W jakich godzinach można zagłosować? Oto godziny otwarcia lokali wyborczych
Oprac.: Natalia Grygny
Wybory parlamentarne 2023. Już tylko godziny dzielą nas od otwarcia lokali wyborczych. 15 października Polki i Polacy wybiorą posłów i senatorów. W jakich godzinach lokale wyborcze będą czynne? Do której godziny można zagłosować? Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.
Spis treści:
Już 15 października w Polsce odbędą się wybory parlamentarne, w ramach których Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Głosowanie będzie miało miejsc w lokalach wyborczych, które będą czynne w konkretnych godzinach, określonych przez Kodeks wyborczy.
Wyborca otrzyma w lokalu wyborczym trzy karty jednostronicowe - jedna dotyczy wyborów do Sejmu, druga do Senatu, a trzecia to karta referendalna. Aby oddać ważny głos w wyborach, na jednej karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Z kolei w referendum należy postawić znak X przy odpowiedzi TAK lub NIE.
W jakich godzinach można zagłosować? Oto godziny otwarcia lokali wyborczych
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, głosowanie w wyborach ma miejsce w godzinach 7.00 - 21.00. W tym przedziale czasowym głosowanie odbywa się w lokalach wyborczych bez przerwy. Wyborcy mają zatem 14 godzin na to , by oddać głos na wybranego kandydata lub kandydatkę w wyborach parlamentarnych. Ze względu na różnicę czasu, w krajach Ameryki Północnej i Południowej głosowanie będzie miało miejsce dzień wcześniej, czyli 14 października.
Inne godziny głosowania mogą dotyczyć odrębnych obwodów głosowania lub obwody głosowania utworzone na statkach morskich. Zgodnie z art. 12 Kodeksu wyborczego, odrębne obwody głosowania to np. domy pomocy społecznej, zakłady karne, areszty śledcze (jeśli w dniu wyborów będzie tam przebywać co najmniej 15 osób uprawnionych do głosowania).
Kto może głosować?
Osoba uprawniona do głosowania jest ujmowana w spisie wyborców, sporządzanym przez urzędy gmin. Prawo do udziału w głosowaniu w wyborach parlamentarnych mają obywatele polscy, którzy:
- najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat,
- nie zostali pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
- nie zostali ubezwłasnowolnieni prawomocnym orzeczeniem sądu lub Trybunału Stanu.
W spisie wyborców sporządzanym dla stałego obwodu głosowania ujęty zostaje wyborca, który jest zameldowany na stały pobyt na obszarze danej gminy, jest ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla stałego miejsca zamieszkania lub nigdzie niezamieszkały, przebywający stale na obszarze gminy i ujęty na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania na obszarze tejże gminy.
Do 12 października wyborcy mogli składać wnioski o zmianę miejsca głosowania i wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek umożliwia oddanie głosu w dowolnie wybranej obwodowej komisji wyborczej.
***