Twój kot kaszle? Nie bagatelizuj tego sygnału
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Kiedy kot zaczyna kaszleć, opiekunowie często zastanawiają się, co może być tego przyczyną. Kaszel u kota nie jest częstym zjawiskiem, dlatego gdy tylko się pojawia, nie należy go bagatelizować. Co może być powodem wydobywania się takiego dźwięku i co należy w pierwszej kolejności sprawdzić, by pomóc zwierzęciu?
Co może być powodem kaszlu u kota? Jak go rozpoznać?
Kaszel może być problemem wielu istot, w tym ludzi, psów, ale też i kotów. Jednak u tych ostatnich pojawia się znacznie rzadziej i gdy tylko występuje, należy uważnie przyjrzeć się zwierzęciu.
Pierwsze co przychodzi często opiekunom do głowy, gdy słyszą kaszel u swojego kota, to przeziębienie. Tak też może być. wirusowe lub bakteryjne zakażenia, takie jak koci katar czy zapalenie oskrzeli, mogą prowadzić do kaszlu, kichania oraz wydzieliny z nosa i oczu.
Jeżeli kasłaniu u kota towarzyszy apatia, gorączka, wydzielina z nosa i oczu, należy niezwłocznie udać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii, by zostało wprowadzone odpowiednie leczenie farmakologiczne. Należy przy tym pamiętać, by nie podawać kotu ludzkich leków.
Może pojawić się także podejrzenie o kocią astmę. To przewlekła choroba układu oddechowego, objawiająca się nawracającymi atakami kaszlu, dusznością i świszczącym oddechem. Często jest reakcją alergiczną na pyłki, kurz lub dym.
Kolejną przyczyną, już niezwiązaną z wirusem lub bakterią może być obecność ciała obcego w przewodzie oddechowym kota. Te zwierzęta mają tendencję do zjadania rzeczy, który niekiedy się bawią - sznurki, nitki - choć niewinne mogą być powodem poważnych problemów. Dodatkowo zdarza się, że kot wdycha drobne elementy (np. kurz, trawę, włókna dywanu), co może wywołać podrażnienie i kaszel.
Kaszel może także być pokłosiem problemów z sercem i nigdy nie należy go ignorować u zwierzęcia. w niektórych przypadkach przewlekły kaszel może być objawem chorób serca. Wszystkie te sytuacji wymagają konsultacji z weterynarzem.
Istnieje jednak jeszcze jeden powód pojawienia się kaszlu u kota i jest to częsta przyczyna, o której opiekunowie kotów niekiedy zapominają.
Niewinna przyczyna kaszlu u kota. Opiekunowie niekiedy o niej zapominają
Jeżeli kot kaszle sporadycznie, po czym próbuje zwymiotować i czasem wydala kłębek sierści, najprawdopodobniej przyczyną jest zakłaczenie. Taki kaszel zwykle nie towarzyszy gorączce, osowiałości ani utracie apetytu.
To jedna z najczęstszych przyczyn pojawienia się kasłania u tych zwierząt. Zakłaczenie to problem trawienny występujący u kotów, spowodowany nagromadzeniem sierści w przewodzie pokarmowym.
Koty podczas codziennej pielęgnacji połykają swoje włosy, które zazwyczaj są naturalnie wydalane. Jednak niekiedy sierść zbiera się w żołądku, tworząc zbite kłębki, które mogą powodować dyskomfort, a nawet poważne dolegliwości zdrowotne.
Jeśli kot ma poważne trudności z wydaleniem sierści, odmawia jedzenia, jest osowiały lub ma uporczywe wymioty, może to oznaczać poważniejsze zatkanie przewodu pokarmowego.
W takich przypadkach konieczna jest szybka wizyta u weterynarza. Jednak przeważnie w sytuacji delikatnego kaszlu u kota, kiedy mamy pewność, że powodem jest zakłaczenie, możemy mu pomóc sami.
Jak pomóc kotu w sytuacji zakłaczenia?
Jednym z kroków w domowej pomocy kotu przy zalegającej w przewodzie pokarmowym siersci, jest podanie mu specjalistycznej pasty odkłaczającej. Środek ten wspomaga usuwanie sierści z przewodu pokarmowego, zapobiegając jej zaleganiu. Pasty można kupić w sklepach zoologicznych i podawać według zaleceń producenta.
Innym z dodatkowych sposobów jest podanie zwierzeciu trawy dla kota. Koty instynktownie jedzą trawę, by ułatwić sobie pozbycie się włosów. Warto uprawiać specjalną trawę dla kota w domu.
Pomocne w profilaktyce w późniejszym czasie będzie także regularne wyczesywanie kota. regularne wyczesywanie kota pomaga ograniczyć ilość połykanych włosów.