Jak przetrwać męski kryzys wieku średniego?
Panowie po czterdziestce nierzadko wpadają w depresję albo na siłę chcą być młodsi. Aż 65 proc. z nich ma kryzys. Jak sobie z tym radzić?
Objawy
Może być tak, że twój partner, do tej pory wesoły i towarzyski, zamyka się w sobie i twierdzi, że czegoś mu w życiu brak. Na przykład drogiego samochodu lub wspaniałego domu, którego się nie dorobił, ale też, co gorsza, może to być brak sensu życia. Twój ukochany próbuje więc coś z tym zrobić.
Może wpaść w pracoholizm albo zacząć uprawiać jogging, jeździć na motorze, chodzić na siłownię, stosować diety i mówić językiem młodzieżowym.
Co możesz zrobić?
Przede wszystkim chwal go i wspieraj. Przypominaj mu o jego sukcesach i osiągnięciach i mów, że jesteś z niego dumna. Nie pozwól, by zaczęła to mówić koleżanka z pracy.
Staraj się, byście razem spędzali więcej czasu i robili coś interesującego. Panom potrzebne są ciekawe bodźce, nie tylko sprzątanie piwnicy czy oglądanie telewizji.
Zaproponuj ciekawą wyprawę, nowy kurs lub wspólną naukę tańca czy grę w tenisa.
Nie pozwól, by w wasz związek wkradła się nuda, szczególnie w łóżku. Bądź wyrozumiała i łagodna i podkreślaj na każdym kroku, że go wspierasz. To bardzo się przyda, bo za kilka lat... to ty będziesz miała swój kryzys.
Życie na gorąco 33/2011