Makijaż ślubny pod okiem eksperta
Zadbaj o swój perfekcyjny wygląd i prawdziwą trwałość makijażu w 10 krokach.
Dzień ślubu jest jednym z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych dni w życiu każdej kobiety. Pragniemy wtedy wyglądać szczególnie pięknie, nie tylko dla samej siebie, ale również dla naszego życiowego wybranka. Marzymy o scenie niczym z filmu, w której nasz partner przy ołtarzu roni łezkę z wrażenia, a jego oddech zatrzymuje się w piersiach po tym, gdy zobaczy nas w białej sukni na ślubnym kobiercu.
Długie miesiące przygotowań poprzedzające to wydarzenie potrafią jednak przyprawić nas o niemały ból głowy. Nieustanne omawianie szczegółów, dobieranie dodatków czy kwiatów bywa tak pracochłonne, że często zapominamy w tym okresie o własnych potrzebach. A wszystko po to, aby całość starannie dopiąć na ostatni guzik. W ramach złapania odrobiny oddechu pracę nad naszą fryzurą powierzamy ekspertom w salonie fryzjerskim, natomiast coraz częściej decydujemy się na makijaż wykonany samodzielnie. Znamy swoje oczekiwana, wiemy, jaki dokładnie chcemy uzyskać efekt końcowy, więc jeśli posiadamy odpowiednie umiejętności, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować wykonać makijaż ślubny samemu.
Musimy pamiętać jednak o kilku podstawowych zasadach, by praca którą wykonamy dała pożądany efekt wizualny i była naprawdę trwała. Makijaż musi podkreślać nasza naturalną urodę, pasować do naszej kreacji i być elegancki, tak by nie stanowił zbyt mocnej dominanty, która nas zwyczajnie przytłoczy. To kobieta ma tego dnia zwracać na siebie uwagę, a nie jej makijaż czy uczesanie.
Dobrze wykonany makijaż ślubny stanowi połączenie cech różnych rodzajów makijażu. Po pierwsze makijażu dziennego, który jest stosunkowo dyskretny i dostosowany do światła słonecznego. Po drugie wieczorowego, wyróżniającego się dużą trwałością, by uniknąć ciągłych poprawek. Po trzecie fotograficznego, kryjącego wszelkie ewentualne niedoskonałości i dobrze wyglądającego w świetle sztucznych lamp. I wreszcie wodoodpornego, niewrażliwego na łzy, pot i kontakt z gośćmi. Wszystkie te cechy należy ze sobą połączyć.
Bardzo ważną rzeczą jest wcześniejsze wypróbowanie kosmetyków wybranych na ten wyjątkowy dzień. Nigdy nie mamy pewności, jak nasza cera zareaguje na kontakt z tego typu produktami i czy w naszym przypadku wybrany kosmetyk sprawdzi się równie wzorcowo, co u koleżanek.
Zanim zaczniemy jednak eksperymentować z kolorystyką, warto najpierw przygotować odpowiednio skórę twarzy i dekoltu. Najważniejsze, żeby skóra była nieskazitelna, dobrze nawilżona i pozbawiona wszelkich suchych skórek. Przygotowania rozpocznijmy na kilka tygodni przed ślubem. Warto więc wcześniej wykonać zabieg peelingu, aby złuszczyć martwy naskórek i nałożyć maseczki odżywcze. Na dobrze przygotowanej skórze kosmetyki utrzymają się znacznie dłużej, a co za tym idzie makijaż pozostanie świeży aż do końca weselnej zabawy.
Krok 1.
Krem do twarzy
Wykonanie makijażu należy zacząć od nałożenia odpowiedniego dla twojej skóry kremu do twarzy o lekkiej, nietłustej konsystencji, aby skóra nie pochłaniała wody z podkładu pozostawiając nieregularne plamy.
Krok 2.
Baza pod makijaż
Kolejnym krokiem do uzyskania większej trwałości jest nałożenie bazy pod podkład przedłużającej trwałość. Odpowiednia baza wygładzi nierówności na skórze i spowoduje, że nie będzie się ona świecić. Bazę nakładamy szczególnie na miejsca najbardziej narażone na wydzielanie sebum, takie jak czoło, nos i podbródek.
Krok 3.
Podkład
Idealnym rozwiązaniem jest wybór dwóch odcieni - jaśniejszego i ciemniejszego - w odpowiedniej tonacji kolorystycznej. Pozwolą one już na tym etapie wykonać modelowanie konturów twarzy. Jasny podkład nakładamy w miejsca, które chcemy bardziej wydobyć, ciemniejszy natomiast pod kość policzkową, skronie i kąciki nosa.
Krok 4.
Korektor
Tuszujemy ewentualne wypryski i przebarwienia korektorem dopasowanym do rodzaju i koloru skóry. O ton jaśniejszy korektor w płynnej, delikatnej konsystencji nadkładamy pod oczy, aby uzyskać świeży, wypoczęty i rozświetlony wygląd.
Krok 5.
Puder
W ślubnych okolicznościach najlepiej sprawdzają się pudry transparentne o właściwościach przedłużających trwałość makijażu. Odpowiedni puder zmatowi skórę na wiele godzin i uodporni makijaż na ścieranie.
Krok 6.
Róż lub bronzer
Kolejny etap ma na celu nadanie trójwymiarowości i świeżego, zdrowego wyglądu cerze. Na policzki nakładamy odrobinę różu, a pod kości policzkowe bronzer. Zabieg ten optycznie wysmukli owal twarzy.
Krok 7.
Cienie
Kolorystyka może być dobrana w cieniach matujących, jak i delikatnie rozświetlających czy opalizujących. Należy unikać jednak mocno perłowych cieni, które obciążają oko i po kilku godzinach spowodować wrażenie ogólnego świecenia się makijażu. Aby efekt był bardziej wyrazisty i wytrzymały, cienie można nałożyć na bazę do tego przeznaczoną.
Krok 8.
Brwi
Nadając brwiom odpowiedni kształt przy pomocy kredki i żelu do brwi, możemy wizualnie odjąć sobie kilka lat, za którymi żadna z nas z pewnością nie przepada. Należy jednak bardzo uważać, by uniknąć zbyt ciemnych i zbyt mocno wyrysowanych brwi.
Krok 9.
Rzęsy
Starannie wytuszowane maskarą rzęsy stanowią dopełnienie każdego makijażu. Można je wytuszować wodoodpornym tuszem, a dla uzyskania lepszego efektu dokleić naturalnie wyglądające sztuczne kępki w zewnętrznych kącikach oka. Zabieg ten sprawi, że oko bardziej się otworzy, a jego kształt wyciągnie się do góry, nadając nam młodszego wyglądu.
Krok 10.
Usta
Jest to ostatni krok w wykonaniu pełnego makijażu ślubnego. Warto obrysować usta konturówką w kolorze pomadki lub minimalnie ciemniejszą i rozetrzeć granicę na całe usta. Pomadkę nakładamy na konturówkę i delikatnie przyprószamy ją pudrem transparentnym dla lepszej wytrzymałości. Jeśli chcemy uzyskać efekt mokrych ust, nakładamy na pomadkę błyszczyk.
Wyżej wymienione zasady poprawnego wykonania makijażu zapewnią nam prawdziwą trwałość makijażu. Jeśli jeszcze obawiamy się o wytrzymałość naszego małego dzieła, dla większej pewności możemy cały makijaż spryskać specjalnym utrwalaczem nadającym cechy wodoodporne.