Reklama

Kukurydze – najsławniejsze bloki w Polsce. Architektoniczna ikona Osiedla Tysiąclecia w Katowicach

Osiedle Tysiąclecia w Katowicach - to właśnie tam położone są wieżowce mieszkalne, które swoim wyglądem przypominają kolby kukurydzy. Polskie Marina City to projekt duetu Buszko i Franty. Chociaż na terenie miasta powstały inne nietypowe budowle, to Kukurydze do dziś uchodzą za najbardziej kultowy projekt.

Modernistyczny projekt

Osiedle Tysiąclecia, potocznie nazywane Tauzenem mieści się w północno-zachodniej części Katowic pomiędzy Dębem, Załężem i miastem Chorzowem. 

Pierwotnie chciano wybudować osiedle o powierzchni 145 hektarów, na którym miało zamieszkać 45 tys. osób. W jego skład miałoby wchodzić pięć jednostek - cztery osiedla (Dolne, Górne, Centralne i Zachodnie) oraz Centrum Usług. Rozmyślano również nad budową trzech centrów edukacyjnych i ośrodków usługowych. Z czasem ustalono, że nowe osiedle pomieści 20 tys. osób. Zmieniono jednak koncepcję i założono 30 tys. lokatorów. 

Reklama

Ówczesny wojewoda Jerzy Ziętek ogłosił konkurs na projekt. Zaznaczył, że osiedle powinno mieć wzorcowe rozwiązania ekonomiczne, techniczne i przestrzenne. Spośród trzech projektów wybrano ten autorstwa Henryka Buszko, Aleksandra Franty, Mariana Dziewońskiego i Tadeusza Szewczyka. Nadzór nad budową mieli tylko ci pierwsi dwaj architekci. Przez to Buszko i Franta są najbardziej utożsamiani z Tauzenem. 

Henryk Buszko i Aleksander Franta to ważne postaci dla powojennego Śląska. Oprócz Kukurydz na swoim koncie mają także m.in. kościół na Tysiącleciu Dolnym, czy Osiedle Gwiazdy przy Alei W. Roździeńskiego. Architekci stoją także za kultowym projektem z PRL określanym polską ikoną modernizmu, czyli Dzielnicą Leczniczo-Rehabilitacyjną w Ustroniu-Zawodziu.

Tauzen

Rozpoczęcie budowy przypada na rok 1961, a nazwa osiedla nawiązuje do obchodzonego w tamtym czasie Tysiąclecia Państwa Polskiego. Na początku rozpoczęła się budowa niskich budynków Osiedla Dolnego. 

Następnie wybudowano czternastokondygnacyjne budynki mieszkalne, dwie szkoły podstawowe, cztery przedszkola, żłobek, Dom Studenta oraz pawilony handlowe. Pierwsi mieszkańcy pojawili się w 1964 roku, to wtedy oddano do użytku pierwsze mieszkania. Na tym jednak nie koniec, bo następnie powstało Centrum Usług, a dalej Osiedle Górne. 

Chociaż budowę Tauzena ukończono w 1982 roku, to z czasem zaczęły powstawać nowe budynki, które zagęszczały osiedle. W połowie lat osiemdziesiątych XX wieku rozpoczęła się budowa słynnych Kukurydz. Pięć bliźniaczych budynków stanęło w centralnej części osiedla.

Architektoniczna perełka

Znajdujące się na Osiedlu Tysiąclecia Kukurydze są położone naprzeciwko Parku Śląskiego przy ulicy Zawiszy Czarnego. To najwyższe budynki mieszkalne w Katowicach. Trzy z nich mierzą ponad 80 metrów. Ich znakiem rozpoznawczym są balkony o kolistym kształcie. Budowa Kukurydz zakończyła się na przełomie lat 80. i 90. 

Kukurydze to dominanta całego Osiedla Tysiąclecia w Katowicach. Zostały zaprojektowane przez architektoniczny tandem Buszko i Franty, a inspiracją miały być wieżowce Marina City wybudowane w Chicago. O Tauzenie mówi się, że jest "miastem w mieście". Wszystko przez to, że większość potrzeb mieszkańcy mogą zaspokoić bez konieczności opuszczania osiedla. 

Warto podkreślić, że w innej części miasta powstały równie wyjątkowe budynki mieszkalne, czyli bloki na Osiedlu Walentego Roździeńskiego. Głównie przez to, że podstawą budynków jest gwiazda ośmioramienna, potocznie mówi się na nie Osiedle Gwiazdy. 

Henryk Buszko i Aleksander Franta są odpowiedzialni za projekt obydwu osiedli. Zdecydowali, że Kukurydze również zostaną oparte na planie ośmiokąta. W przypadku wieżowców z Osiedla Tysiąclecia ostre kanty zdecydowano zastąpić zaokrąglonymi. To właśnie przez to budynki swoim wyglądem przypominają kolby kukurydzy.        

Czytaj więcej:
      

Katastrofa w Fukushimie: Miasta duchów zaczynają tętnić życiem

Archibubel: Kraków wybiera najgorszy przykład patodeweloperki

Polski dom wśród najpiękniejszych na świecie. Zachwycający!

Zobacz także:

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy