Co poradzić na przerzedzające się włosy
Powiedzmy sobie szczerze - widok coraz bardziej przerzedzających się włosów nie jest niczym przyjemnym. Zwłaszcza, jeśli jest się młodym i atrakcyjnym. Czy warto zainwestować w profesjonalną terapię? A jeśli tak, to które metody leczenia są w stanie przywrócić mocne włosy? Przede wszystkim - gdzie szukać odpowiedniej pomocy?
Problem utraty gęstości włosów dotyka coraz młodszych ludzi. Związane jest to nie tylko z genetyką, ale i z szybkim tempem życia oraz... przewlekłym stresem.
Każdego dnia tracimy od 50 do 80 włosów. O nadmiernym wypadaniu włosów mówimy, gdy ich dzienne wypadanie przekracza setkę. Powody tego niepożądanego stanu mogą być różne. Utrata włosów może towarzyszyć niektórym chorobom - gwałtownie przebiegającym infekcjom (np. grypie), AIDS, toczniowi czy chorobom skóry głowy (np. grzybicom). Może być spowodowana przez zmiany hormonalne - po zakończonej ciąży, po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Chemioterapia, przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu czy leków na nadciśnienie i innych, zniszczenie włosów, nadmierny stres, a wreszcie niedobory żywieniowe także skutkują wypadaniem włosów.
Gdzie po ratunek? Oczywiście ratunku warto szukać u dermatologa albo u trychologa. Choć są również tacy, którzy pomocy szukają głównie u fryzjera. Specjalista od włosów zazwyczaj zna się nie mniej na tym, jak estetycznie zamaskować ich postępujący ubytek.
Na pewno fryzjer pokaże, w jaki sposób skutecznie zamaskować braki włosów odpowiednią fryzurą. Niestety jest to jedynie rozwiązanie tymczasowe, które nijak nie zapobiegnie postępującemu wypadaniu włosów. Aby skutecznie wyhamować wypadanie włosów należy udać się do specjalisty: dermatologa, trychologa, lub farmaceuty.
Magik od włosów Najbardziej tajemniczym lekarzem jest trycholog. Nie jest to najpopularniejsza specjalizacja, jednak jeśli mamy poważne problemy z wypadaniem włosów, to jest on doskonałym wyborem.
Do trychologa powinniśmy się zgłosić, jeśli widzimy poważne zmiany w swoim owłosieniu. Zwłaszcza, gdy włosy wypadają w sposób zatrważająco szybki. Ten lekarz specjalista przy pomocy mikrokamer i mikroskopu dokładnie zbada stan skóry głowy, a także wykona trichogram. Badanie to polega na mikroskopowej ocenie około 100 włosów pobranych z czterech lub pięciu okolic owłosionej skóry głowy. Lekarz ocenia mieszki włosowe oraz łodygi włosa. Wnioski wynikające z badania są pomocne w ustaleniu przyczyny utraty włosów i doboru odpowiedniej metody leczenia.
Dermatolog Wielu trychologów jest również dermatologami. Wynika to głównie stąd, że najwięcej problemów z włosami ma związek ze stanem skóry i jej chorobami - łuszczycą, łojotokiem, łojotokowym zapaleniem skóry, przetłuszczaniem się włosów oraz wszystkimi rodzajami zapalenia skóry głowy.
Do dermatologa warto się zwrócić, kiedy widzimy pierwsze niekorzystne zmiany skórne, którym towarzyszy wypadanie włosów. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy są złe nawyki - zła dieta, krótki sen i stresujący styl życia.
Dermatolodzy podkreślają, że najczęstszą przyczyną utraty włosów jest zwykle brak w organizmie krzemu, czyli budulca włosów, cynku i magnezu. Składniki te można bardzo łatwo uzupełnić zmieniając przyzwyczajenia żywieniowe.
Pierwszy kontakt Mimo tego, że specjalistów od włosów nie brakuje, to i tak najważniejszym ogniwem i osobą, która jako pierwsza doradza w kwestii pielęgnacji włosów często jest farmaceuta. Właśnie w aptekach można znaleźć najlepsze środki pierwszego stosowania: specjalistyczne szampony, odżywki, czy ampułki wzmacniające strukturę włosa.
Dbając o wypadające włosy nie sposób nie sięgnąć po odpowiednie kosmetyki. Wiele preparatów stawia na siłę ziół: skrzyp, czarną rzepę, brzozę i inne, których skuteczność opiera się na tradycyjnym zastosowaniu. Inne dostarczają witaminy, aminokwasy czy minerały. W końcu niektóre łączą w sobie wszystkie te elementy, działając kompleksowo, i to właśnie po te warto sięgać. Głównie są to ampułki wzmacniające, które przy prawidłowym i systematycznym stosowaniu powodują wzmocnienie struktury włosa i jego zagęszczenie.
Ważne, by w przypadku wypadania włosów starać się działać regularnie: pielęgnacja kosmetykami, zmiana diety lub uzupełnianie jej suplementami powinna trwać kilka tygodni. Dlatego nie warto tracić czasu i włosów, wystarczy przejść się do najbliższej apteki i jak najszybciej rozpocząć kurację.