Wojna w Ukrainie, Trump i pandemia. "Przepowiednie" twórców The Simpsons

Fani słynnej amerykańskiej kreskówki The Simpsons od lat zauważają, że niektóre całkowicie zmyślone elementy fabuły niespodziewanie urzeczywistniają się w świecie realnym. Nie wiadomo, czy jest to zwyczajny przypadek, czy twórcy serialu mają jakieś nadprzyrodzone moce. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że spod ich palców często wychodzą animowane przepowiednie.

20thCentFox/Courtesy Everett CollectionEast News
Twórcy serialu The Simpsons wielokrotnie "przewidywali" przyszłość
Twórcy serialu The Simpsons wielokrotnie "przewidywali" przyszłość20thCentFox/Courtesy Everett CollectionEast News

Nie trzeba oglądać ani jednego odcinka, aby kojarzyć charakterystyczne żółte postacie z serialu animowanego The Simpsons. Produkcja, której początki sięgają roku 1989, stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych w dziejach popkultury. Od tego czasu powstały aż 33 sezony kreskówki o losach rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Lisy, Barta i Maggie oraz ich znajomych i sąsiadów.

Nad całością niezmiennie czuwa jej autor Matt Abram Groening, jednak w ciągu trzech dekad z okładem przy Simpsonach pracowało aż 140 scenarzystów, którym nieraz zdarzyło się... przewidzieć wydarzenia z przyszłości.

Niektórzy twierdzą, że twórcy The Simpsons są podróżnikami w czasie, którzy przenoszą się czasem kilka lat wprzód, by zobaczyć, co nas czeka. Inni uważają, że scenarzyści korzystają z usług jasnowidzów, bądź nawet sami posiadają nadnaturalne moce, dzięki którym znają nadchodzące wydarzenia.

Najprawdopodobniej jest to kombinacja niezwykłej inwencji, wyobraźni, trafnej analizy sytuacji na świecie i zwyczajnego przypadku. Efekty jednak są czasem niepokojące.

Wojna w Ukrainie

W 19. odcinku 9. sezonu "Fala Simpsonów" wyświetlonym w 1998 światowi liderzy spotykają się na wydarzeniu zorganizowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W jego trakcie omawiają plany na przyszłość i swoje wizje stosunków międzynarodowych.

Kiedy przychodzi kolej na delegata z Rosji, ten wyznaje, iż Kreml latami chciał przekonać świat o ostatecznym końcu ZSRR, podczas gdy w rzeczywistości realizowano plan militarnego przywrócenia dawnego porządku. Tabliczka z napisem “Rosja" zmienia się w “Związek Radziecki", a w Moskwie pojawiają się żołnierze z czerwonymi gwiazdami na mundurach.

Wiele osób twierdzi, że wizja ta zrealizowała się już w 2014, kiedy Rosja anektowała Krym i rozpoczęła wojnę z Ukrainą, by powrócić do dawnych granic z czasów sowieckich. Napaść rozpoczęta w lutym 2022 tylko potwierdziła hipotezy widzów.

Pandemia

W roku 1993 wyemitowano 21. odcinek sezonu czwartego, "Marge Aresztowana". Żona głównego bohatera, Marge Simpson, zostaje oskarżona o kradzież i wtrącona do aresztu.

Reszta mieszkańców miasteczka Springfield, w którym toczy się akcja serialu, zaraża się groźnym wirusem Grypy Osaka, który przybywa wraz z dostawą towaru z Azji. Lokalni lekarze są początkowo bezradni i z powodu braku leków, zalecają pacjentom izolację domową.

Analogie do pandemii COVID-19 są oczywiste. Wirus pochodzi z dalekiej Azji (choć w tym wypadku z Japonii, nie z Chin), opanowuje szybko całą lokalną populację, a jedynym wyjściem z powodu braku leków i szczepionek jest pozostanie w domu oraz lockdown.

Podobny motyw pojawia się w odcinku, w którym rząd Stanów Zjednoczonych postanawia celowo rozpętać epidemię Kociej Grypy.

Plaga pszczół zabójców

W tym samym odcinku tłum ludzi wszczyna zamieszki, domagając się podania jakiegokolwiek środka, który mógłby uśmierzyć objawy choroby, nawet jeśli byłoby to placebo. Rozzłoszczeni mieszkańcy Springfield atakują ciężarówkę, która, jak się okazuje, przewoziła rój zabójczych pszczół, które wydostają się na wolność.

W rzeczywistości chwilę po wybuchu pandemii i tym, jak koronawirus dotarł do Stanów, służby w kraju otrzymały liczne zgłoszenia na temat gniazd gigantycznych azjatyckich szerszeni. Przez długie tygodnie ogromne, agresywne insekty stanowiły zagrożenie zarówno dla populacji amerykańskich pszczół jak i dla ludzi mieszkających w pobliżu gniazd.

Donald Trump Prezydentem

Odcinek "Bart Do Przyszłości", 17. w sezonie nr 11, wyemitowany w roku 2000, przedstawia dosłownie przyszłość dwóch postaci: rodzeństwa Barta i Lisy Simpsonów. W tej wizji Lisa zostaje przywódcą Stanów Zjednoczonych, pokonując w wyborach... prezydenta Donalda Trumpa. Bohaterka w swojej przemowie przekonuje także, że kraj czeka ciężka praca po tym, jak jej poprzednik pogrążył USA w kryzysie ekonomicznym.

Autorzy kreskówki nie tylko przewidzieli prezydenturę Trumpa, ale dokładnie przedstawili scenę, która wydarzyła się naprawdę kilkanaście lat później. Chodzi o moment, gdy amerykański przywódca w pewnym momencie zjeżdża ruchomymi schodami, podczas gdy za nim zbiera się tłum jego wielbicieli.

Lady Gaga na Superbowl

W 2012, odcinku 22. sezonu 23. “Lisa i Lady Gaga" przedstawiono występ amerykańskiej gwiazdy pop w przerwie Superbowl, czyli finału Ligi Futbolu Amerykańskiego. Każdego roku po drugiej kwarcie spotkania organizowane jest muzyczne show, na które zaprasza się znanych muzyków. Pięć lat po emisji odcinka Lady Gaga naprawdę wystąpiła w przerwie Superbowl. Tak jak w wersji animowanej, zagrała na pianinie i w pewnym momencie uniosła się ponad publicznością.

Matrix 4

W 14. odcinku 15. sezonu "Ziff, który przyszedł na kolację" z roku 2004 pojawia się pewien niepozorny drobiazg, który początkowo umknął uwadze wielu widzów. Za głównym bohaterem serialu widnieje plakat filmowy z Keanu Reevesem oraz informacją o premierze filmu “A Matrix Christmas", będącym de facto fikcyjną czwartą częścią sagi sióstr Wachowskich.

Scena okazała się kolejną spełnioną przepowiednią po tym, jak w 2021 na ekrany kin faktycznie wszedł Matrix 4, czyli "Zmartwychwstania". Nie był to co prawda obraz świąteczny, jak w Simpsonach, ale na plakatach rzecz jasna pojawił się ten sam Keanu Reeves.

FaceTime

Scena, która przedstawia spojrzenie w przyszłość losów bohaterów serialu, pojawiła się także w odcinku "Ślub Lisy" z roku 1995. W tym epizodzie Lisa Simpson, córka Homera, udaje się do wróżki, aby dowiedzieć się, co czeka ją w 2010.

Jej wersja z przyszłości dowiaduje się o swoim nadchodzącym ślubie. Podekscytowana chce przekazać radosne wieści mamie. W tym celu dzwoni, używając technologii pozwalającej na przekazanie obrazu na żywo wraz z dźwiękiem.

Jako pierwsza taką usługę wprowadziła firma Apple na swoich iPhone’ach. Aplikacja nazwana została Face Time i została oddana do użytku w... 2010.

Zamach na World Trade Center

W 1997 wyemitowano odcinek "Nowy Jork kontra Homer Simpson", w którym syn Homera, Bart pokazuje ojcu ogłoszenie reklamujące wycieczki do Nowego Jorku za jedyne 9 dolarów.

Gazetowy anons zawiera obrazek przedstawiający jadący autobus, dużą cyfrę 9, a tuż obok dwie wieże World Trade Center, które sprawiają wrażenie, jakby ktoś zapisał “911". Przypomina to do złudzenia zapis 9/11, oznaczający datę zamachów z 11 września, który stał się symbolem tragedii WTC.

Obama i maszyny do głosowania

Maszyny do głosowania w wyborach prezydenckich. W odcinku “Głosuj" z roku 2008 Homer Simpson udaje się na wybory w celu oddania głosu na kandydata demokratów Baracka Obamę. W serialu jest rok 2012 i kiedy główny bohater dociera do lokalu wyborczego, komisja kieruje go do specjalnej maszyny.

Homer chce oddać głos na Obamę, ale urządzenie zmienia jego decyzję i wysyła głos na drugiego kandydata, republikanina Mitta Romneya. W rzeczywistości w 2012 roku wydarzył się podobny incydent, kiedy w stanie Pensylwania maszyna do głosowania naprawdę zmieniła decyzje niektórych wyborców, chcących poprzeć kandydaturę Obamy, na reprezentanta partii republikańskiej.

Disney przejmuje 21th Century FOX

Piąty odcinek sezonu 10., "Spadający z gwiazdy" z 1998 roku, przedstawia spotkanie Homera Simpsona z aktorami Alekiem Baldwinem i Kim Basinger, którzy wciągają go do branży filmowej.

Chwilę później okazuje się, że wytwórnia 20th Century FOX została przejęta przez korporację Disney. age via 20th Century Fox. 21 lat później w naszym świecie doszło to niemalże identycznej sytuacji.

Przeczytaj także:

Oleje roślinne. Nie każdy nadaje się do smażeniaInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas