Reklama

Odnaleziono szczątki świętego z Krakowa. To rzadkie relikwie I stopnia

Na początku sierpnia węgierscy archeolodzy otworzyli grobowiec pełen wymieszanych ze sobą kości ponad 900 osób. Na podstawie badań DNA udało im się zidentyfikować szczątki urodzonego w Krakowie króla Władysława I Świętego.

  • Władysław I Święty to syn władcy węgierskiego Béli I i nieznanej z imienia córki Mieszka II Lamberta. Urodził się w Krakowie, gdzie jego ojciec przebywał na uchodźstwie, gdy krajem Madziarów targały bunty.
  • Za zasługi na polu krzewienia wiary chrześcijańskiej Władysław I został ogłoszony świętym w sto lat po swojej śmierci przez papieża Celestyna III.
  • Archeolodzy węgierscy otworzyli grobowiec zawierający 900 zmieszanych ze sobą i niezidentyfikowanych kości. Dzięki analizie DNA, mapowaniu genomów oraz datowaniu metodą izotopów węgla, naukowcy zidentyfikowali niektóre szczątki.
  • Odnalezione kości Władysława I Świętego to relikwie I stopnia. Do tej pory istniała tylko jedna, niewielka relikwia tego świętego. Władysław jest partonem Węgier i tamtejszej Polonii.

Reklama

Kim był Władysław I Święty?

W latach 30 XI w. Béla I z dynastii Arpadów musiał uciekać z Węgier. Uznał, że doskonałym miejscem na przeczekanie buntu, który rozlewał się wówczas po kraju Madziarów, będzie Polska. Zawitał więc do Krakowa na dwór Mieszka II Lamberta. Tam spotkał córkę władcy, księżniczkę, której przecudna słowiańska uroda zawróciła mu w głowie lub... doszedł do wniosku, że jej poślubienie mu się opłaci z powodów politycznych — tak czy inaczej, (jak podają węgierskie kroniki) za zasługi w walce z Pomorzanami Béla I otrzymał jej rękę, a ok. 1044 r. w Krakowie na świat przyszedł Władysław. Przez pierwszych kilka lat wychowywany przez matkę Polkę w jej ojczyźnie, chłopiec ponoć nabrał polskich obyczajów. Béla I po śmierci Mieszka II korzystał z gościny u jego syna, Kazimierza Odnowiciela. W końcu z polską pomocą wrócił na Węgry, gdzie po śmierci brata objął tron.

Po śmierci Béli i jego syna - Gezy, władzę chciał przejąć bratanek Béli - Salomon, toteż Władysław przybył do Polski, aby prosić kuzyna o pomoc. Bolesław II Szczodry nie odmówił mu wsparcia i tym sposobem Władysław został królem Węgier. Gall Anonim tak opisuje Władysława I Świętego w swojej kronice:

Za co Władysław został świętym?

Władysław I został ogłoszony świętym w 1192 r. przez papieża Celestyna III, co miało miejsce niespełna sto lat po śmierci władcy. W ten sposób głowa kościoła rzymskokatolickiego uznała zasługi króla na polu krzewienia chrześcijaństwa. Władysław przyczynił się bowiem do ponownej chrystianizacji Węgier i odbudowywał spalone podczas reakcji pogańskiej kościoły. Zapewne nie bez znaczenia był także fakt, że podczas sporu o inwestyturę pomiędzy cesarzem niemieckim Henrykiem IV a Grzegorzem VII, Władysław I Święty opowiedział się po stronie papieża.

Zobacz również: Maryja pokazała jej przyszłość świata. Co zobaczyła Mirjana Soldo?

Król spoczywał razem z 900 innymi zmarłymi

Szczątki króla Władysława I Świętego spoczywały w ossuarium w dawnej stolicy Węgier — Székesfehérvár. Ossuarium to budynek cmentarny, do którego przenoszone były kości, jeśli w miejscu starego cmentarza zakładano nowy. Tego typu budowle wznoszono także w czasie wojen i epidemii, kiedy trudno było urządzać oddziele pochówki ze względu na dużą liczbę zmarłych. Szczątki Władysława I Świętego leżały do tej pory zmieszane z kośćmi 900 innych osób.

Jak donosi portal Telex.hu archeolodzy z Uniwersytetu Segedyńskiego postanowili zidentyfikować nieznane szczątki. Pobrali w tym celu 400 próbek i poddali je analizie genetycznej oraz datowaniu izotopem węgla. Na tej podstawie ustalono, że cmentarz użytkowany był od IX do XVI w.

Naukowcy są pewni, że odkryli zwłoki świętego, ponieważ wcześniej dysponowali próbkami materiału genetycznego jego ojca — króla Béli I, na tej podstawie stworzono mapę genetyczną potomków władcy. Dzięki porównaniu materiału pobranego w ossuarium ze stworzonymi wcześniej profilami, udało się zidentyfikować nie tylko szczątki Władysława I Świętego, ale także innego władcy — Andrzeja II Węgierskiego oraz królowej Anny Antiocheńskiej (W Antiochii zwanej Agnieszką z Châtillo) - pierwszej żony Béli III. Archeolodzy liczą, że uda im się odnaleźć szczątki Janosa (Jana) Korwina — co umożliwiłoby zidentyfikowanie kości Macieja Korwina, władcy Węgier, który dzięki polityce i podbojom był zdolny rywalizować w XV w. z Jagiellonami i Habsburgami.

Zobacz również: Wspomnienie św. Anny. Ukazała się w polskiej wsi

Znaczenie odkrycia dla Kościoła Katolickiego

Odkrycie archeologów z Uniwersytetu w Segedynie ma duże znaczenie także dla wiernych Kościoła Katolickiego. Zidentyfikowane szczątki są bowiem relikwiami I stopnia. Dotychczas znane były tylko jedne relikwie św. László (tak Węgrzy nazywają Władysława I) - fragment czaszki przechowywany w relikwiarzu w kaplicy w miejscowości Győr. Jednocześnie naukowcy potwierdzili autentyczność tamtejszych relikwii — czaszka należała do tej samej osoby, co szczątki zaleziono w Székesfehérvár. Święty Władysław jest patronem Węgier i węgierskiej Polonii.

Zobacz również: Niesamowite odkrycie polskich archeologów w Egipcie!

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: historia | odkrycia naukowe | archeologia | Węgry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy