Rocznice ślubu: Skąd pochodzą ich nazwy?

Z biegiem lat małżeństwo staje się trwalsze i dojrzalsze, następują przejścia w kolejne etapy związku. Nazwy rocznic mają to właśnie ukazać. Każda z nich ma ukrytą symbolikę i jest tak samo ważna, niezależnie czy jest papierowa, czy dębowa. Jedna z najpopularniejszych par polskiego show-biznesu, czyli Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan w tym roku obchodzą drewnianą rocznicę ślubu. Co ona oznacza?

Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan 10 września obchodzą piątą rocznicę ślubu
Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan 10 września obchodzą piątą rocznicę ślubuKamil PiklikiewiczEast News

Drewniana rocznica ślubu Małgorzaty Rozenek-Majdan i Radosława Majdana

Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan od pięciu lat tworzą szczęśliwe małżeństwo. Para stanęła na ślubnym kobiercu 10 września 2016 roku. 

Poznali się na premierze filmu "Mój biegun". Małgorzata Rozenek-Majdan w programie "Kobiecym okiem" wyznała, że była to miłość od pierwszego wejrzenia.

Ja pamiętam, jak my się spotkaliśmy na premierze. On podszedł do mnie, zaczęliśmy rozmawiać i zauważyłam, że zaczęli podchodzić fotoreporterzy. Ja mu wtedy powiedziałam: „Radosław nie podchodź do mnie, bo za chwilę będziesz moim trzecim mężem”, a on do mnie: „Dobra, ja też miałem dwie żony, więc do trzech razy sztuka”.

Owocem ich związku jest syn Henryk, który przyszedł na świat w 2020 roku. W tym roku para będzie obchodzić piątą rocznicę ślubu, która nazywana jest drewnianą.

Autorką nazw rocznic ślubu jest Emily Post - amerykańska pisarka
Autorką nazw rocznic ślubu jest Emily Post - amerykańska pisarka123RF/PICSEL

Rocznice ślubu. Skąd się wzięły ich nazwy?

Nazwy rocznic ślubu są z nami już od prawie wieku. Za ich autorkę uznaje się Emily Post - amerykańską pisarkę, która wymyśliła je w 1922 roku. 

To właśnie ona określiła osiem rocznic. Emily Post jest autorką nazw dla 1, 5, 10, 15, 20, 25, 50 i 75 rocznicy ślubu. Nazwała je kolejno papierową, drewnianą, cynową lub aluminiową, kryształową, porcelanową, srebrną, złotą i brylantową. 

Z biegiem lat przyjęło się, że pierwsze 15 rocznic świętuje się co roku, a kolejne co pięć lat, by ukazać, jak długi jest staż związku. Nie ma to jednak większego znaczenia dla wielu par, bo swoje święto celebrują za każdym razem.  

Nazewnictwo przyjęło się nie tylko na terenie Ameryki Północnej, ale także w innych częściach świata. Aktualnie można wyróżnić nawet 28 nazw rocznic ślubu. Kolejne zaczęły pojawiać się w latach 30. ubiegłego wieku. Zostały zaproponowane przez Związek Jubilerów Amerykańskich. 

Oto lista nazw rocznic ślubu autorstwa Emily Post oraz Związku Jubilerów Amerykańskich: 

1. rocznica ślubu — papierowa

  • 2. rocznica ślubu — bawełniana
  • 3. rocznica ślubu — skórzana
  • 4. rocznica ślubu — kwiatowa lub owocowa
  • 5. rocznica ślubu — drewniana
  • 6. rocznica ślubu — cukrowa
  • 7. rocznica ślubu — wełniana
  • 8. rocznica ślubu — spiżowa, brązowa lub blaszana
  • 9. rocznica ślubu — gliniana lub generalska
  • 10. rocznica ślubu — cynowa lub aluminiowa
  • 11. rocznica ślubu — stalowa
  • 12. rocznica ślubu — płócienna, jedwabna lub lniana
  • 13. rocznica ślubu — koronkowa
  • 14. rocznica ślubu — kości słoniowej
  • 15. rocznica ślubu — kryształowa
  • 20. rocznica ślubu — porcelanowa
  • 25. rocznica ślubu — srebrna
  • 30. rocznica ślubu — perłowa
  • 35. rocznica ślubu — koralowa
  • 40. rocznica ślubu — rubinowa
  • 45. rocznica ślubu — szafirowa
  • 50. rocznica ślubu — złota
  • 55. rocznica ślubu — szmaragdowa lub platynowa
  • 60. rocznica ślubu — diamentowa
  • 65. rocznica ślubu — żelazna
  • 70. rocznica ślubu — kamienna
  • 75. rocznica ślubu — brylantowa
  • 80. rocznica ślubu — dębowa
  • Nazwy rocznic ślubu nawiązują do materiałów i kamieni. Skąd taki pomysł? Otóż uznano, że im dłuższy związek, tym szlachetniejsza nazwa pochodząca od trwalszego materiału. Stąd pierwsza określana jest jako papierowa, a ostatnia z listy jako dębowa.

    50 wspólnych lat to coś, co nie zdarza się często. Niewiele par może cieszyć się tak długim stażem związku
    50 wspólnych lat to coś, co nie zdarza się często. Niewiele par może cieszyć się tak długim stażem związku123RF/PICSEL

    Rok po ślubie, czyli papierowa rocznica

    Uznano, że papier to symbol aktu małżeństwa. Pierwszy rok określany jest jako papierowy ze względu na krótki staż. W tym czasie łącząca więź dopiero zaczyna się umacniać, staje się trwalsza i odporniejsza. 

    Papier nie jest trwałym materiałem i jest narażony na pewne czynniki. Nie określa to jednak, że miłość łącząca dwie osoby nie jest trwała, a oznacza jedynie, że związek z tak krótkim stażem narażony jest na uszkodzenia podobnie, jak papier. 

    Pięć lat w małżeństwie. Drewniana rocznica ślubu

    Według Emily Post pięć lat po ślubie najbardziej kojarzy się z drewnem, czyli materiałem odpornym na czynniki atmosferyczne. Chociaż jest trwałe, to wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by było wytrzymałe i mocne przez lata. Drewno także kojarzy się materiałem budowlanym, a więc także domem i przy okazji ciepłem domowego ogniska.      

    Tak właśnie jest z małżeństwem. Po pięciu latach relacja jest trwalsza niż na samym początku, jest stabilniejsza. Mimo to związek wymaga troski, by przetrwał kolejne lata.

    Dekada razem. Cynowa lub aluminiowa rocznica ślubu

    10 lat spędzonych w małżeństwie to zdecydowanie powód do świętowania. Ta rocznica określana jest jako cynowa bądź aluminiowa. 

    Najważniejsza właściwość cyny to przede wszystkim działanie ochronne i zabezpieczanie przed czynnikami, które mogą być szkodliwe. Natomiast aluminium odznacza się wysoką odpornością na uszkodzenia i jest wytrzymałe. 

    Bez względu na to, które określenie wybierzemy i tak będzie to oznaczało silny związek, który jest odporny na wszelkie przeciwności losu.

    15 wspólnych lat. Kryształowa rocznica ślubu

    15 lat wspólnego życia poprzedzonego przysięgą małżeńską jest określone jako kryształowa rocznica. Ten wyjątkowy czas kojarzy się z precyzyjnym szlifem, czystością, wytrzymałością i pięknem. 

    Po pięciu latach relacja jest trwalsza niż na samym początku, jest stabilniejsza.  Mimo to związek wymaga troski, by przetrwał kolejne lata
    Po pięciu latach relacja jest trwalsza niż na samym początku, jest stabilniejsza. Mimo to związek wymaga troski, by przetrwał kolejne lata123RF/PICSEL

    Przez te lata para umocniła swoją relację, dotarła się i jest w stanie znieść wszelkie zawirowania. Stąd tez porównanie do kryształu. Tak długi związek nie odznacza się żadnymi rysami, jest trwały i szczery.

    20 lat minęło jak jeden dzień. Porcelanowa rocznica ślubu

    Mimo że porcelana od razu kojarzy się z delikatnością, to warto też pamiętać, że odznacza się przy tym wysoką jakością. To cenny i drogi materiał. 

    Nie bez powodu wybrano porcelanę do określenia 20. rocznicy ślubu. Chociaż charakteryzuje się kruchością, to jest czymś, na co nie każdy może sobie pozwolić. Nawet małżeństwa z tak długim stażem są narażone na upadek i zniszczenie, podobnie jak porcelana. Jednak w tym przypadku oznacza to, że rocznica jest wyjątkowa i cenna.  

    Ćwierć wieku za nami. Srebrna rocznica ślubu

    Ćwierć wieku wspólnego życia nie bez powodu zostało porównane ze srebrem, czyli jednym z najcenniejszych metali szlachetnych. 

    Srebrna rocznica ślubu to powód do radości. Oznacza to 25 lat wspólnego życia, które poradziło sobie ze wszystkimi przeciwnościami. Para była ze sobą zarówno w tych dobrych, jak i złych chwilach, a ich miłość nadal kwitnie. 

    50 lat razem. Złota rocznica ślubu

    50 wspólnych lat to coś, co nie zdarza się często. Niewiele par może cieszyć się tak długim stażem związku. 

    Dlatego też ta rocznica nazywana jest złotą nie tylko ze względu na szlachetność tego metalu, ale także niezniszczalność. To także oznacza, że związek jest wartościowy, pokonał wszelkie zawirowania, a ogień tej miłości nadal płonie. 

    Pierwszy rok określany jest jako papierowy ze względu na krótki staż. W tym czasie łącząca więź dopiero zaczyna się umacniać, staje się trwalsza i odporniejsza
    Pierwszy rok określany jest jako papierowy ze względu na krótki staż. W tym czasie łącząca więź dopiero zaczyna się umacniać, staje się trwalsza i odporniejsza123RF/PICSEL

    Wieczna miłość. Brylantowa rocznica ślubu

    Tylko nieliczni mogą świętować 75 lat wspólnego życia.  Nic więc dziwnego, że ta rocznica nosi nazwę brylantowej. Symbolizuje ona wieczną, prawdziwą i nigdy nieustającą miłość.   

    Druga połówka jest niczym skarb. Współmałżonek to bratnia dusza, najcenniejsza osoba w naszym życiu. 

    Czytaj więcej:

    Jak zmniejszyć apetyt? Dlatego jesz więcejInteria.tv
    Styl.pl
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas