Święci od epidemii. Do nich zwracano się w czasach zarazy

Niemal wszystkie cywilizacje musiały zmierzyć się z walką z groźną epidemią lub zarazą. Wraz z coraz szybciej rozprzestrzeniającą się chorobą, rósł strach przed jej śmiertelnym żniwem. Aby go przezwyciężyć, wierni swoje modlitwy kierowali do konkretnych świętych. Kim są patroni czasów zarazy?

article cover
Marek BazakEast News

Święci od epidemii. Do nich zwracano się w czasach zarazy

Święta Barbara z Nikomedii to męczenniczka uznawana za patronkę dobrej śmierci. To do niej wierni kierowali swe modlitwy w czasach walki z epidemią. 

Urodzona w pogańskiej rodzinie wbrew woli ojca przeszła na chrześcijaństwo. Rozwścieczony mężczyzna doniósł na córkę do władz, a ta została skazana na śmierć w męczarniach. 

Na zdjęciu malowidło przedstawiające św. Barbarę w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce.
Święta Rozalia jako mała dziewczynka złożyła śluby czystości. Kiedy rodzice zaczęli naciskać na jej ślub, uciekła z domu i zamieszkała w grocie, gdzie zmarła w młodym wieku. 
Z świętą Rozalią wiąże się legendą, zgodnie z którą święta objawiła się jednej z mieszkanek Palermo podczas trwającej w mieście zarazy. Zdradziła, gdzie leżą jej szczątki i poleciła je przenieść. Po wypełnieniu jej woli zaraza ustała. 

Święta Rozalia chroni od epidemii, jest też patronką Palermo. Jej atrybuty to krzyż i czaszka. 

Na zdjęciu kościół pw. św. Bartłomieja w Chęcinach, malowidło przedstawiające świętą Rozalię.
Święty Roch żył w czasach czarnej śmierci. Przez lata pomagał chorym na dżumę we włoskich szpitalach, aż sam zaraził się chorobą. Zarażonego świętego Rocha wygnano z miasta, a ten ukrył się w grocie w lesie, gdzie wkrótce cudownie wyzdrowiał. 

Święty Roch to patron lekarzy i chorych. W Polsce wierzono, że jego wizerunek i modlitwa do świętego uchroni od zarazy.

Na zdjęciu kościół pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy. Malowidło przedstawiające świętego Rocha.
Święty Sebastian to jeden z najsłynniejszych męczenników w kościele katolickim. Jako oficer wojsk, nawracał swoich żołnierzy na wiarę, za co został wydany. Podlegli  mu łucznicy przywiązali go do drzewa i przeszyli jego ciało strzałami. 

Święty Sebastian jest patronem osób dotkniętych chorobami zakaźnymi, do niego modlono się w czasach zarazy, np. podczas epidemii dżumy.

Na zdjęciu obraz "Męczeństwo Świętego Sebastiana", Jusepe de Ribera.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas