Wybierz dobre łóżko i zdrową pościel

Prawie jedną trzecią życia spędzamy w sypialni. Warto więc zadbać, by była komfortowo urządzona i zdrowa.

W sypialni powinny dominować naturalne materiały
W sypialni powinny dominować naturalne materiały123RF/PICSEL

Wybierz łóżko z dobrego materiału. Najlepsze jest z litego drewna, bo nie zawiera żadnych toksycznych składników. Płyty pilśniowe nafaszerowane są środkami chemicznymi, zwłaszcza klejami zawierającymi lotne związki organiczne uwalniające szkodliwe opary. Najtrwalsze są łóżka z drewna dębowego, ale godne polecenia jest także drewno sosnowe, które "oddycha", co zapobiega gromadzeniu się w nim drobnoustrojów.

Ważna jest wielkość łóżka i rodzaj materaca. Jednoosobowe łóżko powinno mieć wymiary 90x200 cm, zaś dwuosobowe 180x200 cm. Niezwykle istotną częścią mebla do spania jest materac. Powinien być wykonany z naturalnych biodegradowalnych materiałów, np. bawełny, wełny lub naturalnego kauczuku (lateksu). Zwłaszcza ten ostatni jest godny polecenia, bo jest lekki, trwały (służy nawet 25 lat) oraz ma właściwości przeciwbakteryjne i nie gromadzi wilgoci. Nie kupujmy materaców, które zawierają szkodliwe impregnaty.

Pościel powinna być wykonana z naturalnych włókien: wełny, puchu, pierza, bambusa, włókna kukurydzianego (dla alergików). Godna polecenia jest wełna z merynosów australijskich. Miękka, przyjemna w dotyku, pozwala skórze oddychać, nie uczula, nie przyciąga kurzu. Gdy zdecydujemy się na pościel puchową, wybierzmy tę z puchu gęsiego. Doskonale grzeje, odprowadza pot i wilgoć. Ostatnio stosuje się wypełnienie z włókna bambusowego i kukurydzianego. Jest ono miękkie, ma właściwości antygrzybicze i antybakteryjne. Pozwala skórze oddychać i jest biodegradowalne.

Pokrycie pościeli. Najbardziej popularne jest bawełniane, a najzdrowsze białe, gdyż do wyrobu kolorowych materiałów używa się dużo chemicznych barwników. Jeśli lubimy pościel kolorową, warto poszukać poszew i poszewek barwionych barwnikami roślinnymi. Dominują wśród nich odcienie żółci, pomarańczowego, brązu, szarości.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas