Reklama

Reklama

Olbrzymia pierś w Londynie dla karmiących matek

W Londynie postawiono wielką instalację przedstawiającą pierś. Ma ona nagłośnić problemy, z jakimi zmagają się kobiety karmiące dzieci w przestrzeni publicznej. Akcja rozpoczęła się 26 marca, gdy obchodzono dzień matki w Wielkiej Brytanii. Pięć lat temu w Polsce planowano podobny projekt, jednak nigdy nie został zrealizowany.

Wzbudzający dyskusje projekt jest częścią kampanii #freethefeed (tłum. uwolnić karmienie). Odpowiada za nią agencja Mother London. Na jej blogu można przeczytać: "Trudno uwierzyć, że w 2017 roku w Wielkiej Brytanii matki nadal czują się obserwowane i oceniane, gdy karmią swoje dzieci w miejscu publicznym, zarówno z butelki, jak i piersią. (...) Ten projekt ma być celebracją prawa każdej kobiety do decydowania o tym, jak i gdzie będzie karmić swoje dziecko. Bez poczucia winy i wstydu".

Akcja spotkała się z przychylnym odbiorem mieszkańców i turystów. Poruszyła również wielu internautów, którzy komentują ją w mediach społecznościowych, określając jako mocną, dosadną, ale i skuteczną.

Reklama

To nie pierwszy raz, gdy instalacja w kształcie kobiecej piersi wzbudza tyle emocji. W 2012 roku w Krakowie w ramach festiwalu sztuki współczesnej ArtBoom! duet Ba-Bi zaplanował przeobrażenie kopca Kraka w pierś.

Kopiec miał zostać zabezpieczony, pokryty agrowłókniną i przemalowany na cielisty kolor. Na jego szczycie miał pojawić się sutek.

Zgody na zrealizowanie projektu nie wydało miasto. Konserwator zabytków i  Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa zwrócili uwagę, że kopiec jest mogiłą Kraka, blisko niego znajduje się cmentarz i dlatego  to nie jest odpowiednie miejsce, by przeobrazić je w pierś.

Duet artystyczny Ba-Bi chciał podkreślić wieloznaczność symbolu, jakim jest biust. Broniąc swojego projektu kobiety tłumaczyły, że może on kojarzyć się zarówno z seksualnością, jak i macierzyństwem.

Początkowo rozważano znalezienie innego miejsca, ale bezskutecznie i  ostatecznie  nie udało się zrealizować projektu artystek.

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama