Reklama

Najpopularniejsze metody parzenia kawy

Kawa to nie tylko napój – to styl życia i element kultury. W każdym kraju pije się ją nieco inaczej. Nieco inaczej również smakuje. Dzieje się tak dlatego, że przygotować ją można na wiele sposobów i to właśnie styl parzenia kawy sprawia, że ten popularny na całym świecie napój może mieć tak różne smaki. Przyjrzyjmy się zatem najbardziej znanym metodom jej przyrządzania: od tradycyjnych, aż po te, które wymagają użycia zaawansowanych technologii, umożliwiających precyzyjną kontrolę procesu parzenia.

Gotowanie

Gotowanie kawy jest oczywiście jedną z najstarszych i najprostszych metod jej parzenia. Mimo że może się wydawać mało wyrafinowana, wciąż cieszy się popularnością w niektórych regionach świata, na przykład na Bliskim Wschodzie czy w Grecji. Proces polega po prostu na ugotowaniu drobno zmielonych ziaren kawy w tygielku - specjalnym naczyniu do parzenia kawy.

Jak przygotować kawę po turecku? Potrzebować będziemy dwie łyżki zmielonej kawy na 250 ml wody. Wsypujemy ją do tygielka, możemy również dodać cukier, gdyż w tych rejonach tradycyjnie pije się właśnie kawę słodzoną. Zalewamy ją zimną wodą i stawiamy naczynie na małym ogniu. Nie mieszamy napoju. Kawę zdejmujemy z palnika, gdy pojawi się piana. Czekamy, aż opadnie i ponownie stawiamy ją na ogniu. Cały proces powtarzamy trzykrotnie. Po ugotowaniu odstawiamy na 5 minut, by nieco ostygła. Kawa po turecku ma intensywny smak i aromat, choć niektórzy mogą uznać ją za zbyt gęstą czy gorzką. Pamiętajmy również, że pijemy ją małymi łykami, nie należy jej mieszać i nie przechylać mocno szklanki, gdyż na dnie znajdują się fusy.

Reklama

Infuzja

Kolejną prostą metodą parzenia kawy jest infuzja. Polega ona na zalaniu drobno zmielonych ziaren wrzątkiem i pozostawieniu ich do zaparzenia przez określony czas. Czas kontaktu z wodą wpływa na intensywność smaku i aromatu kawy. Jest to popularna metoda w domach i biurach na całym świecie. Kawę zalewa się wodą w kubku lub, by uniknąć fusów, wykorzystuje się praskę francuską - po zaparzeniu ściska się fusy tłokiem i filtruje sam napar do kubka.

Choć infuzja nie zapewnia wyrafinowanego smaku, często wykorzystuje się ją jako jeden z elementów tych bardziej złożonych procesów ekstrakcji kawy. Przykładowo do infuzji dochodzi w ekspresach ciśnieniowych, gdzie zmielona kawa wraz z gorącą wodą pozostają w kontakcie przed przefiltrowaniem. Infuzję wykorzystuje również ekspres do kawy typu AeroPress - zanim kawa zostaje przefiltrowana, przez kilka minut parzy się w wodzie.

Perkolacja

Perkolacja to proces parzenia kawy wykorzystywany w ekspresach przelewowych. Zaletą tej metody jest jej prostota oraz możliwość uzyskania kilku litrów kawy za jednym razem. Zmielone ziarna umieszczamy w papierowym filtrze, przez który przepływa gorąca woda. Uzyskana w wyniku takiej ekstrakcji kawa jest aromatyczna, ale jednocześnie niezbyt gęsta.

Perkolację wykorzystuje się w ekspresach przelewowych (elektrycznych) lub w mechanicznych dripach. Naczynie w kształcie stożka nakłada się na kubek, wewnątrz umieszcza się papierowy filtr wypełniony mieloną kawą, a następnie okrężnymi ruchami zalewa się ją wodą o temperaturze 90-95 stopni Celsjusza (około 100 ml wody na 6 g kawy). Zaparzona kawa kroplami przelewa się do podstawionego kubka. Cały proces jest nieco czasochłonny.

Za pomocą ciśnienia

Metoda parzenia kawy za pomocą ciśnienia wykorzystuje już nieco bardziej zaawansowaną technologię, która umożliwia kontrolowanie procesu parzenia pod wysokim ciśnieniem. W efekcie uzyskujemy kawę o głębokim aromacie i intensywnym smaku. Jest to napar mocniejszy i gęstszy. Tylko w taki sposób otrzymamy włoskie espresso. Początkowo kawę parzoną przy pomocy ciśnienia można było uzyskać, przygotowując ją w kawiarce - specjalnym metalowym dzbanku składającym się z trzech części: zbiornika na wodę, sitka, w którym zamieszcza się zmieloną kawę i górnego naczynia na zaparzoną kawę. Kawiarkę stawia się na ogniu, a gotująca się woda pod ciśnieniem przedostaje się rurką do sitka, a następnie do górnego naczynia - już jako zaparzona kawa.

Metodę zaparzania ciśnieniowego wykorzystują również ekspresy automatyczne. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że urządzenie jest w stanie idealnie dopasować parametry: od stopnia zmielenia kawy przy pomocy wbudowanego młynka, aż po temperaturę wody i czas parzenia. Doskonałym przykładem wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie parzenia kawy jest JURA C8 - najnowszy model znanej szwajcarskiej marki. Technologia P.E.P. (Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej) umożliwia pulsacyjne wtłaczanie pod wysokim ciśnieniem wody przez zmielone ziarna kawy, dzięki czemu espresso ma doskonały smak i aromat. Zadowoleni będą fani mocnej kawy - ekspres posiada największą na rynku jednostkę zaparzającą, która umożliwia przygotowanie napoju z nawet 16 g kawy.

Wybór metody parzenia kawy zależy od indywidualnych preferencji smakowych oraz dostępnych środków. Jednak współczesne rozwiązania pozwalają wyciągnąć z ziaren maksimum smaku, dlatego po spróbowaniu kawy zaparzonej z użyciem najnowszych technologii powrót do tradycyjnych metod parzenia kawy, które nie są w stanie wydobyć z ziaren tak głębokiego smaku, może być już niemożliwy.

materiał promocyjny
materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy