Nie żyje Alina Dąbrowska
23 sierpnia zmarła Alina Dąbrowska – jeden z ostatnich naocznych świadków obozu zagłady w Oświęcimiu, do którego trafiła w wieku 20 lat. O jej śmierci poinformowała córka. Alina Dąbrowska miała 98 lat. Przeżyła pięć obozów: Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück, Malchow, Buchenwald i Leipzig, i dwa marsze śmierci.
Alina Dąbrowska (ur. 1923), w czasie wojny działała w konspiracji. Dzięki namowie brata Zenona Bartoszka wstąpiła do Szarych Szeregów. W 1941 r. Alina Dąbrowska dzięki znajomości języka niemieckiego rozpoczęła pracę w fabryce zbrojeniowej Lohmann Werke, gdzie była maszynistką.
W rozmowie z Interią, tak wspominała tamte wydarzenia: - Był 13 maja 1942 roku. Mój brat wrócił z nocnej zmiany, bo pracował w narzędziowni. Mówię do niego: Zeniu, pożegnajmy się, bo może się już nie zobaczymy. To były prorocze słowa. Mnie tego dnia aresztowano, a jego dwa tygodnie później. Nigdy więcej już go nie zobaczyłam. Zginął w więzieniu.
Alina Dąbrowska do KL Auschwitz trafiła w maju 1943 r., gdzie była poddawana eksperymentom medycznym doktora Mengele. Jej obozowy numer to 44165. Później trafiła jeszcze do czterech innych obozów. Przeżyła dwa marsze śmierci.
W 2019 r. Alina Dąbrowska opowiedziała swoją historię na łamach Interii w reportażu Łukasza Piątka i Marcina Rapacza.
- Życie nabrało większej wartości. Patrzyłam na to wszystko. Tam była moja koleżanka z Pabianic. Poszłam do tej góry trupów leżących nago, były rzucone jak drewna. Podeszłam i uścisnęłam jej rękę. Nie chciałam być jedną z nich - mówiła Interii Alina Dąbrowska.
Film "Tożsamość 44165" to przejmująca opowieść niezwykłej kobiety, która w nieprawdopodobnie szczegółowy sposób opisuje wydarzenia, które na zawsze zmieniły jej życie. Obozowa codzienność, walka o przeżycie, chwile załamania, postanowienie "pójścia na druty". I wreszcie - desperacka decyzja o ucieczce.
ZOBACZ REPORTAŻ ŁUKASZA PIĄTKA I MARCINA RAPACZA - TOŻSAMOŚĆ 44165. HISTORIA ALINY DĄBROWSKIEJ: