Reklama

i360: Najwęższa wieża widokowa na świecie i konstrukcyjny geniusz

Wieża i360 ma 162 metry wysokości i zaledwie cztery średnicy /Rob Stothard /Getty Images

Angielskie Brighton znane jest przede wszystkim jako turystyczna miejscowość, oddalona od Londynu zaledwie godzinę jazdy pociągiem. Ale poza dostępem do morza miasto oferuje sporo ciekawych atrakcji. Takich jak wieża obserwacyjna o najmniejszej średnicy na świecie.

Z jednej strony widok na Kanał La Manche i północne wybrzeże Francji, z drugiej południowo-wschodnia Anglia. Wieża obserwacyjna i360 to znany punkt widokowy, z którego przy dobrej pogodzie dostrzec można naprawdę odległe lądy. 

Ale to nie zapierające dech w piersiach krajobrazy, a wymiary, są tym, co wyróżnia budowlę na tle innych tego typu obiektów. 

Przy wysokości 162 metrów szerokość konstrukcji wynosi mniej niż cztery metry, przez co stosunek jednego wymiaru do drugiego wynosi aż 40:1. Tym samym i360 to najwęższa wieża widokowa na świecie. 

Reklama

Autorami projektu są architekci ze słynnej firmy Marks Barfield Architects, stojącej za takimi konstrukcjami jak jedna z wizytówek stolicy Anglii London Eye czy chodnik w koronach drzew w Kew Gardens.   

Chociaż w praktyce jest to po prostu pionowy tunel z windą, wożącą turystów w górę i w dół oraz z tarasem o średnicy 52 metry, umieszczonym w górnej części, wielu uważa wieżę i360 za architektoniczny geniusz. 

Postawienie tak wąskiej konstrukcji na podłożu składającym się głównie z często spotykanych na angielskim wybrzeżu skał wapiennych, w miejscu, w którym wiatr wieje nawet z prędkością 130 km na godzinę, było nie lada wyzwaniem.

Projektanci napotkali także problem z finansowaniem budowy. Ostatecznie w 2013 roku udało im się pozyskać ponad 36 z 42 mln funtów początkowo zakładanych w projekcie, potrzebnych do ukończenia konstrukcji. 

Złośliwi żartują, że to właśnie przez brak odpowiedniego budżetu wieża jest tak wąska. 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wieża widokowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama