Zalew Szczeciński
Jeśli chcecie z bliska zobaczyć bielika, wybierzcie się nad Zalew Szczeciński. Ten piękny drapieżny ptak z naszego godła, zwany błędnie orłem, należy do rodziny jastrzębi. Największe w Polsce skupisko jego gniazd jest w gminie Stepnica.
Stepnica
Ta niewielka i stosunkowo mało jeszcze zadeptana miejscowość leży na wschodnim brzegu Zalewu Szczecińskiego w miejscu, gdzie zwęża się on już blisko ujścia Odry. Największą jej atrakcją jest ładna piaszczysta plaża, ozdobiona - tradycyjnymi nad Bałtykiem - wiklinowymi koszami. Może nie jest ogromna, ale urodą nie ustępuje tym nad otwartym morzem, a wody Zalewu są cieplejsze i spokojniejsze. Znajdziemy tu wypożyczalnię sprzętu plażowego i pływającego, plac zabaw i boisko do siatkówki.
Pobliski port ma charakter rybacki, stojące w nim za dnia kutry prezentują się malowniczo. Tak samo jak jeżące się w marinie maszty zacumowanych tu jachtów.
Atrakcją stepnickiej plaży jest molo, drewniany pomost o długości 150 m. Ma on charakter promenady spacerowej, a z altanki na końcu jednego z jego ramion można obserwować okoliczną przyrodę nawet w deszczowe dni.
W przerwie plażowania warto rzucić okiem na kościół parafialny z XVIII wieku położony w nieodległym od plaży centrum miejscowości, ale najchętniej odwiedzanym zabytkiem jest stojąca prawie na brzegu tawerna "Panorama". Jej budynek powstał w 1840 r. a oryginalne wnętrze utrzymane jest w stylu marynistycznym. Specjalnością kuchni są ryby i dania z grilla.
Odpoczynek w ciszy
Zalew Szczeciński jest zatoką Bałtyku oddzieloną od głównego akwenu wyspami Wolin i Uznam, a połączoną z nim przez cieśniny, ujścia Odry: Piana, Świna i Dziwna. Przez zalew przebiega granica między Polską a Niemcami. Na brzegach zalewu jest kilka miejscowości wypoczynkowych. Największymi ośrodkami są tu Trzebież, Nowe Warpno i właśnie Stepnica. Można tu dobrze odpocząć: spacerować, kąpać się i uprawiać sporty wodne.
Nie będą rozczarowani amatorzy plażowania. Wody i brzegi zalewu są ciekawe przyrodniczo. Są tu i rozległe łąki, i nadbrzeżne szuwary, a w północnej części akwenu pojawiające się i znikające zielone bagienno-trzcinowe wysepki. Ile ich jest? Około 40, ale dokładnie nie wiadomo, bo rozlewiska żyją i zmieniają kształt. Zalew późnym latem przyciąga ptaki, które lubią tu się zatrzymać podczas przelotów.
Park natury
To 4 tys. hektarów łąk i wód, które są miejscem gniazdowania i żerowania niezliczonych ptaków. O to, by nie zarosły trzciną i szuwarami dbają naturalne kosiarki. To żyjące na wolności krowy i koniki polskie. Krowy, szkockie wyżynne, sprowadzono tu z Holandii. Mają długą sierść, chroniącą je i przed zimnem i owadami.
Wody Zalewu są idealne dla żeglarzy. Trzeba jednak pamiętać, że przechodzi tędy ruchliwa droga wodna do Szczecina a na niej pełnomorskie statki.
Jeśli ktoś szuka ładnych miejsc bez tłumów, powinien wybrać się nad Zalew Szczeciński. Nie zawiedzie się.
Zobacz także: