Reklama

Jak reagować na złośliwe uwagi koleżanek?

Nawet najlepszej przyjaciółce wymsknie się czasem jakaś drobna złośliwość. Jej można wybaczyć. Ale uszczypliwych uwag bliższych i dalszych koleżanek nie lekceważ - zwłaszcza, jeśli słyszysz je nie po raz pierwszy. Twoje milczenie to zgoda na podobne zachowanie w przyszłości.

Niezależnie od tego, co usłyszysz, zachowaj spokój. Pamiętaj, że złośliwość jest oznaką bezradności. Jeśli twoja rozmówczyni sięga po tę wątpliwej jakości broń, to znaczy, że nie czuje się na siłach, zmierzyć się z tobą w inny sposób. Weź więc głęboki oddech, powoli policz do dziesięciu i spokojnym tonem odpowiedz...

Pretensje wyjaśnij

Gdy koleżanka czyni pod twoim adresem aluzje, zapytaj wprost, o co jej chodzi. Kiedy coś ci zarzuci, poproś o wyjaśnienie ("Dlaczego tak uważasz?"). Zrób to jednak tylko wtedy, gdy jesteście same. W większym gronie utnij temat ("Porozmawiamy o tym później").

Reklama

Z krytyki zażartuj

Jeżeli usłyszysz coś niemiłego na temat swojego wyglądu, odwróć kota ogonem. np. "Rzeczywiście, utyłam kilka kilogramów. Zauważyłaś, że wygładziły mi się dzięki temu zmarszczki?"... 

... albo zażartuj ("Uważasz że powinnam zacząć się malować? Ale nie wiem, jaką farbą? Doradzisz?"). Najlepszym sposobem na utarcie złośliwej koleżance nosa jest obdarowanie jej komplementem. Np. "Naprawdę tak źle wyglądam w tej bluzce? Za to ty w swojej świetnie. Aż ci zazdroszczę".

Za rady podziękuje

Kiedy ktoś daje ci umiarkowanie złośliwe "dobre rady", odpowiedz: "Dziękuję ci za troskę. To miłe, że tak się mną interesujesz". W przypadku prawdziwie jadowitych rad, nie musisz być tak miła. Zaproponuj: "Chcesz to załatwić za mnie? Nie? W takim razie zmieńmy temat".

Zobacz również:


Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy