Oksytocyna: Hormon o niezwykłych właściwościach

Magdalena Tyrała

Magdalena Tyrała

Aktualizacja

Z wielu badań wynika, że utrzymywanie wysokiego poziomu oksytocyny we krwi jest wręcz niezbędne dla dobrego samopoczucia i funkcjonowania kobiety. Hormon ten może wpłynąć na poprawę jakość związku, na zdrowie, a także na... wagę. Szczególnie kobiet.

Oksytocyna w połączeniu z kobiecymi hormonami - na przykład z estrogenem, który wzmaga jej wydzielanie - wyzwala potrzebę bliskości i silne przywiązanie
Oksytocyna w połączeniu z kobiecymi hormonami - na przykład z estrogenem, który wzmaga jej wydzielanie - wyzwala potrzebę bliskości i silne przywiązanie123RF/PICSEL

Oksytocyna jest hormonem produkowanym w podwzgórzu, a wydzielanym przez tylny płat przysadki mózgowej. Kojarzona jest przede wszystkim z indukcją porodu i prawidłową laktacją. Nic w tym dziwnego, skoro termin oksytocyna pochodzi od słów oxys i tokos, które w dokładnym tłumaczeniu oznaczają - szybki poród. Ale na tym wcale nie kończy się jej działanie.

Dziesiątki lat badań wykazały, że odgrywa ona znacznie większą rolę w naszym życiu. Jaką? Otóż okazuje się, że ma  ogromne znaczenie w przeżywaniu emocji, ale też budowaniu relacji społecznych. W jaki sposób? Organizm wydziela oksytocynę w określonych sytuacjach, np. podczas interakcji z drugą osobą. Jest to hormon niezbędny do tworzenia relacji międzyludzkich, ponieważ odpowiada za wywoływanie uczucia sympatii, miłości, a przede wszystkim przywiązania.

Im większy jest poziom oksytocyny we krwi, tym lepszej jakości relacje z ludźmi udaje nam się stworzyć. Zatem w dużym stopniu od jej poziomu w naszym organizmie zależy także to, czy nasze związki są udane czy nie.

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn oksytocyna uwalniana jest we krwi podczas seksu
Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn oksytocyna uwalniana jest we krwi podczas seksu123RF/PICSEL

Jak oksytocyna wpływa na kobiety, a jak na mężczyzn

Oksytocyna jest ważnym modulatorem naszych codziennych zachowań i wpływa na sposób w jaki postrzegamy świat. Może ona zwiększać zaufanie między ludźmi i sprawiać, że są bardziej skorzy do współpracy. Oksytocyna w połączeniu z kobiecymi hormonami - na przykład z estrogenem, który wzmaga jej wydzielanie - wyzwala potrzebę bliskości i silne przywiązanie.

Wprawdzie mężczyzna pod jej wpływem także odczuwa przypływ ciepłych uczuć wobec swojej partnerki, to jednak u niego hormon ten uruchamia również emocje, takie jak zazdrość czy potrzebę rywalizacji. Natomiast połączenie testosteronu i oksytocyny skutkuje tym, że po zakończonym akcie seksualnym pojawia się u mężczyzn nieodparta potrzeba... snu.

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, oksytocyna uwalniana jest we krwi podczas seksu. W dużej mierze dzięki niej mamy zdolność osiągnięcia orgazmu. U mężczyzn umożliwia ona także erekcję. Przytulanie się po seksie podnosi poziom oksytocyny, a im jej więcej, tym silniejsze przywiązanie tworzy się między partnerami, lepsza i silniejsza relacja. Chyba, że mężczyzna wcześniej zaśnie. W związku z tym, że pomaga parze utrzymać poczucie bliskości i przywiązanie, peptyd ten nazywany jest hormonem miłości lub też eliksirem miłości.

Jeśli para często się przytula, w organizmie obojga osób poziom oksytocyny wzrasta, a tym samy ryzyko zdrady maleje
Jeśli para często się przytula, w organizmie obojga osób poziom oksytocyny wzrasta, a tym samy ryzyko zdrady maleje123RF/PICSEL

Oksytocyna chroni przed zdradą

Do bardzo ciekawych wniosków podczas badań nad oksytocyną doszedł zespół naukowców z Uniwersytetu w Bonn w Niemczech. Obserwował on pierwsze spotkanie między ochotnikami, którymi byli heteroseksualni mężczyźni, z atrakcyjną kobietą w laboratorium. Mężczyźni, którzy dostali donosowy sprej z oksytocyną przed spotkaniem i którzy pozostawali w stałym związku, utrzymywali w laboratorium większy dystans fizyczny (w stosunku do kobiety) w porównaniu z mężczyznami, którzy nie byli w związku oraz tymi "zajętymi", którzy otrzymali placebo.

Zatem z przeprowadzonego badania można wysnuć optymistyczny wniosek. Jeśli para często się przytula, przez co w organizmie obojga osób poziom oksytocyny, która wytwarza silną więź między nimi się podnosi, to jest duża szansa, że w tym związku nie dojdzie do zdrady, że jest on przed nią "chroniony".

Oksytocyna vs kobiece oczekiwania

Z wielu badań wynika również, że utrzymywanie wysokiego poziomu oksytocyny we krwi jest wręcz niezbędne dla dobrego samopoczucia i funkcjonowania... kobiety. Współczesne panie wymagają od mężczyzn, by to oni stale podnosili poziom tego hormonu w ich krwi. W jaki sposób? Dając kobietom poczucie, że są jedyne, wyjątkowe, wysłuchane, przytulane, pieszczone, zaskakiwane, komplementowane, uwodzone, doceniane.

Współcześni mężczyźni często nie do końca są w stanie sprostać tym wymaganiom. W efekcie tego wraz ze wzrostem oczekiwań wobec panów, często nierealistycznych, zmniejsza się poziom satysfakcji kobiet ze związków, jakie z nimi tworzą. Jednym słowem, kobiety przestają być szczęśliwe w swoich relacjach. A to z kolei powoduje frustracje u panów. Poczucie nieudanego związku w tej sytuacji jest dla pary bliską perspektywą.

Przyjacielska relacja z drugą kobietą podnosi poziom oksytocyny, a przez to czyni obie kobiety szczęśliwsze
Przyjacielska relacja z drugą kobietą podnosi poziom oksytocyny, a przez to czyni obie kobiety szczęśliwsze123RF/PICSEL

Proste rozwiązanie

John Gray, terapeuta, autor znanego poradnika "Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus" uważa, że powodem tej sytuacji są zmiany społeczne, jakie zaszły w obrębie rodziny. Niegdyś kobiety miały większe oparcie w innych przedstawicielkach swojej płci, spędzały z innymi kobietami sporo czasu na wspólnych rozmowach, opiece nad dziećmi, były względem siebie troskliwe. Często dzieliły się też obowiązkami domowymi wykonując je wspólnie.

Poprzez kontakty społeczne z innymi kobietami, udawało im się pozyskać dzienną dawkę oksytocyny potrzebną im do szczęścia. W dzisiejszych czasach para koncentruje się niemal wyłącznie na sobie nawzajem. Spędza ze sobą maksymalną ilość czasu, nie dbając o własną przestrzeń każdego z partnerów. To jest największy błąd, który unieszczęśliwia pary.

Gray twierdzi, że zadaniem kobiety jest podniesienie swojego poziomu oksytocyny do 90 proc. Pozostałe 10 proc. powinien zapewnić jej partner. Coś w tym doprawdy jest...

Im więcej przestrzeni damy sobie w związku na indywidualny rozwój, tym bardziej ciekawsi będziemy dla swoich partnerów. A w poziom oksytocyny, tak potrzebny paniom do szczęścia, kobieta faktycznie sama może się zaopatrzyć. W jaki sposób?

Głaskanie i przytulanie zwierząt także wzmaga stężenie oksytocyny w organizmie
Głaskanie i przytulanie zwierząt także wzmaga stężenie oksytocyny w organizmie123RF/PICSEL

Jak naturalnie zwiększyć poziom oksytocyny w organizmie?

Poziom tego hormonu możemy podnieść niemal na zwołanie i to wtedy, kiedy chcemy i gdzie chcemy. Oksytocyna jest uwalniana przez organizm w momentach, gdy czujemy się dobrze i bezpiecznie, najczęściej podczas kontaktu fizycznego z drugim człowiekiem, niekoniecznie partnerem. Zatem, by otrzymać zastrzyk oksytocyny wystarczy kogoś dotknąć i przytulić, popatrzeć w oczy czy zjeść wspólny posiłek. Rozmowa z przyjaciółką również mocno podnosi poziom hormonu w organizmie.

Nawet zwykłe podanie ręki zwiększa stężenie hormonu we krwi i to u obu osób jednocześnie. Co więcej, okazuje się, że oksytocyna wydziela się również w momencie, gdy o kimś ciepło pomyślimy. Głaskanie i przytulanie zwierząt również podnosi jej poziom w organizmie.

Oksytocyna jest w stanie przyspieszyć metabolizm i poprawić kontrolę ilości cukru we krwi
Oksytocyna jest w stanie przyspieszyć metabolizm i poprawić kontrolę ilości cukru we krwi123RF/PICSEL

Właściwości zdrowotne oksytocyny

Z jakich innych względów warto codziennie podwyższać sobie poziom oksytocyny? Poza poprawą nastroju doskonale wpływa ona również na nasze zdrowie. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym może łagodzić ból i leczyć rany. Warto wiedzieć, że oksytocyna obniża ciśnienie krwi, korzystnie wpływa na trawienie, ponieważ poprawia perystaltykę jelit. Pobudza wzrost i procesy regeneracji organizmu. Są badania, które udowadniają też, że jej wysoki poziom we krwi pomaga schudnąć. Oksytocyna bowiem jest w stanie przyspieszyć metabolizm i poprawić kontrolę ilości cukru we krwi.

Zatem przytulajmy się, jak najwięcej, nie tylko z partnerami, ale też bliskimi osobami, a będziemy wieść szczęśliwe i zdrowe życie w satysfakcjonujących związkach.

Zobacz również:

Oksytocyna: Hormon o niezwykłych właściwościachInteria.tv
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas