Zamość miasto z włoskim charakterem

​Przypomina włoską Padwę, a dzięki unikatowym zabytkom zasługuje na nazwę perły renesansu. Jakie tajemnice skrywa to miasto?

Wiele kamienic zachowało swój dawny charakter dzięki oryginalnym podcieniom
Wiele kamienic zachowało swój dawny charakter dzięki oryginalnym podcieniom 123RF/PICSEL

To niegdyś prywatne miasto szlacheckie zawdzięcza swoje powstanie kanclerzowi i hetmanowi wielkiemu koronnemu, Janowi Zamoyskiemu, który założył je w XVI w. Obecnie jest ono bardzo ważnym ośrodkiem południowo - wschodniej Polski.

Architektoniczny układ miasta i jego cenne zabytki sprawiają, że zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Darczyńca był również fundatorem słynnej na całym świecie Akademii Zamojskiej, w której wykładał znany działacz okresu oświecenia, Stanisław Staszic.

W przeszłości Zamość musiał zmagać się z wieloma najazdami: Kozaków dowodzonych przez Bohdana Chmielnickiego, Szwedów, Austriaków, Rosjan.

Nawiązuje do nich legenda o studni, na której dnie znaleziono srebrny pierścień. Należał do pięknej Ormianki, która podarowała go kozackiemu atamanowi Iwanowi Kazanko w podzięce za obronę przed pijanym szlachcicem.

Potem ten dzielny wybawiciel, niesłusznie oskarżony o napaść, uciekł z więzienia, gdzie go osadzono, przez otwór w studni. Z kolei, gdy miasto oblegały wojska szwedzkie, dowodzący nimi Karol Gustaw domagał się, by obrońcy go ugościli.

Polacy przygotowali stoły z trunkami i jedzeniem. Nie wystawili ław i krzeseł, więc król z żołnierzami jedli i pili na stojąco, po czym byli łupem dla łuczników. Odtąd taki posiłek nazwano stołem szwedzkim.

Zamość prawa miejskie uzyskał w XVI wieku
Zamość prawa miejskie uzyskał w XVI wiekuPicsel123RF/PICSEL

Wszyscy przyjezdni kierują swoje kroki w stronę Rynku Wielkiego, gdzie przykuwa wzrok wysunięty do środka placu imponujący ratusz z wieżą zegarową.

Rozlega się z niej hejnał, ale tylko na trzy strony świata. Melodia nie płynie bowiem w kierunku Krakowa, z którym Zamość konkurował.

Dobudowane, fantazyjnie wygięte schody, wsparte na arkadach, mają efektowny, wachlarzowaty kształt. W najwyższej części widnieje rzeźbiony herb II ordynata - Tomasza Zamoyskiego.

To nie tylko miejsce spacerów, ale i wielu imprez. Na skonstruowanej tam estradzie latem odbywają się koncerty i spektakle. Wkoło rynku kuszą przybyszów sklepiki, kawiarenki i restauracyjki w podcieniach bogato zdobionych, kolorowych kamieniczek, które oferują pyszne, tradycyjne potrawy.

Bernardo Morando to jemu Zamość zawdzięcza układ urbanistyczny
Bernardo Morando to jemu Zamość zawdzięcza układ urbanistycznyPicsel123RF/PICSEL

Zajrzyjmy też do katedry Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, zaprojektowanej - tak jak inne zabudowania - przez włoskiego architekta Bernardo Morando.

Ta jedna z najpiękniejszych świątyń w Europie z 9 kaplicami przypomina kościoły we Włoszech, m.in. w Padwie.

Obejrzymy tutaj krypty rodu założyciela Zamościa i innych znakomitych obywateli. Na koniec miłośnikom militariów polecamy mury obronne tego miasta-twierdzy, Arsenał, Prochownię oraz Muzeum Fortyfikacji i Broni. Przywołują one wspomnienia wielu zaciekłych walk w obronie tych wschodnich rubieży Rzeczpospolitej.

Zobacz także:

Renata Przemyk apeluje o pomoc Styl.pl
Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas