Jak moczyć śledzie?

Śledz to ryba, która obok karpia, króluje na wigilijnym i świątecznym stole. Nie można jednak kupować jej na ostatnią chwilę. Przed przygotowaniem trzeba ją bowiem zamoczyć na kilka godzin w wodzie lub mleku. Po co i jak to robić? Oto odpowiedź.

Dzięki moczeniu smak śledzi staje się jeszcze lepszy
Dzięki moczeniu smak śledzi staje się jeszcze lepszy123RF/PICSEL

Śledzie to jedne z ulubionych ryb Polaków. "I bardzo dobrze" chciałoby się powiedzieć, ponieważ oprócz charakterystycznego smaku, śledzie posiadają też szereg cennych wartości odżywczych. Są skarbnicą białka, witamin i mikroelementów, a dodatkowo, mimo że należą do tłustych ryb, nie mają zbyt wielu kalorii.

By jednak cieszyć się smakiem śledzi, trzeba pamiętać o tym, by odpowiednio je przygotować. Pierwszym etapem tego przygotowania jest moczenie

Po i jak długo co moczyć śledzie?

Śledzie moczy się przede wszystkim dla podniesienia ich walorów smakowych. Po kilku godzinach moczenia ryby stają się mniej słone, tracą też charakterystyczną, niezbyt przyjemną woń. Jeśli zdecydujemy się na moczenie śledzi w mleku, ryby będą również delikatniejsze. Ciekawym trikiem jest moczenie śledzi w maślance - nadaje ono rybom ostrzejszego smaku.

To, jak długo moczymy śledzie, zależy do ich rodzaju. Całe ryby (wyfiletowane i oczyszczone) oraz śledzie solone wymagają nawet 24 godzinnej kąpieli w wodzie lub mleku. Ważne, by podczas tego procesu kilkukrotnie wymieniać płyn.

Śledzie z solanki, tak samo jak płaty śledziowe, wymagają nieco krótszego moczenia - w tym przypadku 12-godzinna kąpiel wystarczy.

Najkrócej moczymy matiasy. W tym przypadku 10-15 minut wystarczy. Są też tacy mistrzowie kuchni, którzy twierdzą, że nie trzeba moczyć ich wcale - opłukanie pod kranem wystarczy.

Niezależnie od tego w czym i jak długo moczymy śledzie trzeba pamiętać o tym, by tak ryby, jak i kąpiel do której trafiają, były zimne.

Zobacz również:

"Zdrowie na widelcu": Karp wigilijnyPolsat Cafe
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas