Szczęśliwe jelita

​Nie mózg i nie serce. Centrum dowodzenia człowiekiem znajduje się w jego... kiszkach. To one decydują, czy jesteśmy zdrowe czy nie.

Badacze ludzkiego ciała twierdzą, że flora bakteryjna człowieka ma wpływ także na jego psychikę
Badacze ludzkiego ciała twierdzą, że flora bakteryjna człowieka ma wpływ także na jego psychikę123RF/PICSEL

Bulgotanie w jelitach. Co to znaczy?

Na pewno doświadczyłaś uczucia, że twój brzuch żyje własnym życiem. Bulgotanie w jelitach, przelewanie, dziwne odgłosy... Czy te objawy powinny niepokoić?

Dźwięki, które wydaje brzuch, pochodzą z przewodu pokarmowego, w którym jedzenie miesza się z enzymami trawiennymi. Kiedy burczenie pojawia się kilka godzin po posiłku, jest to jak najbardziej zdrowy odruch i znak, że niebawem poczujesz głód - to jak najbardziej normalne "burczenie w brzuchu", zwane przez naukowców MMC (migrating motor complex). Gorzej, jeśli burczeniu towarzyszą bóle lub mdłości - wtedy należy pójść po poradę do specjalisty.

Za nic nie chce się ruszyć, czyli słów kilka o obstrukcji

Jeśli masz problem z wypróżnianiem, musisz zmienić dietę i ruszyć się z kanapy. Samo nie przejdzie. Osobom skarżącym się na obstrukcje w codziennej diecie brakuje błonnika, który poprzez mechaniczne drażnienie ścian jelita grubego wpływa na poprawę perystaltyki, zwiększa również objętość treści pokarmowej w jelicie cienkim poprzez wiązanie wody. Najwięcej błonnika mają otręby. Ale nie wystarczy, że się nimi objesz (wtedy może dojść do bólów brzucha i wzdęć). Należy do diety włączyć duże ilości wody, oleje, suszone śliwki, czarną kawę. Powinnaś zrezygnować z produktów z dużą zawartością węglowodanów.

Jak uszczęśliwić siebie i swoje jelita? Przede wszystkim dokładnie wybieraj, co jesz i kiedy jesz. Powinnaś zadbać o to, by pochłaniać kilka niewielkich posiłków dziennie, pić dużo wody i się ruszać - ale to już wiesz.

Żeby jelita były szczęśliwe, nie karm ich cukrami. Wtedy wypełniają je gazy, a ty sama czujesz się ociężale. Zamiast czekolady zafunduj sobie surówkę z kiszonej kapusty (bez dosładzania, za to z łyżką oleju tłoczonego na zimno), zamiast ciastka czy lodów - jogurt naturalny z suszonymi śliwkami, łyżką otrębów i naturalnym miodem.

Wprowadź do diety ocet jabłkowy (1-2 łyżeczki rozcieńczone w 200 ml wody, pij małymi łyczkami przed śniadaniem) - specjaliści zapewniają, że takie stosowanie octu jabłkowego wspomaga przemianę materii, wzmacnia jelita, utrzymuje w dobrej kondycji ich florę bakteryjną, a tym samym sprawia, że czujesz się... świetnie!

Co powinno niepokoić?

Zaparcia zdarzają się od czasu do czasu nawet osobom zdrowym. Powodowane są przez niedobór wody w diecie, zmianę otoczenia (na przykład podróż), brak ruchu a nawet niektóre leki. Problem zaczyna się, kiedy zaparciom zaczynają towarzyszyć ból podbrzusza, mdłości, utrata łaknienia, odbijanie się, wzdęcia, zawroty głowy, a na dłuższą metę chudnięcie, stany podgorączkowe. 

Wtedy bezzwłocznie powinnaś udać się do specjalisty, który najpewniej doradzi badania: na krew utajoną w stolcu, USG jamy brzusznej, kolonoskopię. Zaparcia bowiem mogą zwiastować nawet choroby nowotworowe jelit czy odbytu, towarzyszą także chorym na cukrzycę, skarżącym się na problemy z tarczycą, nadnerczami czy przysadką mózgową.

Zobacz także:

Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas