Czy można pić alkohol w Wigilię? Stanowisko Kościoła jest jasne
Oprac.: Katarzyna Adamczak
Wigilia to okazja do towarzyskich spotkań. W wielu domach widujemy się wówczas z członkami rodziny mieszkającymi w odległych stronach, których widujemy tylko z okazji świąt i uroczystości. Przy takich okazjach na stole często pojawia się alkohol, który ma sprzyjać celebracji wyjątkowych okazji. Jednak czy Wigilia powinna być taką okazją? Co mówi na ten temat Kościół katolicki?
Czy w Wigilię obowiązuje post?
Dawna polska tradycja nakazuje pościć w Wigilię. Wielu katolików nie je tego dnia mięsa, a niektórzy nawet zachowują post ścisły, spożywając tylko trzy posiłki, przy czym trzecim jest kolacja wigilijna - dlatego mięso nie jest składnikiem dań wigilijnych. Dla hołdujących tej tradycji wstrzemięźliwość w Wigilię zakłada także powstrzymywanie się od alkoholu. Post w Wigilię nie jest nakazany prawem kanonicznym - to polski obyczaj, do którego nadal zachęca wielu księży.
Czy w Wigilię można pić alkohol?
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku spożywania alkoholu w Wigilię. Oficjalnie prawo kanoniczne nie nakazuje w ten dzień zachowania wstrzemięźliwości od napojów alkoholowych, co oznacza, że picie alkoholu podczas wigilii to nie grzech. Jednak i tym razem Kościół zachęca do powstrzymania się od trunków.
Zobacz również: Tradycja wprowadzona przez Jana Pawła II do Watykanu. W tym roku ma szczególne znaczenie
Kiedy picie alkoholu staje się grzechem?
Według Kościoła katolickiego alkohol pochodzi z natury, czyli jest darem Boga, który człowiek może używać, ale jednocześnie w nauczaniu zwraca się uwagę na cnotę umiarkowania:
Cnota umiarkowania uzdalnia do unikania wszelkiego rodzaju nadużyć dotyczących pożywienia, alkoholu, tytoniu i leków. Ci, którzy w stanie nietrzeźwym lub na skutek nadmiernego upodobania do szybkości zagrażają bezpieczeństwu drugiego człowieka i swemu własnemu - na drogach, na morzu lub w powietrzu - ponoszą poważną winę.
Samo picie alkoholu nie jest grzechem, jednak już jego nadużywanie, czy to w postaci jednorazowego upicia się, czy alkoholizmu jest zdaniem Kościoła grzechem i to z kilku powodów: po pierwsze jest to grzech nieumiarkowania w jedzeniu i picu, po drugie jest to szkodzenie sobie na zdrowiu, co także jest grzechem według nauki Kościoła.
A zatem czy można pić alkohol podczas wigilijnej kolacji? Jeśli jest to symboliczna lampka wina, kościół nie zabrania nam tego zrobić. Jeśli wyciągniemy na stół flaszkę wódki i cała rodzina się upije - jest to grzech, ale taki sam, jak każdego innego dnia w roku. Pytaniem, które każdy katolik musi rozważyć we własnym sumieniu, pozostaje: czy alkohol w Wigilię jest nieodzowny, by poczuć się szczęśliwymi?
Zobacz również: Z czego powinna spowiadać się kobieta? Niektóre punkty zaskakują