Myśli mają moc i mogą zmieniać rzeczywistość

Czy myśli mają wpływ na to, co się wokół nas dzieje? Czy można zaprogramować sobie życie poprzez odpowiednie myślenie?

Afirmujesz i możesz mieć to, czego pragniesz.
Afirmujesz i możesz mieć to, czego pragniesz.123RF/PICSEL

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że myśli mają moc sprawczą. Oznacza to, że wszystko, co się dzieje wokół nas jest wypadkową naszych myśli. Najlepszymi świadectwami na to, że mamy możliwość oddziaływania na rzeczywistość, są takie fenomeny jak efekt placebo, czy funkcja modlitwy, które są podświadomym kształtowaniem otaczającego nas świata.

Afirmujesz i możesz mieć to, czego pragniesz

Myśli towarzyszą nam przez cały czas. Część z nich jest pozytywna, zdarzają się jednak również te negatywne, u niektórych osób są one nawet przeważające. Trzeba pamiętać, że to jednak te pozytywne mogą być narzędziem, które może pomóc nam zmienić swoje życie. Używane świadomie i w odpowiedni sposób mogą znacznie wpłynąć na wiele ważnych aspektów naszego życia.

- Poprzez stulecia znane i wpływowe osoby używały afirmacji, które przyniosły im nadzwyczajne wyniki. Krok po kroku, za pomocą skutecznych myśli, wielu zwykłych ludzi zmieniło porażki w sukcesy, choroby w zdrowie, nieszczęścia w radość życia. Celem afirmacji jest przekazanie danej wiadomości do podświadomości i sprawienie, aby uwierzyła ona, że ta informacja jest prawdziwa. Technika stosowania afirmacji związana jest z tzw. "plastycznością neuronalną", która umożliwia stałą, krok po kroku, przebudowę podświadomych przekonań. Wyobraź to sobie jako ścieżkę przez łąkę lub trawnik. Im częściej uczęszcza się taką ścieżką, czyli im częściej powtarza się pozytywną afirmację, tym szersza i bardziej przejrzysta staje się "ścieżka" neuronowa oraz tym łatwiej twoja podświadomość współpracuje z tobą i twoją wolą.

- Najbardziej skuteczne myśli to te, które są wiarygodne dla podświadomości; wystarczy powtórzyć je kilkakrotnie, jednocześnie dostarczając sobie dowodu z "samego życia". Oto prosty trik: powtórz afirmację w takiej chwili, która udowadnia Twej podświadomości, że to, co afirmujesz, jest prawdą. Na przykład, kiedy robisz afirmacje na przypływ pieniędzy, a masz pustą kieszeń i musisz zapłacić rachunki, nie używaj takich stwierdzeń jak "pieniądze łatwo do mnie przychodzą" lub "mam milion złotych na koncie". Takie działanie wpływa na to, że pieniądze kojarzą się Twej podświadomości z czymś bardzo przykrym. Natomiast, gdy idziesz na zakupy po coś upragnionego i wyjmujesz z kieszeni banknoty lub kartę kredytową - jest to doskonały moment na to, aby powiedzieć: "Mam więcej niż potrzeba na to, czego chcę"- mówi Johanna Kern, autorka książki "Mistrz i Zielonooka Nadzieja"

Jak myśleć?

Pozytywne myślenie warto zacząć od zastępowania każdego negatywnego słowa pozytywnym. To jak mówimy odzwierciedla nasze uczucia, więc nowy model wyrażania się, spowoduje nowy sposób myślenia. Kolejną rzeczą jest tzw. “gdybanie". Pogódźmy się z tym, że przeszłości nie da się zmienić. Zadręczanie się sprawami przeszłymi, zamień więc na myśli o teraźniejszości. Zamiast mówić “gdybym zaczął", powiedz “teraz zaczynam...". Każdy z nas posługuje się wieloma usprawiedliwieniami, którymi tłumaczy się sam przed sobą ze swojego lenistwa bądź braku wiary w siebie. Zacznij po prostu działać, żeby to sobie ułatwić wypowiadaj wszystkie swoje cele na głos. Słowo mówione ma bowiem większą moc niż myśl. Zwróć uwagę na podkreślanie i akcentowanie w czasie mówienia elementów pozytywnych. W ten sposób dajesz sobie dodatkową siłę i energię.

Podstawą mogą być wspomnienia

Dobre wspomnienia, podobnie jak optymizm dotyczący przyszłości generują poczucie szczęścia. Jednocześnie te osoby, które negatywnie myślą o przeszłości, mają większą skłonność, żeby w podobny sposób myśleć również o przyszłości. Nie wierzą bowiem w pozytywny rozwój przyszłych wydarzeń.

Kiedy mają gorsze samopoczucie, to wyzwalają złe myśli o tym, co może się stać. Dlatego warto nauczyć się przywoływać w trudnych momentach szczęśliwe zdarzenia, które spowodują, że również przyszłość zaczniemy widzieć w kolorowych barwach. Nie należy jednak przesadzać z ilością, wystarcza przywołanie maksymalnie 3 pozytywnych zdarzeń, które miały miejsce. Zwiększenie tej liczby spowoduje odwrotną reakcję nastroju, ulegnie on pogorszeniu, ponieważ mózg zostanie przesycony wrażeniami przeszłymi. Dlatego nie należy myśleć o wielu aspektach życia na raz. Należy skupić się na jednej rzeczy i dopiero kiedy uda nam się ją osiągnąć, przenieść myślenie na inną.

Jak i kiedy afirmować?

Nie istnieje jedna konkretna metoda afirmowania. To od danej osoby zależy w jaki sposób będzie sobie wyobrażać swoją przyszłość. Jeśli lubisz śpiewać- śpiewaj piosenkę, chcesz pisać- pisz, najlepiej myśli Ci się w trakcie wysiłku fizycznego- idź pobiegaj, potrzebujesz skupienia- połóż się i wyobraź sobie cel, jaki chcesz osiągnąć. Każda technika, która sprowadzi Cię do bycia w odpowiednim stanie jest dobra. Afirmację można wielokrotnie powtarzać, słuchać jej, zapisywać ją, czy odczytywać. Najskuteczniejsze są te, wprowadzane w czasie medytacji czy relaksu. Warto wypracować swoją własną metodę skutecznej pracy z afirmacjami, która przyniesie najlepsze efekty.

Czas i konsekwencja

Cierpliwość to najważniejsza rzecz w osiągnięciu celu. Trzeba wierzyć, że można wypracować w sobie wszystko, jeśli tylko damy sobie trochę czasu i dołożymy do tego systematyczność oraz konsekwencję. Porównajmy to do wielkich budowli - tworzone są one przez wiele miesięcy bądź lat. Ale z tygodnia na tydzień widać progres w ich powstawaniu, pomału stają się coraz większe. Po drodze pojawiają się często nieprzewidziane problemy, z którymi twórcy muszą sobie poradzić. Każdy z nas jest takim geniuszem i projektantem swojego życia. Wystarczy cierpliwość, dokładność i stanowczość, aby zbudować swoje własne dzieło.

Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas