Reklama

Reklama

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Najczęściej ślimaki możemy spotkać w ogrodzie podczas pochmurnej, deszczowej pogody. Gromadzą się one w gęstej trawie, pod kamieniami czy deskami. Nadgryzają liście oraz korzenie roślin. Pozbędziesz się ich za pomocą naturalnych metod.

Ręczne zbieranie

Jedną z najprostszych sposobów pozbycia się ślimaków jest ręczne zbieranie i wyrzucenie ich poza ogródkiem.   

Jest to rozwiązanie tymczasowe, pozbędziemy się ślimaków w danym momencie, jednak mogą one powrócić. Dodatkowo proces ten jest dość czasochłonny. 

Piwo

Ślimaki lubią zapach piwa. W pobliżu grządek lub kwiatów nawiedzanych przez nie, umieść w ziemi słoik z tym trunkiem. Jego brzegi powinny być zrównane z ziemią. 

Zwierzęta zostaną zwabione do słoika. Na następny dzień znajdziesz je utopione w napoju.

Kawa

Kofeina odstrasza ślimaki. Zaparz kawę, najlepiej mieloną, przelej do dozownika ze spryskiwaczem i nanieś ją obficie na liście roślin.  

Reklama

Nie wyrzucaj pozostałych fusów - wysyp je wokół rośliny. Będą one odstraszać mięczaki. Dodatkowo są świetnym, naturalnym nawozem dla kwiatów i warzyw. Gleba będzie użyźniona, a sadzonki rosły szybko i bujnie.

Rośliny

Świetnym sposobem na odstraszenie ślimaków jest zasadzenie roślin, które naturalnie je odstraszają. Tym sposobem nie tylko pozbędziesz się niechcianych lokatorów, ale i urozmaicisz florę ogrodu.  

Kwiatem który przez swój zapach nie zachęca ślimaków do odwiedzenia działki jest nasturcja większa. 

To roślina łatwa w uprawie, jednocześnie zachwycająca kolorowymi kwiatami. Innymi roślinami odstraszającymi są m.in. szałwia, lawenda, rumianek, cebula czy czosnek. 

Uporządkowanie ogródka

Ponieważ ślimaki lubią gęstą trawę, należy regularnie kosić ogród i wyrywać chwasty. Trzeba wystrzegać się nadmiernego podlewania roślin.  

Grządki lub ziemię wokół kwiatów i krzewów warto wysypać korą, igliwiem sosny, żwirem lub skorupkami jajek. Spulchnianie gleby w słoneczne dni zmniejszy jej wilgotność, przez co nie będzie atrakcyjna dla ślimaków.

Chemiczne usuwanie

Przed zastosowaniem chemicznych środków, należy zastanowić się, czy te stworzenia są tak uciążliwe, aby stosować taką formę walki. 

Może ona negatywnie wpłynąć na hodowane rośliny, zwłaszcza warzywa i owoce, które zamierzamy później zjeść. Preparaty zazwyczaj działają do momentu pojawienia się następnego deszczu. 

***

#POMAGAMINTERIA

Zróbmy małym pacjentom prezent na Dzień Dziecka

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, na II piętrze, w budynku najbardziej oddalonym od wejścia, znajduje się mały oddział - Oddział Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych z sześcioma izolatkami. To tutaj trafia część dzieci chorych na nowotwory, żeby skorzystać z - czasami ostatniej - szansy powrotu do zdrowia i życia. Stowarzyszenie Koliber prowadzi zbiórkę, by z okazji Dnia Dziecka podarować małym pacjentom - nie zabawki, bo ich tam nie mogą mieć - ale m.in. nowe materace i pościel. Sprawdź szczegóły >>>

WESPRZYJ ZBIÓRKĘ >>>

Zobacz także:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: ślimak | ślimaki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy