Reklama

Polska willa z prestiżową nagrodą. Piękna!

Villa Reden w Chorzowie zwyciężyła w konkursie Eurasian Prize, będącym przeglądem najbardziej interesujących europejskich i azjatyckich projektów. Niezwykły, nawiązujący do modernistycznych ideałów budynek, zaprojektował Maciej Franta z pracowni Franta Group.

Jakby zapraszała naturę do środka. Swoim organicznym kształtem, zaokrąglonymi narożnikami, drewnianym detalem, a  przede wszystkim balkonami, oplatającymi budynek nieprzerwaną linią na każdej kondygnacji, zdaje się wchodzić z nią w estetyczny dialog. Albo inaczej - być jej częścią.

Tak właśnie wygląda Villa Reden w Chorzowie - rezydencja zaprojektowana przez Macieja Frantę z pracowni Franta Group.  

Drzewa na wyciągnięcie ręki

W zamyśle Macieja Franty, znajdujące się w apartamencie lokale miały oferować mieszkańcom coś więcej niż standardowe mieszkania. Jak tłumaczył w rozmowie z serwisem Noizz, chciał, by przebywanie w nich było przyjemnością. "Zaczęliśmy poszukiwać przykładów z życia utożsamiających właśnie taki stan przyjemności, pytając siebie o to, kiedy się dobrze czujemy, w jakich miejscach i budynkach lubimy spędzać czas oraz jakie czynności sprawiają, że się relaksujemy" - wyjaśniał. Za wspomniane przykłady posłużyły m.in. kawiarniane tarasy w parkowych pawilonach, czy balkony górskich willi.

Reklama

Drugą inspiracją było też bezpośrednie otoczenie budynku. Chodzi nie tylko o naturę, ale również architekturę, a konkretnie - modernistyczne wille, znajdujące się w sąsiedztwie. To do nich odwołują się zaokrąglone narożniki budynku. Pośrednim nawiązaniem do modernizmu jest również sama idea otwarcia obiektu na naturę, tak by światło i powietrze mogło bez przeszkód wnikać do jego wnętrza.

Choć willa zdaje się być jednolitą bryłą, tak naprawdę jest zespołem czterech dwukondygnacyjnych budynków. W każdej z części znajduje się osiem apartamentów. Parter w dużym stopniu pełni funkcję przestrzeni wspólnej dla mieszkańców.

Villa Reden kolejny raz doceniona

Chorzowska realizacja została doceniona w konkursie Eurasian Prize, w którym jury przygląda się realizacjom z Europy i Azji. Śmiało można więc nazwać ją najpiękniejszą europejską willą. "Jako jedyny projekt z Polski Villa Reden uczestniczyła w fazie finałowej konkursu i oprócz wygranej dostała najlepszą ocenę wśród wszystkich nominowanych zdobywając pierwsze miejsce! Pikanterii dodaje fakt, że w gronie jury, wyróżniającym najlepsze europejskie i azjatyckie projekty, zasiadają najwięksi współcześni twórcy światowej architektury tacy jak Daniel Libeskind, Doriana Fuksas, Eric Van Egeraat, Yosuke Hayano czy Piero Lissoni" - czytamy na facebookowym profilu Franta Group.

Warto dodać, że Eurasian Prize to niejedyne wyróżnienie przyznane willi. Obiekt znalazł się również w gronie zwycięzców Iconic Awards 2021,  DNA Paris Design Awards 2021, zdobył też pięć gwiazdek w przeglądzie European Property Awards.


Zobacz również:

Po co w butach dodatkowa dziurka na sznurowadła? Mało kto wie

40 lat w zamknięciu. Tak żyje najsamotniejsze zwierzę świata

Romans Moniki Lewinsky i Billa Clintona. Ofiara odzyskała swój głos
Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: architektura
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy