Reklama

Wigry: Odkryj uroki Suwalszczyzny

Marzysz o grzybobraniu, kąpielach, wylegiwaniu się na słońcu lub zwiedzaniu – tu znajdziesz wszystko!

Odkryj uroki Suwalszczyzny! Wybierz się w okolice jeziora Wigry – jednego z najgłębszych i najbardziej urokliwych jezior w Polsce. Znajdziesz tu cenne zabytki architektury sakralnej – kościoły oraz dawne klasztory kamedułów i dominikanów.

Wypocznij wśród pięknych lasów oraz skarbów przyrody objętych ochroną Wigierskiego Parku Narodowego. Nazwa jeziora pochodzi od jaćwieskiego słowa „wingris” – „kręty”, „wijący się” – świetnie opisującego linię brzegową Wigier. Wybierz się na Półwysep Klasztorny do położonej na nim miejscowości Wigry.

Reklama

Tam na wzgórzu znajduje się ciekawy pokamedulski klasztor z XVII w. Jego zabudowania obecnie służą za apartamenty do wynajęcia, a z kościelnej wieży można podziwiać malowniczy widok na jezioro i okoliczne lasy. Warto zajrzeć do klasztoru w połowie sierpnia, gdy odbywa się tu Jarmark Wigierski.

Na turystów czekają tu ciche zakątki, puste przystanie z dala od miejskiego zgiełku

Spędź aktywnie czas, korzystając z szerokiej oferty sportów wodnych. Odwiedź malowniczą miejscowość Bryzgiel i wypożycz kajaki lub rowery wodne. Możesz także spróbować swych sił w jeździe konnej. Nie przegap wielkiej atrakcji tego regionu, czyli spływu kajakowego rzeką Czarna Hańcza. Skorzystaj także ze świetnie przygotowanych ścieżek Wigierskiego Parku Narodowego, takich jak ścieżka edukacyjna „Las” oraz ścieżka „Suchary”.

Zobaczysz tu objęte ochroną storczyki, a w miejscu, w którym Czarna Hańcza wypływa z jeziora Wigry – specjalne stanowiska przygotowane dla bobrów. Wybierz się do miejscowości Stańczyki, znajdują się tam potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy. Są najwyższe w Polsce: mają 36 m wysokości i 200 m długości! Odwiedź także Muzeum Wigier w Starym Folwarku oraz wystawę etnograficzną w miejscowości Krzywe.

Dowiedz się więcej o tutejszych rybach, takich jak sieja, sielawa i szczupak, oraz o prawie dotyczącym ich połowu. Świetną atmosferę nad Wigrami gwarantują takie wydarzenia jak regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Wigry, święto chleba w Becejłach czy festiwal kultury celtyckiej w Dowspudzie. Odwiedź także miejscowość Sejny i zobacz tamtejszą bazylikę wzniesioną w stylu baroku wileńskiego. Gdy zapragniesz odpocząć po trudzie zwiedzania, w karczmie nad brzegiem jeziora skosztuj regionalnego specjału, jakim są kartacze!

Aleksandra Rumińska

Na żywo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy