Na czym nie powinniśmy oszczędzać?

Z reguły oszczędność jest uważana za zaletę. Są jednak rzeczy, przy których nie warto liczyć pieniędzy.

Coraz więcej Polaków jest świadomych tego, że lepiej odpuścić sobie liczenie pieniędzy w kwestiach zdrowotnych
Coraz więcej Polaków jest świadomych tego, że lepiej odpuścić sobie liczenie pieniędzy w kwestiach zdrowotnych123RF/PICSEL

Każdego dnia podejmujemy ważne decyzje finansowe. Zanim do tego dojdzie, większość z nas analizuje swoją sytuację i zastanawia się, czy może pozwolić sobie na dany zakup. Kierując się zdrowym rozsądkiem, staramy się oszczędzać na czym tylko się da. Czasem jednak pojawiają się wydatki, w których fundusze powinny zejść na dalszy plan. Na czym nie powinniśmy oszczędzać?

Zdrowie

Coraz więcej Polaków jest świadomych tego, że lepiej odpuścić sobie liczenie pieniędzy w kwestiach zdrowotnych. Nawet jeśli cieszymy się dobrym zdrowiem, warto przygotować się na ewentualną możliwość dużego wydatku na koszty leczenia czy rehabilitacji. Warto mieć na ten cel odłożoną bezpieczną kwotę pieniędzy, do której będziemy mogli sięgnąć w przypadku nagłej choroby. W cyklicznym badaniu Barometr przeprowadzonym na zlecenie firmy Provident aż 73 procent osób zadeklarowało, że byliby skłonni zaciągnąć pożyczkę w sytuacji pilnego, niespodziewanego wydatku, jak np. koszty leczenia.

Jeśli coś się dzieje, nie odkładajmy wizyty u specjalisty z nadzieją, że problem sam zniknie. Wczesna diagnoza może pozwolić nam szybko pozbyć się niechcianej choroby. Nie warto również oszczędzać na lekarstwach oraz badaniach kontrolnych, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dotyczy to również takich rzeczy jak porządny materac - odpowiedni wybór pozwoli nam cieszyć się wygodą i zdrowym, spokojnym snem.

Edukacja

Kolejną sprawą, na której nie powinniśmy oszczędzać, jest nasza edukacja. Inwestowanie pieniędzy w kursy, szkolenia, seminaria i warsztaty, które mogą podnieść nasze kwalifikacje jest doskonałą metodą samorealizacji i szansą na lepszą pozycję na rynku pracy.

Oczywiście nie chodzi o to, by przeznaczyć wszystkie swoje oszczędności na kursy, które mogą okazać się mało przydatne. Każda decyzja dotycząca naszych wydatków powinna być dogłębnie przemyślana i podjęta w korelacji z naszą indywidualną sytuacją finansową.

AGD

Oprócz rzeczy niematerialnych, takich jak szkolenia czy opieka zdrowotna, warto również zainwestować w AGD. Kupując sprzęt dobrej jakości nie tylko przyczynimy się do obniżenia rachunków za prąd i wodę, ale również będziemy mogli cieszyć się nim znacznie dłużej.

Z zakupem sprzętu wiąże się również kwestia ubezpieczenia. Czasem warto poświęcić kilka złotych miesięcznie, by zabezpieczyć się przed nagłą awarią. Gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku nasza lodówka przestanie działać, będziemy mogli liczyć na bezpłatną naprawę, wymianę oraz odszkodowanie za jedzenie, które zepsuje się w wyniku przerwania ciągu chłodniczego.

Kolejną sprawą, na której nie powinniśmy oszczędzać, jest nasza edukacja
Kolejną sprawą, na której nie powinniśmy oszczędzać, jest nasza edukacja123RF/PICSEL

Hobby

Nasza pasja to również coś, w czym wydatki powinny odgrywać drugorzędną rolę. To właśnie hobby nadaje naszemu życiu sens i dzięki niemu możemy uciec od codzienności.

Kolejnym atutem jest to, że im bardziej rozwijamy swoją pasję, tym większa szansa na przeobrażenie jej w dodatkowe źródło dochodu. Jeśli mamy możliwość zainwestowania w swoje zainteresowania i wiemy, że może się nam to opłacić, warto podjąć takie ryzyko.

Remont

Choć mówi się, że na remoncie nie powinniśmy oszczędzać, wielu Polaków podchodzi do tej kwestii bardzo wybiórczo. Liczą się pieniądze i czas, dlatego często zdarza się, że remontujemy coś szybko i po łebkach. To spory błąd, który po kilku latach może odbić nam się czkawką.

Dlaczego nie powinniśmy oszczędzać na remoncie mieszkania? Jakość użytych produktów może zapewnić nam spokój na ładnych kilka lat. Gdy wybierzemy najtańszą farbę, już po kilku latach ujrzymy konsekwencje w postaci łuszczących się ścian. Podobnie w przypadku paneli o niskiej ścieralności czy ocieplaniu domu - oszczędności są jedynie pozorne.

Buty

Lepiej kupić porządne buty za 500 złotych, które posłużą co najmniej 10 lat, czy co pół roku wybierać trampki na bazarze za 50 złotych? Wbrew pozorom firmowe obuwie nie różni się od tego na targu wyłącznie znaczkiem.

Buty to coś, co nosimy na co dzień, dlatego powinniśmy zadbać o wysoką jakość, komfort i ochronę naszych stóp. Czasem spory jednorazowy wydatek jest znacznie lepszym wyjściem niż kupowanie obuwia raz na pół roku.

Ekspert: 7 zasad bezpiecznego pożyczaniamateriały promocyjne
materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas