Reklama

Cmentarze pełne kolorów, zabawek i zniczy. Nie ma tu grobów dla ludzi

W okresie uroczystości Wszystkich Świętych są cmentarze, gdzie zamiast dostojnych, stonowanych barw i pełnych powagi zniczy - stoją pluszaki, wiatrak i inne kolorowe zabawki. To cmentarze, na których pochowano zwierzęta.

Właściciele nie zapominają o zmarłych zwierzakach 1 listopada

Choć "zwierzęce Zaduszki" obchodzone są w pierwszą niedzielę października, to wielu opiekunów zwierząt, które pochowane są na specjalnych cmentarzach, odwiedza ich groby także w okresie uroczystości Wszystkich Świętych. Przed Świętem Zmarłych przyjeżdżają, aby uprzątnąć miejsce spoczynku ukochanego pupila, a w dniu Wszystkich Świętych lub w Zaduszki, po tym jak odwiedzą groby bliskich, idą też na mogiły swoich zwierzaków. 

Jedni zapalają znicze i wspominają wesołe chwile ze wspólnego życia, inni przychodzą z dziećmi, które chcą na grobie ukochanego pupila położyć jego ulubioną zabawkę czy przekąskę. Właśnie ze względu na różnokolorowe pluszaki, wiatraki i inne zabawki dla zwierząt, cmentarze tego typu są o wiele bardziej kolorowe niż te, na których pochowani są ludzie.

Reklama

Zobacz również: Tak w prosty sposób znajdziesz konkretny grobowiec w Polsce. Ogromne ułatwienie dla odwiedzających zmarłych

Rośnie popularność cmentarzy dla zwierząt

W Polsce funkcjonuje obecnie kilkanaście cmentarzy dla zwierząt, ale zainteresowanie tego typu usługami wciąż rośnie. Dla wielu opiekunów konieczność utylizacji zwierzęcia jest nie do zaakceptowania - nie chcą, by zwłoki ich przyjaciela traktowane były jak odpadki wymagające utylizacji. Z drugiej strony zakopywanie ciał zwierząt na własną rękę w ogródku czy na działce jest nielegalne. Właśnie dlatego decydują się skorzystać z usług pogrzebowych i cmentarzy dla zwierząt.

Zobacz również: Muzyka na cmentarzu oraz nić i igła w Zaduszki. Jakie są cmentarne przesądy?

Ile kosztuje cmentarz dla zwierząt?

Najczęściej takie usługi polegają na spaleniu ciała zwierzęcia i umieszczeniu prochów w urnie. Właściciele mogą zabrać prochy ze sobą bądź wykupić miejsce na cmentarzu i tam pochować zwierzę. Koszt pochówku waha się w granicach 100 - 1000 złotych w zależności o wielkości i wagi pupila. Roczna opłata za kwaterę to około 100 - 300 złotych.

Zobacz również: Czy można wejść z psem na cmentarz?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy