Reklama

Poznajcie przyszłe europejskie królowe!

Księżniczka Ingrid nazywana jest przez media norweską Lady Di /Getty Images

Najbardziej rozpoznawalną europejską królową jest z pewnością brytyjska monarchini Elżbieta II, jednak na tronach innych monarchii na naszym kontynencie niedługo zasiądą kolejne kobiety. Poznajmy młode dziedziczki koron!

Księżniczka Ingrid Aleksandra z Norwegii

Księżniczka Ingrid to córka króla Haakona i królowej Mette-Marit, nazywanej przez media norweską Lady Di. Kiedy Ingrid wstąpi na tron Norwegii, będzie pierwszą od 1412 roku kobietą, która na nim zasiadła, po królowej Małgorzacie I.

Ingrid Aleksandra urodziła się 21 stycznia 2004 roku w Oslo i uczyła się najpierw w szkołach Janslokka Skole w Asker i Oslo International School w Bekkestua, a od 2019 roku uczęszcza do szkoły Uranienborg. Od 2004 roku księżniczka uczestniczy w oficjalnych wydarzeniach związanych z rodziną królewską. Interesuje się ochroną środowiska oraz sportem.

Reklama

Księżniczka ma młodszego brata, Sverrego Magnusa i starszego brata przyrodniego Mariusa Borga Høiby’ego, który jest synem królowej Mette-Marit z pierwszego małżeństwa. Z tego też powodu nie posiada on praw do sukcesji tronu Norwegii.

Księżniczka Elżbieta z Belgii

Córka belgijskiego króla Filipa i królowej Matyldy następczynią tronu została w 2013 roku po abdykacji swojego dziadka Alberta II. Elżbieta urodziła się w 2001 roku w Brukseli. Uczęszczała do szkoły do Sint-Jan Berchmanscollege w Brukseli, a na UWC Atlantic College w Walii obroniła maturę międzynarodową.

Zakwalifikowała się do prestiżowego programu Yale Young Global Scholars na Yale. Aktualnie jest studentką Royal Military Academy w Brukseli. 

Księżniczka Elżbieta ma także talent do nauki języków, posługuje się niderlandzkim, angielskim, niemieckim i francuskim. Jako wolontariuszka pomaga dzieciom i bezdomnym. Król i królowa Belgii mają czwórkę dzieci - poza najstarszą Elżbietą - księcia Gabriela, księcia Emmanuela i księżniczkę Eleonorę.

Dopiero w 1991 roku w Belgii weszło w życie prawo, które dało równe prawo wstąpienia na tron córkom, jak i synom, dlatego też, jeśli Elżbieta zdecyduje się na przyjęcie korony, będzie pierwszą królową Belgii w historii tej monarchii. 

Księżniczka Wiktoria ze Szwecji

W 1980 roku w Szwecji, podobnie jak później w Belgii, zmieniono prawo, które faworyzowało w prawach do sukcesji tronu męskich potomków - nawet jeśli byli młodsi od swoich sióstr. Dlatego też najstarsza córka króla Karola XVI Gustawa i jego żony Sylwii księżniczka Wiktoria Bernadotte ma prawo wstąpić jako kolejna na tron.

Będzie ona czwartą królową Szwecji w historii tego kraju po Małgorzacie, Krystynie i Ulryce Eleonorze. 

Księżniczka Wiktoria wzbudziła już wśród Szwedów sensację, gdy w 2010 roku zdecydowała się na małżeństwo ze swoim trenerem personalnym Danielem Westlingiem. Para doczekała się już dwójki potomstwa - Stelli i Oskara.

Księżniczka Stella ze Szwecji

Księżniczka Stella Sylwia Ewa Maria to córka Wiktorii, która urodziła się 23 lutego 2012 roku. Uczy się w szkole Campus Manilla. Mieszka w Pałacu Haga wraz z rodzicami i bratem. 

By uczcić dzień jej urodzin, oddano 21 salw armatnich przed Pałacem Królewskim w Sztokholmie.

Księżniczka Eleonora z Hiszpanii

Gdy córka Filipa VI i Letycji Eleonory wstąpi na tron, będzie pierwszą królową Hiszpanii od 1868, kiedy to zmarła Izabela II.

Eleonora, a właściwie Leonor de Todos los Santos de Borbón y Ortiz, księżna Asturii, urodziła się w 2005 roku w Madrycie.

Od 2014 roku bierze udział w oficjalnych wizytach, a w 2018, gdy obchodziła 13. urodziny, wygłosiła swoją pierwszą oficjalną przemowę Instytucie Cervantesa. Księżniczka ma młodszą siostrę Zofię Burbon.

Księżniczka Katarzyna-Amalia z Holandii

Katarzyna-Amalia to najstarsza z trzech córek królewskiej pary z Niderlandów króla Wilhelma-Aleksandra i królowej Maksyma. 

Po abdykacji swojej babki królowej Beatrycze w 2013 stała się następczynią tronu Holandii.

Jak na księżniczkę przystało, otrzymała wyśmienite wykształcenie. 

Uczyła się w Bloemcampschool w Wassenaar, później w Christelijk Gymnasium Sorghvliet w Hadze. 

Maturę obroniła w 2021 roku i zdecydowała się na roczną przerwę w edukacji. Mieszka w Villa Eikenhorst w Wassenaar wraz z rodziną.

Czytaj również: 

Elżbieta II: Królowa z przypadku? 

Niezwykła ryba z... ludzkimi zębami! 

Zobacz także:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy