Sobota dniem żałoby narodowej. Co to oznacza dla obywateli?
Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że w związku ze śmiercią papieża Franciszka, sobota 26 kwietnia br. będzie w Polsce dniem żałoby narodowej. Co taka decyzja oznacza dla obywateli i czy za złamanie przepisów grożą kary? Czy w sobotę zrobimy normalnie zakupy?

Kiedy wprowadza się żałobę narodową?
Możliwość wprowadzenia żałoby narodowej daje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
W art. 11. Ustawy czytamy: "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje. W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu".
Zobacz również: Pogrzeb papieża. Decyzja Andrzeja Dudy ws. żałoby narodowej
We wtorkowe popołudnie sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski poinformował, że decyzją Prezydenta RP 26 kwietnia br. zostanie ustanowiony dniem żałoby narodowej.
"Prezydenckie rozporządzenie wymaga kontrasygnaty premiera i taki dokument zaraz zostanie przekazany przez szefową kancelarii Małgorzatę Paprocką przekazany do KPRM" - powiedział Wojciech Kolarski.
Ponadto w pogrzebie papieża Franciszka w Watykanie weźmie udział prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą. Papież Franciszek zmarł w poniedziałek o godz. 7:35 w wieku 88 lat. Pogrzeb Ojca Świętego rozpocznie się w sobotę 26 kwietnia o godz. 10 na placu Świętego Piotra w Watykanie.

Żałoba narodowa w Polsce. Co to oznacza dla obywateli?
Wprowadzenie żałoby narodowej na terytorium Polski daje możliwość zawieszenia lub odwołania m.in. wydarzeń sportowych, artystycznych i rozrywkowych.
Jak wskazuje Rzeczpospolita: "Na mocy art. 37 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej zarządzenie o takiej treści wydać może premier, zaś na terenie lub części województwa o takim zawieszeniu zdecydować może wojewoda. Nie jest to jednak obowiązkowy element żałoby narodowej”.
Wprowadzenie żałoby narodowej nie oznacza dnia wolnego od pracy, o ile inaczej nie wskazuje zarządzenie premiera.
W dniu 26 kwietnia br. sklepy w Polsce prawdopodobnie będą czynne, chyba że inaczej stanowić będzie prezydenckie rozporządzenie i zarządzenie premiera.
Polskie przepisy nie przewidują nakładania kar dla obywateli za naruszenie spokoju trwania żałoby, ale niepisany zwyczaj nakazuje powściągliwość w zachowaniu. Prawdopodobnie w tym dniu również stacje telewizyjne zmodyfikują swoje ramówki, rezygnując z emisji programów rozrywkowych.
Więcej szczegółów ws. sobotniej żałoby narodowej poznamy po opublikowaniu prezydenckiego rozporządzenia.