Zakochani są zdrowsi
Miłość to cudowne uczucie. Dzięki niemu jesteśmy szczęśliwi i radośniejsi. Ale to nie jedyne korzyści. Zobacz, dlaczego warto zakochać się w każdym wieku.
Miłość zmienia nie tylko nasze postrzeganie świata, ale przewraca go do góry nogami. A co jeszcze może miłość?
Jesteśmy odporni na stres
W organizmie zakochanego człowieka wydzielane są m.in. hormony szczęścia - endorfiny, które mają wpływ na poprawę samopoczucia i zwiększają odporność na stres. Dzięki temu jesteśmy bardziej zrelaksowani i pozytywniej patrzymy na świat.
Mniej się przeziębiamy
Dlaczego? Bo kontakt z bakteriami drugiej osoby uodparnia organizm na choroby.
Mamy lepszy nastrój
Udany związek dobrze wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Podobno kobiety w szczęśliwych związkach rzadziej chorują na depresję i łagodniej przechodzą chorobę afektywną dwubiegunową (w której na zmianę występują napady manii i depresji).
Słabiej odczuwamy ból
Ostatnio mniej Cię boli głowa? To dlatego, że mózg zakochanej osoby w obecności partnera ignoruje inne bodźce, w tym ból. Dzieje się tak, ponieważ w krwi znacznie rośnie stężenie endorfin, hormonów znanych z działania "uszczęśliwiającego" i właśnie przeciwbólowego. A zatem na wizytę do dentysty możesz zabrać ukochanego! A jak nie zadziała? Redakcja nie ponosi odpowiedzialaności.
Mamy niższe ciśnienie
Osoby, które mają regularny kontakt fizyczny z partnerem (pocałunki, przytulanie, seks), mają zdecydowanie niższe ciśnienie krwi. Ma to również wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca.
Nasza cera poprawia się
Miłość pośrednio stymuluje pracę układu krążenia krwi, a tym samym zwiększa przepływ składników odżywczych oraz tlenu do skóry - a ta nabiera blasku i promienieje. A zatem, jak widzisz, nic nie dzieje się bez przyczyny.
Mamy więcej pomysłów
U większości z nas aktywniejsza jest lewa, analityczna część mózgu. Udany związek stymuluje prawą półkulę mózgu, która jest odpowiedzialna za wyobraźnię, kreatywność i nieschematyczne myślenie. Dlatego zakochani mają tyle pomysłów i są bardziej twórczy. Nic, tylko się zakochać! I tego Ci życzymy. A jeśli już jesteś zakochana, dbaj o tę miłość.
Co na to nasz mózg?
Gdy ktoś ci się podoba, do mózgu dociera sygnał pobudzający wytwarzanie hormonów. Noradrenalina sprawia, że rozszerzają się źrenice, czujesz podniecenie i szybsze bicie serca. Dopamina wywołuje uczucie euforii, krew szybciej płynie w żyłach, przyśpiesza tętno. A ty masz więcej energii. Fenyloetyloamina powoduje ściskanie w dołku, brak tchu. Natomiast spadek poziomu serotoniny jest odpowiedzialny za brak koncentracji, chaotyczne działania i problemy ze snem.
IK