Cud nad Wisłą. Czego jeszcze nie wiemy?

Zespół badaczy, historyków i pasjonatów postanowił w nietypowy sposób upamiętnić setną rocznicę Cudu nad Wisłą. Zdaniem specjalistów to spektakularne zwycięstwo polskiego wojska nad armią bolszewicką dołączyło już na zawsze do listy najważniejszych bitew w historii Polski, a nawet świata – jak uznał brytyjski dyplomata Edgar D’abernon.

Michał Wójcik: Bitwa warszawska to w polskiej historii ciekawy fenomen. Bo to ani bitwa, ani warszawska
Michał Wójcik: Bitwa warszawska to w polskiej historii ciekawy fenomen. Bo to ani bitwa, ani warszawskamateriały prasowemateriały prasowe

Takiej retrospekcji jeszcze nie było. Historyk Michał Wójcik postanowił przybliżyć publiczności najważniejsze miejsca związane z Bitwą Warszawską.

Razem z kamerą odwiedził punkt po punkcie na polskiej mapie. Oczyma Józefa Piłsudskiego przyjrzał się tajnikom strategii i przybliżył najistotniejsze postaci ze sztabu.

"Lekcje historii", bo tak nazywa się projekt, który swoją formułą odpowiada na potrzeby pasjonatów historii i osób, które z tym przedmiotem były na bakier.

Formuła poszerza horyzonty, odkrywa nieznane miejsca i tropi niepublikowane dotąd dokumenty. Starsi i młodsi znajdą tu coś dla siebie.

 Na przełomie lipca i sierpnia 1920 roku, sytuacja wojsk polskich stawała się krytyczna
Na przełomie lipca i sierpnia 1920 roku, sytuacja wojsk polskich stawała się krytycznamateriały prasowe

- Bitwa warszawska to w polskiej historii ciekawy fenomen. Bo to ani bitwa, ani warszawska. To raczej wielka (na polską skalę rzecz jasna) operacja, która skończyła się spektakularnym zwycięstwem. Ono zaś dało Polsce i dużo, i mało. Mało, bo zaledwie 19 lat wolności, dużo, bo ileż się przez ten okres rzeczy stało.

- Bitwa albo cud nad Wisłą nie trwała też tyle, ile zwykliśmy myśleć o tego typu starciu. Trwała co najmniej kilka dni i nocy i działa się nie w jednym, ale w wielu miejscach. Złożyło się na nią kilkaset, może więcej starć, potyczek i wielkich zmagań. Nie wszystkie Polacy wygrali, niektóre nasi sromotnie przegrali, ale summa summarum- wszystko skończyło się Victorią, z której jesteśmy tak dumni- komentuje Michał Wójcik.

Polska miała kilkanaście miesięcy jako niepodległe państwo
Polska miała kilkanaście miesięcy jako niepodległe państwoStyl.pl/materiały prasowe

- I jeszcze jedna dziwna rzecz. Historycy nie są również zgodni co do tego, kto był autorem tego zwycięstwa. Na pewno nie Matka Boska, której święto katolicy obchodzą 15 sierpnia. Ponieważ autorstwo koncepcji przypisuje się kilku osobom, my przyjmijmy, że to Józef Piłsudski. Ten singularis maiestatis na pewno był twarzą tego zwycięstwa. Dziś takie określenia i nazwy jak "Bitwa Warszawska", "Cud nad Wisłą" i "Naczelnik Państwa" wymawiamy, dzięki temu, jednym tchem- dodaje Wójcik.

Jaka rolę w Bitwie Warszawskiej odgrywał Pałac Czartoryskich w Puławach. Co wspólnego miało probostwo w Wyszkowie z żołnierzami Pułku Strzelców Kaniowskich?

Z czego słynie Moszczanka koło Rykowa? Odpowiedzi na te pytania już teraz zdradzi państwu Michał Wójcik, który w roli historycznego przewodnika przeprowadzi widzów przez meandry najdonioślejszego starcia w historii Polski i bitwy, która powstrzymała inwazję Armii Czerwonej na zachodni świat.

Zobacz także:

Drugie życie mebliInteria.tv
Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas