Niedziela Palmowa w Beskidach

Niewielka wieś od niedawna szczyci się w okolicy własną Kalwarią Tokarską.

Niedziela Palmowa ma swoje źródła w ludowych wierzeniach na temat uzdrawiających właściwości wierzby
Niedziela Palmowa ma swoje źródła w ludowych wierzeniach na temat uzdrawiających właściwości wierzbyReporter

Rzadko kto nazywa dziś Niedzielę Palmową Kwietną lub Wierzbną. Tymczasem jej znaczenie dla obrzędów chrześcijańskich ma swoje źródło w tradycyjnej ludowej wierze w moc wierzby. To drzewo odznacza się wyjątkową żywotnością. Pewnie dlatego pełni taką ważną rolę w folklorze, obrzędach i wierzeniach.

Stare wierzby otaczano kultem. Drzewo miało zapewniać płodność. Czasem sprawowano pod nim sądy. Kult przetrwał w palmach witych z gałązek wierzbowych. Każdego roku przypominają o nim mieszkańcy małopolskiej wsi Tokarnia, w powiecie myślenickim. Tutaj palmy, piękne i kilkumetrowej wysokości, są przede wszystkim symbolem życia, które się odrodzi.

W Niedzielę Palmową we wsi obserwować można starodawny zwyczaj procesji z naturalnej wielkości figurą Chrystusa na osiołku! Jest ona wieziona na specjalnej platformie. Wierni trzykrotnie okrążają z figurą świątynię, by na koniec otrzymać kapłańskie błogosławieństwo.

Zwyczaj ten reaktywował w 1968 roku ówczesny proboszcz, nieżyjący już ksiądz Jan Mach. Figurę Chrystusa na osiołku wyrzeźbił znany artysta ludowy Józef Wrona. Pan Wrona jest też pomysłodawcą i autorem rzeźb słynnej w okolicy Kalwarii Tokarskiej, prowadzącej ścieżką na Chobocią Górę.


Wielkanocne symbole

Palmy góralskie z witek wierzbowych, zwieńczone baziami, kwiatami, wiechą traw, chronić mają ludzi i zwierzęta, domy i pola przed ogniem, czarami i wszelkim złem, zapewnić zdrowie i szczęście.

Z wzorem góralskim, opisane woskiem, a dziś i inaczej zdobione jajka znaczyć mają przezwyciężenie śmierci i odrodzenie życia.

W uroczystej procesji mieszkańcy wsi okrążają kościół trzy razy
W uroczystej procesji mieszkańcy wsi okrążają kościół trzy razyEast News
Wszyscy z radością uczestniczą w tradycyjnym obrzędzie
Wszyscy z radością uczestniczą w tradycyjnym obrzędzieAdrian SpulaEast News

Rewia 12/2013

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas