Zakochaj się w Hiszpanii
Góry i morze, śpiew i taniec, światowej klasy zabytki - to tylko kilka elementów, na które składa się wyjątkowe i różnorodne państwo jakim jest Hiszpania. Od lat kraj znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych miejsc przez Polaków. Dlaczego przyciąga turystów i co jest w niej wyjątkowego?
Hiszpania, zamieszkała przez blisko 50 milionów obywateli, jest jednym z najpopularniejszych turystycznie państw Europy a nawet świata. Czemu zawdzięcza swój urok? Przede wszystkim bardzo atrakcyjnym położeniem, na Półwyspie Iberyjskim. Aż 90 procent obszaru kraju stanowią wyżyny i góry. Wyjątkowy krajobraz stanowią też doliny, w których przepływają największe rzeki - m.in. Tag, Ebro, Gwadiana, Duero i Gwadalkiwir.
Popularnością turystów cieszą się przede wszystkim wyspy - Baleary na Morzu Śródziemnym (Majorka, Minorka, Ibiza, Formantera, Cabrera, Conejera) oraz Wyspy Kanaryjskie (Grana Canaria, Teneryfa, Fuerteventura, Lanzarote, El Hiero, La Palma, La Gomera oraz Alegranza, Graciosa, Montana Clara, Lobos), na Oceanie Atlantyckim. Hiszpania kontynentalna podzielona jest na 17 wspólnot autonomicznych oraz 2 miasta autonomiczne (Ciudad i Autónoma).
Dwie najbardziej znane wspólnoty to położona na południu Andaluzja i Katalonia, znajdująca się na północy kraju. Obie wspólnoty są zróżnicowane nie tylko geograficznie ale też poprzez historię i kulturę (m.in. język - w Katalonii mówi się głównie w języku katalońskim). Warto zatrzymać się w obu tych krainach.
Stolicą Katalonii jest 23-wieczna Barcelona, miasto uwielbiane przez artystów, posiadające niezwykłe zabytki. To tuaj obecne są największe dzieła Gaudiego - jednego z najsłynniejszych hiszpańskich architektów. Wśród nich znajduje się m.in. katedra La Sagrada Família, której budowę rozpoczęto w 1882 roku. Budynek jest tak skomplikowany i wzniosły, że pracę nad nim trwają do dnia dzisiejszego ( zakończenie budowy planowane jest w 2026 roku).
W Barcelonie zobaczymy też inne dzieła Gaudiego - Palau Güell., Casa Milá, Casa Vicens i Casa Batlló. Do najstarszych miejsc w Barcelonie zaliczana jest Barri Gótic (dzielnica gotyckia), której labiryt uliczek i mnóstwo zabytkowych budynków stanowi część Starego Miasta. Poza samą Barceloną do Katalonii należą też warte odwiedzenia prowincje - Girona (hiszp. Gerona), Lleida (hiszp. Lérida) oraz Tarragona.
W południowej Andaluzji od lat furorę bije "wybrzeże słońca" czyli Costa del Sol, w którym oprócz gorącej plaży na turystów czekają zabytki kultury Maurów oraz kraina 30 pól golfowych. Andaluzja to także Costa de la Luz - wybrzeże światła, Sierra Nevada - region narciarski oraz (u ujścia do oceanu) park narodowy Doñana.
Andaluzja (ze stolicą w Sewilli) jest kolebką flamenco, ludowych zabaw i festynów oraz corridy - walki z bykami (kwestionowanej dziś przez obrońców praw zwierząt). Z kolei znajdująca się nieopodal Cieśnina Gibraltar daje możliwość szybkiego dotarcia do afrykańskiego Maroka.
W Madrycie, położonym w centralnej części państwa odwiedzimy wiele muzeów. Na uwagę zasługuje zwłaszcza Prado - jedno z najważniejszych muzeów na świecie. W stolicy Hiszpanii odwiedzimy też XVIII-wieczne pałace - Pałac Królewski, Pałac Sprawiedliwości, Pałac Senatu, Pałac Kongresowy oraz zabytki sakralne - kościół San Pedro el Real (z XV wieku), katedrę San Isidoro el Real (XVII wiek), klasztor Descalzas Reales (XVI wiek). W Madrycie znajdują się też ogromny park Casa de Campo (o powierzchni 1447 ha) z Fontanną Księcia oraz mosty - Toledański (1720-1732) i Segovia (1584).
Dzisiejsza Hiszpania słusznie kojarzona jest z wykwintnym, śródziemnomorskim jedzeniem i czerwonym winem. Co należy do najpopularniejszych hiszpańskich dań? M.in. paella (danie z ryżu, oliwy i szafranu, warzyw i mięsa lub ryby); gazpacho (zupa na bazie czerstwego chleba, oliwy, czosnku, soli i octu); migas (z chleba, oliwy z oliwek, czosnku, słodkiej papryki; marmita (gulasz z ryby, ziemniaków, cebuli, pomidorów i słodkiej papryki).
Po obiedzie żaden mieszkaniec Hiszpanii nie zapomina o... popołudniowej sjeście.