Reklama

Reklama

Ziemia Kłodzka

Warto tu przyjechać dla malowniczych widoków i starych kurortów. Można też pochodzić po górach, poszukać złota, zajrzeć do jaskini i wrócić do dzieciństwa w ogrodzie bajek.

Góry Stołowe cieszą się zasłużoną sławą najbardziej niesamowitych polskich wzniesień. Pełno w nich skalnych labiryntów i ciasnych przejść, w których osoby puszyste mogą mieć nieco kłopotu, a także wysokich pionowych krawędzi skalnych.

Co więcej, są jednymi z nielicznych w Europie tzw. górami płytowymi, w których warstwy leżą poziomo, a szczyty są płaskie jak stół, co tłumaczy nazwę. Niezwykłość Gór Stołowych wykorzystali filmowcy - kręcono tu m.in. "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian" i "Przyjaciela wesołego diabła".

Po zdrowie


Ziemia Kłodzka jest idealna także dla tych, którzy chcą podreperować zdrowie. Sława tutejszych wód mineralnych sięga daleko poza granice naszego kraju. Najstarszym uzdrowiskiem jest Lądek-Zdrój. Jego walory wykorzystywano już w XIII wieku! Z kolei Kudowa-Zdrój szczyci się najłagodnieszym klimatem w Polsce. Z wód korzystają osoby ze schorzeniami m.in. układu pokarmowego i krążenia. Stąd też jest najbliżej do Gór Stołowych.

Reklama

Dla pasjonatów militariów


Miłośników historii z pewnością nie zawiedzie Kłodzko. Wznosząca się w centrum miasta, na Górze Fortecznej (369 m n.p.m.) twierdza należy do najcenniejszych dzieł nowożytnej architektury obronnej w Polsce. Do zwiedzania udostępniono zaledwie 1/3 fortecy, a i tak robi ona wielkie wrażenie. Więcej na: www.twierdza.klodzko.pl.

Dla dzieci


Kletno, Złoty Stok, Międzygórze. Ziemia Kłodzka nie zawiedzie także najmłodszych turystów.

Kletno: W znajdującej się tu Jaskini Niedźwiedziej badacze wciąż odkrywają nowe korytarze. To jedna z najpiękniejszych grot w Polsce. Uwaga, konieczna rezerwacja biletów! Więcej na stronie: jaskinia.pl

Złoty Stok: W nieczynnej już kopalni złota znajduje się jedyny w Polsce podziemny wodospad. Wielką atrakcją nie tylko dla dzieci jest płukanie złota i poszukiwanie cennych minerałów. Więcej na: www.kopalniazlota.pl

Międzygórze: Przy szlaku do sanktuarium na Górze Iglicznej położony jest Ogród Bajek. Figurki są wykonane z korzeni, konarów drzew i z kamieni. Odnajdywanie ich i rozpoznawanie jest wspaniałą zabawą. Więcej na: www.miedzygorze. com.pl.

Miejsca sakralne

Wambierzyce: Położone u podnóża Gór Stołowych są nazywane Śląskim Jeruzalem albo Dolnośląską Jerozolimą. Kalwaria powstała pod koniec XVII wieku. Składa się z 74 kaplic, prowadzi do niej siedem bram. Pierwszy kościół wybudowano w Wambierzycach w XIII wieku.

Zgodnie z przekazami miejsce miała wskazać Matka Boska, którą po cudownym odzyskaniu wzroku ujrzał Jan z Raszewa. Obecna świątynia - sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej jest już czwartą w tym miejscu. Prowadzą do niej kamienne schody o 56 stopniach. Więcej na: www.wambierzyce.plTele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy