Reklama

​Święta to raj dla złodziei. Oto jak nie dać się okraść

Złodzieje w Boże Narodzenie? To nie tylko kadr z popularnego filmu familijnego "Kevin sam w domu". Niestety - zarówno kieszonkowcy, jak i włamywacze, a także internetowi oszuści notują w czasie świąt ogromne zyski. Oto co należy wiedzieć, aby nie dać się okraść.

Podczas wizyty w sklepie uważaj na kieszonkowców. Wystarczy im chwila nieuwagi!

Okres wzmożonych zakupów przedświątecznych jest prawdziwym rajem dla kieszonkowców. Często odwiedzamy zatłoczone supermarkety, by zrobić przedświąteczne zakupy. Wielu z nas wciąż decyduje się także na chodzenie po galeriach handlowych w poszukiwaniu idealnych prezentów.

Im bliżej świąt, tym większy tłum - a zatem łatwiej paść ofiarą złodziei, dla których takie warunki są idealne do poszukiwań ofiary. Niestety wystarczy zaledwie chwila, by zostać bez portfela, kart płatniczych i pieniędzy.

- podkreśla policja.

Jak się przed tym ustrzec? Przede wszystkim zachowajmy czujność i ostrożność. By nie narazić się na nieprzyjemne zdarzenie w tłumie, lepiej zrezygnować z plecaka i zamiast tego nosić torbę.

Reklama

Zawsze należy pamiętać jednak o jej zamykaniu i noszeniu jej z przodu, przed sobą - należy mieć ją na oku szczególnie wtedy, gdy jesteśmy w sklepowej przymierzalni lub pakujemy zakupy przy kasie. Wtedy nasza uwaga jest skupiona na czymś innym i łatwo nam stracić czujność, a to może okazać się zgubne. Przy kasie należy także pamiętać, by nie pokazywać zawartości portfela.

Czujność należy zachować także przy wypłacaniu banknotów z bankomatu. Bandyci mogą nam wyrwać z ręki portfel, a także - widząc chociażby, że wypłacamy sporą sumę gotówki - namierzyć nas i okraść później. Należy też uważać przy samym korzystaniu z bankomatu. Niestety, oszuści montują na klawiatury specjalne nakładki lub kamery, by przechwycić numer PIN. Zawsze należy zasłaniać ręką kombinację klawiszy, którą wstukujemy, wpisując nasz kod PIN, a nim samym nie dzielmy się z nikim ani go nie zapisujmy. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia co do bankomatu, skontaktujmy się z policją.

Najlepiej nie nosić pieniędzy ani dokumentów w jednym miejscu, ale pochować je po różnych, głębokich kieszeniach w torbie. Część - lub kartę płatniczą - miej przy sobie, na przykład w kieszeni spodni lub wewnętrznej, ukrytej kieszeni kurtki.

Uważaj na zakupach online. Nie klikaj w podejrzane linki!

Czy rozwiązaniem są zakupy przez internet? Niestety nie. Podczas przebywania w sieci można również spotkać bezwzględnych oszustów. Pamiętaj, by zawsze zachować zasadę ograniczonego zaufania - zwłaszcza jeśli chodzi o linki, które przychodzą mailowo lub esemesowo. Powszechne jest chociażby rozsyłanie fałszywych powiadomień od firm kurierskich czy pocztowych z informacją o zamówionej paczce - zawierają one niebezpieczny link. Najprawdopodobniej zawiera on złośliwe oprogramowanie, które może doprowadzić do przejęcia naszego telefonu, a tym samym chociażby wyczyszczenia konta. Przestępcy działają w ten sposób od miesięcy, jednak w okresie świątecznym, kiedy zamawiamy sporo przez internet, możemy się nabrać.

Warto być czujnym również podczas płatności kartą kredytową online. Jeśli to robimy, zwracajmy uwagę, czy połączenie jest zaszyfrowane, a na stronie pokazuje się symbol zamkniętej kłódki. Uważajmy też, gdzie decydujemy się na płatność odnawialną i podajemy dostęp do naszej karty - najbezpieczniej jest korzystać z tej opcji jak najrzadziej.

By nie paść ofiarą oszusta, warto też kupować przez internet tylko od zaufanych sprzedawców i sprawdzonych marek. Zawsze dobrze też zachowywać korespondencję i sprawdzać otrzymane pudełka w obecności kuriera.

Włamywacze nie odpuszczają w święta. Zabezpiecz mieszkanie!

Złodzieje w Boże Narodzenie nie są tylko komicznymi bohaterami wyjętymi z filmu "Kevin sam w domu". Niestety - sezon świąteczny to idealny czas dla włamywaczy. Wszystko dlatego, że - dokładnie tak jak w filmie - wielu z nas decyduje się na świąteczny wyjazd. Ponieważ nie w każdym domu zostanie przez pomyłkę kreatywny ośmiolatek, lepiej przygotować się wcześniej.

Policja radzi przede wszystkim, by pamiętać o dokładnym pozamykaniu wszystkich okien i drzwi - najlepiej antywłamaniowych. Przy okazji warto też odłączyć od prądu wszystkie urządzenia - to pozwoli nam zabezpieczyć się nie przed złodziejami, ale przed ewentualnym pożarem.

Większą sumę gotówki czy drogocenne rzeczy najlepiej zdeponować (np. w banku), ewentualnie sfotografować i spisać numery fabryczne lub, jak radzi policja, oznakować w charakterystyczny sposób - w razie ewentualnej kradzieży będzie łatwiej je znaleźć.

Jeśli możemy, zamontujmy w domu alarm. Ale nawet jeśli to zrobimy, najlepszym rozwiązaniem będzie jednak poproszenie o pomoc sąsiadów - jeśli zostają w domu, niech zachowają czujność i zwrócą uwagę na nasze mieszkanie, zapalą wieczorem światło i zabiorą pocztę.

Przeczytaj też:

Zapomniane potrawy wigilijne. Smaki mogą zaskoczyć!

Pies i kot to nie rzecz! Nie dawaj zwierząt w prezencie!

Co dodać do sałatki jarzynowej, żeby była idealna na święta?

* * *

Zobacz więcej:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Boże Narodzenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy