Reklama

Oscary 2021. Kto jest faworytem tegorocznej gali?

Już za kilka godzin dowiemy się, kto otrzyma statuetki Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Tegoroczne rozdanie Oscarów odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek, o godz. 2 czasu polskiego. Choć z powodu pandemii koronawirusa gala będzie miała skromniejszą niż zwykle oprawę, kinomani i tak z niecierpliwością oczekują werdyktu, typując oscarowych faworytów.

Oscary 2021: Jak będzie wyglądała gala?

Kultura to jedna z branż, najsilniej dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Jej skutki odczuły nie tylko kameralne kina i niezależne wytwórnie, ale również ci, którzy znajdują się na szczycie kinematograficznego przemysłu. Do rygorów sanitarnych musieli dostosować się także organizatorzy oscarowej gali 2021. Dlatego w tym roku uroczystość wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej będzie wyglądała inaczej niż kiedykolwiek. 

Uroczystość rozdania Oscarów 2021 odbędzie się w kilku lokalizacjach. W tradycyjnie goszczącym artystów Dolby Theatre w Los Angeles, zaplanowano część artystyczną. Publiczność zgromadzi się zaś w Union Station - jednym z największych w Stanach dworcu kolejowym, eleganckim budynku, utrzymanym w stylu art deco. Goście, którym nie uda się dotrzeć na miejsce z powodu pandemii, połączą się z Los Angeles, uczestnicząc w gali on line. 

Reklama

Oscary 2021: Kto jest faworytem?

Choć werdykt Amerykańskiej Akademii Filmowej do ostatniej chwili trzymany jest w ścisłej tajemnicy, bukmacherzy, krytycy i kinomani, mają swoich faworytów. W tym roku za "pewniaka" oscarowej gali uważany jest "Nomadland" w reżyserii Chloé Zhao z Frances McDormand w roli głównej. Obraz, oparty na reporterskiej książce Jessiki Bruder, opowiada o amerykańskich emerytach, których trudna sytuacja ekonomiczna zmusiła do życia w drodze. Dziennikarze wskazują ten film jako faworyta w kategoriach "najlepszy film", "najlepsza reżyseria" i "najlepsze zdjęcia".

Sama Frances McDormand jest zaś typowana jako jedna z najmocniejszych kandydatek do tytułu najlepszej aktorki. Na jej największą konkurentkę wyrasta Carey Mulligan, nominowana za rolę w filmie "Obiecująca. Młoda. Kobieta".

Inne filmy, wskazywane jako oscarowi faworyci to "Na rauszu" ("najlepszy film międzynarodowy", reż. Thomasa Vinterberga). Obraz jest zabawno-gorzką opowieścią o grupie mężczyzn, którzy postanowili sprawdzić, jaki wpływ na ich psychofizyczne możliwości, ma regularne spożywanie niewielkich dawek alkoholu.

Sporo mówi się również o "Co w duszy gra" i "Obiecującej. Młodej. Kobiecie", które to produkcje miały by otrzymać oscarowe statuetki w kategoriach "najlepszy film animowany" i "najlepszy film oryginalny".

Oscary 2021: Za kogo warto trzymać kciuki?

Choć każdy ma swoich oscarowych ulubieńców, my jak zwykle polecamy trzymać kciuki za filmy, opowiadające o nietuzinkowych kobietach.

W tegorocznym oscarowym zestawieniu znalazły się co najmniej trzy takie produkcje.

Pierwszą, już wspomnianą, jest "Nomadland". Główną bohaterką opowieści o migrujących Amerykanach jest Linda, przemierzająca kraj wraz ze swoją niewielką przyczepa kampingową. W rolę Lindy wcieliła się Frances Mc Dormand, tworząc kolejną w swej karierze, zapamiętają w pamięć kreację.

Drugim wartym uwagi obrazem jest "Obiecująca. Młoda. Kobieta" w reż. Emerald Fennell z Carey Mulligan w roli głównej. To brawurowe kino zemsty, obracające w pył nie tylko fabularne, ale i obyczajowe schematy. Oprócz fabuły, warto zwrócić uwagę na rolę Mulligan. Gwiazda, znana m.in. z tytułów takich jak m.in. "Wstyd", "Wielki Gatsby", czy "Wykopaliska", w filmie Fennell stworzyła zmysłową i drapieżną postać, od której trudno oderwać oczy.

Trzecim obrazem w naszym zestawieniu są "Cząstki kobiety" w reż. Kornéla Mundruczó. Vanessa Kirby wciela się w filmie w rolę młodej dziewczyny, mierzącej się z żałobą po śmierci dziecka. Za swoją wyważoną, budowaną subtelnymi środkami kreację, Kirby otrzymała nominację w kategorii "najlepsza aktorka pierwszoplanowa".


Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Oscary 2021 | Carey Mulligan
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy