Ukraiński tort Napoleon - sprawdzony przepis Iriny
Tort Napoleon, czyli warstwowe ciasto, znane w wielu kuchniach wschodu szturmem podbija podniebienia Polaków. Ci, którzy przed wojną odwiedzili Kijów, Lwów czy Odessę, kosztując tortu Napoleon zachwycali się jego aksamitną strukturą, delikatnym smakiem i rozpływającym się w ustach nadzieniem, połączonym z kilkunastoma warstwami ciasta. Każda ukraińska gospodyni robi go nieco inaczej. Nam swój domowy przepis zdradziła Irina.
Ukraiński tort Napoleon to blaty cienko rozwałkowanego kruchego ciasta, w zależności od regionu przygotowanego czasem z dodatkiem twarogu, przełożone kremem maślanym lub budyniowym. W wersji oryginalnej jest to krem waniliowy, znane są także wariacje z masą kajmakową czy mlekiem skondensowanym.
Przygotowanie tortu Napoleon jest czasochłonne, ponieważ każdy z blatów ciasta przed przełożeniem należy upiec. Trzeba także pamiętać o odpowiedniej kolejności i zaplanowaniu czasu na poszczególne kroki. Nakład pracy wynagrodzi nam jednak smak, ponieważ tort Napoleon to jedyne w swoim rodzaju, bardzo delikatne i oryginalne ciasto. Warto poświęcić mu czas, aby rozkoszować się tym unikalnym, ukraińskim deserem.
Tort Napoleon składniki na ciasto
Składniki
Tort Napoleon składniki na krem
Składniki
Tort Napoleon sposób wykonania
Tort najlepiej składać w tortownicy o średnicy 22 cm
- Przygotować ciasto na blaty. Jajka lub żółtka roztrzepać w miseczce, dodać wodę wymieszaną z octem i sól, roztrzepać rózgą.
- Zimne masło zetrzeć na tarce. Na stolnicę wysypać mąkę, posiekać z masłem, następnie dodać jajka z octem i solą i zagnieść jednolite ciasto. Ciasto można także zagnieść mikserem ze specjalną końcówką.
- Ciasto podzielić na 12 części po około 100 gramów każda, uformować kulki, zawinąć w folię spożywczą i wstawić na około godzinę do lodówki aby się schłodziło.
- Gdy ciasto się chłodzi ugotować budyń. Żółtka lub jajka wymieszać lub zmiksować z cukrem, ziarenkami wyskrobanymi z laski wanilii i mąką. Mleko zagotować, dodać mieszankę jajeczną, cały czas mieszając rózgą, gotować aż budyń zgęstnieje, zestawić z ognia. Garnek przykryć folią aluminiową, ostudzić budyń.
- Rozgrzać piekarnik do 180 stopni Celsjusza przy grzaniu góra-dół
- Z lodówki kolejno wyciągać kulki ciasta, wałkować na papierze do pieczenia na cieniutkie placki. Wycinać kółka o średnicy tortownicy, zostawiając pozostałe skrawki ciasta na papierze (posłużą do dekoracji).
- Blaty nakłuwać widelcem i piec pojedynczo po około 7-10 minut, aż uzyskają złoty kolor.
- Blaty ciasta smarować budyniem, układając kolejne warstwy. Kończąc blatem ciasta posmarowanym na wierzchu kremem.
- Budyniem posmarować także boki tortu Napoleon.
- Upieczone skrawki ciasta pokruszyć na blacie wałkiem lub blenderem i obsypać nimi obficie tort Napoleon.
- Ciasto umieścić w tortownicy wyłożonej na spodzie i po bokach papierem do pieczenia i chłodzić w lodówce minimum 5 godzin, a najlepiej całą noc.
Tort Napoleon najlepszy jest po 2-3 dniach, gdy wszystkie warstwy nabiorą odpowiedniej wilgotności. Przed podaniem opcjonalnie można go udekorować ulubionymi owocami.
Zobacz także:
***