Idealne spotkanie rekrutacyjne
Jak oszołomić przyszłego pracodawcę?
To co przekreśla na starcie osoby ubiegające się o pracę, to brak wiary w siebie. Nawet najlepsze cv nie pomoże, jeśli nie jesteś przygotowana do rozmowy kwalifikacyjnej. Trzeba sprawić wrażenie osoby inteligentnej, kompetentnej i pewnej siebie. Przesadna pewność siebie nie jest jednak wskazana. Jak więc wypośrodkować?
Naukowcy obliczyli, że wystarczy 6 sekund na to, byśmy wyrobili sobie o kimś zdanie na podstawie pierwszego wrażenia. Okazuje się, że negatywne wrażenie jest silniejsze od pozytywnego i trudniej je zmienić.
Podkreślaj swoje zalety
Skoro zostałaś umówiona na spotkanie z potencjalnym pracodawcą, oznacza to, że twoje kwalifikacje wydają mu się co najmniej odpowiednie. Od czego powinnaś zacząć? Najlepiej od tego, że umiesz współpracować z ludźmi. Dlaczego? Doradcy personalni często podkreślają, że o sukcesie w pracy w 70 proc. decydują umiejętności współpracy z innymi ludźmi, a wiedza jedynie w 30 proc. Uwaga, brak umiejętności współpracy jest najczęstszym powodem zwolnień.
Przyjdź punktualnie
Ok. 5 minut przed czasem bądź na miejscu. Spóźnienie dyskwalifikuje już na starcie. Przed wyjściem z domu sprawdź, jak wyglądasz, wypij łyk wody, wyrzuć gumę do żucia. Jeśli pocą ci się ręce – miej w kieszeniach chusteczki higieniczne, byś w każdej chwili mogła niepostrzeżenie osuszyć ręce.
Powtarzaj sobie w myślach: „Jestem spokojna i dobrze przygotowana. Dam sobie radę.” Do sekretariatu wejdź z lekkim uśmiechem.
Zachowuj się naturalnie
To, w jaki sposób wejdziesz, jak usiądziesz, jak będziesz patrzeć i jaką przyjmiesz postawę dużo mówi o tobie. Przedstaw się imieniem i nazwiskiem, odpowiedz na podanie ręki, niezbyt mocnym, ale zdecydowanym uściskiem dłoni, usiądź po zaproszeniu lub wskazaniu miejsca, wyprostowana, ale nie sztywna. Pewniej będziesz się czuła trzymając coś w rękach, np. teczkę ze swoimi dokumentami.
Utrzymuj kontakt wzrokowy, mów wyraźnie i nie za cicho, lekko się uśmiechaj. Nie narzekaj nigdy na poprzednich pracodawców. Nie bój się zadawać pytań. Nie spiesz się.
Trick zawodowców
Przed spotkaniem zrób próbę generalną – przed lustrem albo bliskimi. To ważne, bo dzięki temu zobaczysz, jak reagujesz w sytuacji stresowej. Ćwicz tak długo, aż będziesz z siebie zadowolona.
Na żywo 16/2011