Reklama

Pomiędzy tradycją a relaksem. Jak spędzić Święta Bożego Narodzenia?

Długa lista przedświątecznych przygotowań może przyprawić o ból głowy. Myśląc o godzinach spędzonych w kuchni, czasami mamy ochotę zerwać z bożonarodzeniowymi tradycjami i powierzyć przygotowania specjalistom: firmom sprzątającym i cateringowym. To z kolei spotyka się z krytyką rodziny, według której „prawdziwe” święta są tylko wtedy, kiedy w domu królują własnoręcznie przygotowane przysmaki i ozdoby. Jak w pogoni za tradycją znaleźć czas na odpoczynek?

Święta Bożego Narodzenia potrafią być męczące - zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Przygotowanie dwunastu potraw, które zgodnie z tradycją powinny znaleźć się na wigilijnym stole to nie zwykle czasochłonne zadnie. Pierwszego i drugiego dnia świąt w polskich domach również królują różnorodne przysmaki: dania na ciepło, przekąski na zimno, a także domowe makowce i serniki. Czy świątecznie przygotowania rzeczywiście muszą pochłaniać aż tak dużo energii i czasu? Jak w pogoni za tradycją znaleźć czas na odpoczynek?

Większość tradycji bożonarodzeniowych pochodzi z czasów, kiedy w jednym domu mieszkało wiele pokoleń. Wówczas domownicy przed Świętami Bożego Narodzenia dzielili się obowiązkami.  Przygotowania szły sprawnie,  ponieważ nie brakowało rąk do pracy. Obecnie jednak coraz rzadziej zdarza się, że wielopokoleniowe rodziny mieszkają w jednym domu. Bożonarodzeniowe przygotowania rozdzielane są najczęściej pomiędzy kilka, a nie jak dawniej kilkanaście osób.

Reklama

Domowe obowiązki: Kto przed świętami poświęca się bardziej?

Badanie wykonane na zlecenie firmy Kärcher pokazuje, że Polacy przeciętnie poświęcają na sprzątanie 2 godziny i 52 minuty tygodniowo. Oczywiście przed Świętami Bożego Narodzenia ten czas znacząco wzrasta, wówczas do codziennych czynności: odkurzanie czy zmywanie naczyń, dochodzą jeszcze te świąteczne: gotowanie wigilijnych potraw, pieczenie ciast, przystrajanie domu ozdobami. Raport CBOS "Kobiety i mężczyźni w domu" sporządzony w 2018 roku pokazuje, że obowiązki domowe nadal wykonują głównie kobiety.

Mnożące się przed świętami obowiązki zazwyczaj wywołują stres. Tymczasem Boże Narodzenie powinno być czasem odpoczynku i pogłębiania więzi rodzinnych. Kiedy warto odpuścić? Zapytaliśmy o to internautów na naszym facebookowym fanpage.

Tradycja rzecz święta?

"Robię wszystko sama. Nie lubię odgrzewanych uszek czy pierogów ani krokietów. Uważam, że Wigilia jest wyjątkowym dniem, bez miejsca na bylejakość. A niestety miałam okazję spożywać potrawy wigilijne - gotowce i zepsuło mi to całe święta" - tłumaczy jedna z internautek w komentarzu.

Wielu użytkowników jest podobnego zdania. Polacy przywiązują bowiem  dużą wagę do tradycji i niechętnie z nią zrywają. Święta to dobry moment na "odkurzenie" przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Gdy przyrządzamy potrawy tak, jak przed laty robiły to nasze mamy, czy też babcie, możemy poczuć smak dzieciństwa. Jeśli do przygotowań włączymy najmłodszych członków rodziny, praca idzie sprawniej i staje się znacznie przyjemniejsza.

Wiele internautów zwraca uwagę na to, że przygotowania stanowią istotną część świętowania. To właśnie klejąc uszka, lepiąc pierogi, czy przygotowując barszcz, możemy poczuć tę niesamowitą atmosferę. Użytkownicy Facebooka zaznaczają, że nie ma piękniejszego zapachu niż słodko-korzenna woń pierników wyjętych z piekarnika kilka dni przed Wigilią. "Gdy w pomieszczeniach unosi się zapach kompotu z suszonych śliwek, po prostu wiem, że święta się rozpoczęły" - tłumaczy internauta.

Co jeszcze przemawia za potrawami wykonanymi własnoręcznie? Kiedy przygotowujemy dania samodzielnie mamy świadomość tego, co się w nich znajduje. Wybierając półprodukty możemy zadbać,  by pochodziły od sprawdzonych dostawców i były odpowiedniej jakości. To również częsty powód, przez który wiele osób decyduje się na godziny spędzone w kuchni.

Tradycja? Nie dajmy się zwariować

Nie wszyscy Polacy są jednak zdania, że "prawdziwe święta" oznaczają dziesiątki godzin spędzonych  w kuchni. Na facebookowych grupach nie brakuje także osób, które co roku przed Bożym Narodzeniem korzystają z pomocy firm cateringowych oraz sprzątających. "Dzięki temu mogę zająć się znacznie przyjemniejszymi sprawami: przygotować prezenty, zadbać o dekoracje, albo po prostu pobyć z rodziną i miło spędzić czas" - zaznacza jedna z użytkowniczek. Jak się okazuje, nie jest osamotniona.

Wielu internautów zauważa, że przygotowania świątecznie nie powinny stresować. Jeśli żaden z domowników nie jest miłośnikiem gotowania, a długie godziny w kuchni jedynie go frustrują, warto skorzystać z pomocy osób trzecich.

Zamówione potrawy wcale nie muszą być gorsze jakościowo od tych, które przygotowujemy w domu. Co więcej, lokalni dostawcy oferują obecnie dania przygotowane zgodnie z zapomnianymi już staropolskimi tradycjami.

Pomiędzy tradycją a relaksem: Znajdź swój sposób

Do jakich wniosków możemy dojść, czytając komentarze użytkowników i użytkowniczek grup na Facebooku? Sposobów na przygotowanie się do Świąt Bożego Narodzenia jest wiele. Podczas gdy jedni na długo przed Wigilią sporządzają listy zakupów spożywczych i nie wyobrażają sobie świąt bez domowego sernika, inni w tym czasie kompletują bożonarodzeniowe dekoracje. Niezwykle ważne jest, aby nie ulegać presji rodziny czy też znajomych i znaleźć własny sposób na świętowanie.

Jedno jest pewne: Polacy różnie definiują pojęcia relaks i tradycja. Jedni relaksują się podczas przygotowywania tradycyjnych wigilijnych potraw. Inni za świąteczną tradycję uważają czas spędzony "leniwie" w gronie najbliższych. 

***

Przeczytaj również:

Jak zacząć przygotowania do świąt?

Świąteczne bombki w stylu vintage. Jak zrobić je własnoręcznie?

Czy 6 i 7 stycznia są wolne od pracy? Kiedy wypada Trzech Króli?

Zobacz również: 


Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Święta Bożego Narodzenia | tradycje świąteczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy