują się warszawskie plaże przy mostach: Łazienkowskim, Poniatowskiego, Marii Skłodowskiej-Curie oraz przy ZOO. Z tej ostatniej roztacza się najpiękniejszy widok na stołeczne stare i nowe miasto na drugim brzegu, jak z obrazów Canaletta. Wzdłuż rzeki wiedzie na praskim  (prawym) brzegu ziemna, ale utrzymywana w dobrej kondycji ścieżka pieszo-rowerowa. Lewy brzeg rzeki przeszedł  ostatnio wręcz szokującą metamorfozę. Do mostu Świętokrzyskiego i Centrum Nauki Kopernik dojedziemy metrem. Stacja Centrum Nauki Kopernik znajduje się przy nabrzeżu, tuż obok pomnika Syrenki. W tle widać charakterystyczne białe liny mostu Świętokrzyskiego, a za nimi biało-czerwony Stadion Narodowy.Jeśli od Syrenki skierujemy się na północ, trafimy na Warszawskie Bulwary Wiślane. Ich zasadnicza część ciągnie się aż do mostu Gdańskiego, ale dalej, aż do mostu Północnego prowadzi wygodna ścieżka rowerowo-spacerowa. W granicach miasta działają trzy przeprawy promowe, kursuje wodny tramwaj wycieczkowy, pływają łodzie wiosłowe i motorówki, można wynająć gondolę (z gondolierem).

Syrenka Warszawska
Syrenka WarszawskaPicsel123RF/PICSEL
Autorką rzeźby-symbolu miasta jest Ludwika Nitschowa. Był to ostatni pomnik postawiony w stolicy przed II wojną światową.

Wisła w Warszawie To 30-kilometrowy odcinek rzeki. Przerzucono przez nią 9 mostów (w tym jeden tylko kolejowy). Od mostu Siekierkowskiego aż do Północnego można wzdłuż rzeki przejechać rowerem. Od sierpnia 2017 roku pod mostem Łazienkowskim przebiega wygodna ścieżka rowerowa. Warszawskie plaże zostały wpisane przez londyńską gazetę "Guardian" na listę 10 najlepszych plaż miejskich w Europie.

PGE Narodowy

Wybudowano w miejscu dawnego Stadionu Dziesięciolecia przed piłkarskimi Mistrzostwami Europy 2012. Na dwu piętrach trybun jest blisko 60 tys. miejsc. Odbywają się tu mecze piłkarskie, ale i inne zawody sportowe, koncerty, konferencje, imprezy targowe. Teraz "Zimowy Narodowy" kusi możliwością aktywnego spędzania czasu, m.in. na lodowisku. Budowla kształtem nawiązuje do wiklinowego koszyka, a przed stadionem stoi pomnik trenera Kazimierza Górskiego.

Bulwary

Bulwar Vistulan po zachodniej stronie Wisły w Warszawie. Promenada nad brzegiem Wisły
Bulwar Vistulan po zachodniej stronie Wisły w Warszawie. Promenada nad brzegiem WisłyPicsel123RF/PICSEL

Są najnowszą i elegancką wizytówką miasta. Najbardziej reprezentacyjna część zaczyna się przy moście Świętokrzyskim i ciągnie do mostu Gdańskiego. Jest tu ścieżka rowerowa, piesze ciągi spacerowe, ławeczko-leżanki, kilka restauracji, centrum informacji turystycznej, miejsca do cumowania jednostek pływających, wreszcie wieża widokowa i kawałek piaszczystej plaży.

Biblioteka UW

Biblioteka UW posiada  ogród o powierzchni 1 ha
Biblioteka UW posiada ogród o powierzchni 1 ha Picsel123RF/PICSEL
Wejście do biblioteki i ogrodów znajduje się od ulicy Dobrej. Wstęp do ogrodów jest bezpłatny, w okolicy można nieźle i niedrogo zjeść

Mieści księgozbiór gromadzony od 1817 roku. Gmach mieści 5 milionów woluminów! Na dachu urządzono ogólnodostępny ogród o powierzchni 1 ha z punktami widokowymi na Wisłę i Stare Miasto. Trzy fasady ekologiczne budynku porastają rośliny, na jednej, kulturalnej, umieszczono tablice mówiące o bogactwie cywilizacji. Ogrody warto odwiedzić o każdej porze roku.

Centrum Nauki Kopernik

To najbardziej lubiany obiekt tego typu w Polsce. I choć ma coraz mocniejszą konkurencję w Polsce, wciąż jest liderem. Futurystyczna konstrukcja stoi nad tunelem Wisłostrady (do niedawna najdłuższy tunel w Polsce, ma 930 m, w dodatku poprowadzony wzdłuż rzeki). Centrum prezentuje interaktywną, nowoczesną ekspozycję, ułatwiającą poznawanie i zrozumienie praw natury poprzez samodzielnie prowadzenie doświadczeń. Oferta Centrum ciągle się poszerza. Na wizytę trzeba zarezerwować przynajmniej pół dnia. Latem warto odwiedzić planetarium.

Fontanny

Multimedialny Park Fontann jest ulokowany poniżej skarpy Nowego Miasta, na Podzamczu. Powierzchnia luster wody ma prawie 3 ha. W piątkowe i sobotnie wieczory od maja do września odbywają się pokazy "woda-światło-dźwięk". W tym roku pierwszy raz, niezależnie od temperatury, odbędą się pokazy zimowe, ale wodę zastąpią ledowe żarówki. Obok stoi ławeczka upamiętniająca Williama Heerleina Lindleya, który w 1886 r. uruchomił warszawskie wodociągi.

Zobacz także:

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas