Czy psy naprawdę wyczuwają "złych" ludzi? Wyniki badań mogą zaskakiwać
Psy są uważane za jedne z najbardziej lojalnych zwierząt na planecie. Nie bez powodu pojawiło się powiedzenie "wierny jak pies". Okazuje się, że ta lojalność i umiejętność wyczuwania intencji przez psy, mają swoje potwierdzenie w nauce.
Spis treści:
Psy nie ufają kłamcom? Eksperyment, który zaskoczył
Psy potrafią wyczuć strach, dobry humor człowieka, czy choroby, jak cukrzyca i padaczka. Ale czy potrafią wywęszyć prawdę? Okazuje się, że psy mogą być mądrzejsze, niż nam się powszechnie wydaje.
Wygląda na to, że psy są całkiem dobre w wyczuwaniu ludzkich zachowań i to już dawno potwierdziła nauka. Zespół kierowany przez Akiko Takaokę z Uniwersytetu w Kioto w Japonii przeprowadził badanie, które wykazało, że psy faktycznie wiedzą, czy należy wierzyć, ufać danemu człowiekowi czy może jednak nie.
Badanie polegało na "oszukiwaniu" psów w imię nauki. Naukowcy wykorzystali wskazywanie na przedmiot, by pies do niego pobiegł. Podczas eksperymentu wskazali na pojemnik wypełniony jedzeniem, ale było ono w pewien sposób ukryte w pojemniku. Pies biegł w kierunku pojemnika, a następnie osoba wskazała na pojemnik, który był pusty. Psy pobiegły w jego kierunku, ale okazało się, że nie ma w nim jedzenia.
Za trzecim razem, gdy badacze wskazali na pojemnik z jedzeniem, psy odmówiły podejścia do pojemnika. Wiedziały, że osoba wskazująca nie była wiarygodna na podstawie ich poprzednich doświadczeń. W eksperymencie wzięły udział 34 psy i żaden z nich nie podszedł do pojemnika za trzecim razem.
Eksperyment także zmodyfikowano i raz w pojemnikach pojawiało się jedzenie, a raz nie. Wygląda na to, że psy nauczyły się nie ufać osobie, która dawała im mieszane sygnały w pierwszym eksperymencie. Jednak drugi eksperyment pokazał, że psy były skłonne podążać za wskazówkami wskazującymi od kogoś, kto jeszcze nie dał im żadnych mylących informacji.
Jedzenie nie jest główną motywacją psów w tych eksperymentach
Podobnie zaskakujące wnioski pojawiły się w kontekście eksperymentu, który został przeprowadzony przez Andersona i in. i opublikowany w "Neuroscience & Biobehavioral Review" z listopada 2017 r. Wiele psów ignorowało smakołyki oferowane im przez osoby, które odmawiały pomocy ludzkim towarzyszom psów. W tym samym eksperymencie psy przyjmowały smakołyki od osób, które albo pomagały, albo po prostu biernie stały z boku.
Zarówno eksperymenty Andersona, jak i Takaoki zdają się wskazywać, że psy mają "wysoką inteligencję społeczną", jak to interpretował badacz Akiko Takaoka na podstawie swojego eksperymentu wskazywania.
John Bradshaw z University of Bristol w Wielkiej Brytanii, który nie brał udziału w badaniu japońskiego zespołu, mówi, że wyniki wskazują na to, że psy preferują przewidywalność. Kiedy gesty są niespójne, psy stają się nerwowe i zestresowane. Naukowcy planują powtórzyć eksperyment, zamieniając psy na wilki, by sprawdzić różnice w ich zachowaniu.
Szósty zmysł o psów? Zwierzęta, które potrafią wyczuć złe zamiary
Niekiedy psy zachowują się w stosunku do niektórych ludzi, nie znając ich zupełnie, jakby bez powodu im nie ufały. Niekiedy oszczekują takie osoby, wycofują się z kontaktu, nie okazują radości na ich widok.
Pojawia się pytanie, dlaczego tak może się dziać. Uważa się, że psy używają kombinacji pewnych umiejętności, by "wyczuć" nieszczerą osobę, zanim cokolwiek zrobi. Są bardzo spostrzegawczymi zwierzętami i potrafią wychwycić mowę ciała, mimikę twarzy i ton głosu niekiedy lepiej, niż ludzie, nie zagłuszając przy tym swoich pierwotnych reakcji i instynktów, jak w drodze ewolucji nauczył się to robić człowiek.
Ponadto potrafią naturalnie odczytywać nasze emocje - rozpoznają strach i agresję, a wręcz je wyczuwają za pomocą skomplikowanego systemu węchowego, który jest także czuły na wydzielane przez nasze ludzkie ciała hormony. Istnieje wiele anegdot o psach chroniących swoich właścicieli przed niebezpiecznymi ludźmi.
Sugeruje to, że psy mogą wyczuwać złe osoby, ale zależy to od rasy, szkolenia i temperamentu psa. Mogą być również pomocne w ocenie ryzyka, ale ludzki osąd i zdrowy rozsądek są również niezbędne.
Przeczytaj także: Ustalono, co w nocy śni się psom. Naukowcy nie mają wątpliwości
Więź między człowiekiem a psem jest wyjątkowa - zwierzęta mogą wyczuwać złych ludzi lub po prostu reagować na nasze uczucia. Tak czy inaczej, lojalność jest niezaprzeczalna.
Badania wykazały, że psy potrafią identyfikować osoby z historią przemocy lub działalności przestępczej. Chronią również swoich właścicieli i mogą stać się agresywne wobec osób stanowiących zagrożenie. Ten talent sprawia, że psy są bardzo pomocne w egzekwowaniu prawa i misjach poszukiwawczo-ratowniczych.
Zespół badawczy z University of California w Berkeley, którego artykuł opublikowano w "Frontiers in Psychology", ujawnił, że wyszkolone psy mogą łatwo identyfikować osoby z antyspołecznym zaburzeniem osobowości, wąchając próbki potu pobrane od nich. ASPD jest powiązane z cechami takimi jak brak empatii i żalu, impulsywność i manipulacyjne zachowanie.
Przeczytaj także: To niesamowita umiejętność psów. Nie każdy właściciel o tym wie