Couchsurfing: Czym jest i jak się za to zabrać?

Couchsurfing ma już 17 lat i od tego czasu nieprzerwanie cieszy się popularnością. To prosty sposób znalezienie darmowego noclegu w dowolnym miejscu na świecie, u miejscowych mieszkańców w zamian za towarzystwo, wspólną zabawę lub na innych ustalonych wcześniej między sobą zasadach. Czym dokładnie jest to zjawisko i dlaczego z roku na rok ma coraz więcej zwolenników?

Zwiedzanie wcale nie musi być bardzo kosztowne. Być może couchsurfing to początek podróży na całe życie? W końcu nigdy nie wiadomo na kogo się trafi
Zwiedzanie wcale nie musi być bardzo kosztowne. Być może couchsurfing to początek podróży na całe życie? W końcu nigdy nie wiadomo na kogo się trafi 123RF/PICSEL

Co to jest couchsurfing?

Couchsurfing.com to portal założony z inicjatywy Amerykanina Caseya Fentona na przełomie 2002 i 2003 roku, który początkowo miał służyć tylko znajomym mężczyzny. Stopniowo jednak zyskiwał coraz większą popularność, aż stał się prawdziwym hitem wśród osób szukających taniego lub darmowego noclegu na całym świecie. 

Po pewnym czasie zaczęła powiększać się również liczba serwisów internetowych działających na bardzo podobnej zasadzie. Teraz jest więc w czym przebierać. Okazuje się, że ten sposób na podróżowanie ma ogromne grono zwolenników, które stale się poszerza. Powstaje coraz więcej portali, na których osoby zainteresowane taką usługą mogą się wzajemnie poznać i wymienić doświadczeniami. 

Kto korzysta z couchsurfingu?

Ludzie w różnym wieku. Najczęściej jednak są to osoby młode, które w daleką podróż Kieruje nimi chęć przeżycia niezapomnianej  przygody.

Często to studenci, którzy nie chcą wydawać niepotrzebnie pieniędzy na drogie hotele. Na pewno na taki sposób spędzenia wakacji decydują się osoby spontaniczne, które nie boją się dostosować do zmieniających się okoliczności. Nigdy przecież nie wiadomo do końca, co nas czeka. Pewnych rzeczy po prostu nie da się przewidzieć.  

Darmowe, ale nie do końca

Choć rejestracja na portalu couchsurfingowym jest darmowa, sama weryfikacja konta już nie. Opłata jest jednorazowa na całe życie i wynosi 220 złotych.  

Po wykonaniu tej czynnościu na profilu pojawi się możliwość wysyłania nieograniczonych wiadomości oraz całodobowy dostęp do zespołu obsługi klienta. Nasze konto będzie również bardziej wiarygodne dla innychużytkowników, dzięki czemu łatwiej pozyskamy ich zaufanie.  

Niektórzy uważają, że taka opłata na (w założeniu) darmowym portalu to absurd, jednak warto się zastanowić czy faktycznie 220 złotych w perspektywie użytkowania konta przez całe życie to dużo. 

Dlaczego ludzie się na to decydują?

Niektórzy chcą po prostu poznać dany kraj lub miasto z innej, bardziej "swojskiej" perspektywy. W końcu osoby, które mieszkają gdzieś całe życie mają zupełnie inne spojrzenie na dane miejsce niż lokalni przewodnicy. Na pewno też polecą turyście zupełnie mniej popularne lokalizacje w pobliżu miejsca pobytu, które warto jest odwiedzić. 

Najprawdopodobniej ludzie pozwalający u siebie mieszkać, znają lokalne kluby i kawiarnie oraz wiedzą na jakie wydarzenia w okolicy warto się wybrać. Poza tym mogą nam przecież towarzyszyć w trakcie imprez. 

Wychodząc do klubu z kimś, kogo choć trochę już poznaliśmy, mamy większe poczucie bezpieczeństwa niż, kiedy wybierzemy się tam samemu. 

Niektórzy ludzie wprost mówią, że szukają nowych znajomości. I to mogą być znajomości wszelkiego rodzaju. Od przyjaźni, poprzez seks po poważne związki. Więc jest to po prostu dla nich alternatywny sposób na poznawanie nowych ludzi. Zupełnie jak Tinder, Badoo czy inne aplikacje umożliwiające nam zawieranie nowych znajomości.  

Są również tacy, dla których couchsurfing jest idealnym sposobem, aby podszkolić znajomość obcego języka albo pogłębić wiedzę na temat innej kultury lub społeczności. 

Couchsurfing jest ryzykowny, ale grono jego zwolenników stale rośnie
Couchsurfing jest ryzykowny, ale grono jego zwolenników stale rośnie123RF/PICSEL

Jakie jest ryzyko?

Trzeba ostrożnie dobierać sobie osoby, u których śpimy i które śpią u nas. Oczekiwania niektórych osób mogą być przecież niezgodne z naszymi, a wtedy już tylko krok od obustronnego niezadowolenia i zamiast super wakacji możemy niechcący zafundować sobie niemiłe wspomnienia.

Zawsze istnieje ryzyko, że trafimy na osobę agresywną lub nachalną. Dlatego dobrze jest choć przez chwilę porozmawiać z danym człowiekiem przez wideochat lub telefon, zanim zdecydujemy się na wspólne zamieszkanie. Zminimalizuje to prawdopodobieństwo szybkiego rozczarowania. 

Plusy

- Można zwiedzić różne miejsca na świecie nie wydając dużej ilości pieniędzy na drogie hotele 

- Jest to świetna okazja, aby poznać nowe osoby z całego świata

- Można zobaczyć różne unikatowe miejsca z perspektywy ludzi, którzy mieszkają tam całe życie

- Istnieje szansa na zawarcie znajomości na całe życie

- Okazja do zabawy, wspólnych imprez 

Minusy

- Nigdy nie wiadomo na kogo się trafi

- Zawsze istnieje ryzyko, że nie dogadamy się z drugą osobą

- Trzeba jasno sprecyzować swoje oczekiwania, aby się nie rozczarować

- Może być inaczej niż wcześniej oczekiwaliśmy

Jeżeli chcesz być gościem:

- dowiedz się jak najwięcej o okolicy, w której znajduje się twój potencjalny dom/mieszkanie

- zapytaj dokładnie, w jakich warunkach będziesz mieszkać 

- uzgodnij szczegóły z twoim potencjalnym "gospodarzem" 

Jeżeli myślisz o przyjęciu gości:

- dowiedz się jak najwięcej o swoich potencjalnych gościach 

- zapytaj, jakie są ich oczekiwania wobec ciebie

- jasno określ czego od nich oczekujesz

- poinformuj, jakie zasady panują w twoim domu

Zobacz także:

"Naprawdę się wzruszyłam! Dopiero teraz mi to mówisz?" Styl.pl/materiały prasowe
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas